The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

clown pisze:Napisałem już na CSW zapytanie. Co do March Order, to wszystko zależy od scenariusza. Poza tym gracze sami mogą wydawać March Order, więc nie jest to regułą.
Cóż, autor odpisał, że jeżeli jednostka w March Order zbliży się na 3 heksy do przeciwnika to wychodzi z March Order. W przepisach tego nie znalazłem. Ale wyłapując sens wypowiedzi - nie można w turach nocnych wchodzić w EZOC ;)
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Sprawdziłem też na stronie producenta w plikach i znalazłem, że walki w turach nocnych są w La Patrie en Danger (w kilku scenariuszach). Przy czym tam żadnego problemu nie ma z analizowaną przez nas kwestią, bo w Study Folder są specjalne zasady, zgodnie z którymi do Night Turn PM stosuje się zasady jak do tury dziennej ze wskazanymi tam modyfikacjami.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Mam jeszcze pytanie odnośnie March Order: jeżeli daję March Order jednemu stosowi to czy jednostki z tego stosu mogą się rozdzielić np. po to, by każda jednostka wykonywała ruch jako Road March? Czy też dopóki są w March Order dopóty muszą poruszać się jako stos?
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: clown »

Można tak zrobić, bo np. będziesz chciał poruszać oddziały w kolumnie marszowej, co przyspiesza jej ruch. Chyba, że Zucker ma inne zdanie w tej kwestii :twisted: my w każdym razie tak graliśmy.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Mam pytanie dotyczące Mode Cards - jeżeli scenariusz zaczyna się od tury nocnej (Nigth AM) to czy ciągnie się Mode Cards w tej turze czy dopiro w pierwszej "dziennej"?

I drugie pytanie: czy jeżeli scenariusz zaczyna się od Night AM to jaka jest pogoda w tej turze? Chodzi konkretnie o scenariusz Champaubert - rzuty na pogodę są dopiero w "turach dziennych", więc nie wiem jaką mam zastosować pogodę do pierwszej tury? Zawsze mogę uwzględnić historyczną pogodę...
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Sigi »

Myślę, że należy na początku gry zarówno dociągnąć kartę jak i rzucić na pogodę bez względu na to czy to tura nocna czy dzienna.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Sigi pisze:Myślę, że należy na początku gry zarówno dociągnąć kartę jak i rzucić na pogodę bez względu na to czy to tura nocna czy dzienna.
Dzięki Sigi.

Poczytałem trochę na consimworld oraz update do Study Folder i wychodzi mi tak:

1) co do Mode Cards i scenariusza rozpoczynającego się w turze nocnej (Night AM/Night PM): w La Patrie en Danger jest tylko jeden taki scenariusz, czyli Champaubert (10 luty 1814 r.). W specjalnych zasadach do tego scenariusza jest pkt 29.33 pt. "Mode Cards at Start", który wyjaśnia jak należy postąpić gdy konkretna Mode Card jest sprzeczna z zasadami dotyczącymi tury nocnej (Night AM/Night PM Turn). Zatem wynika jednoznacznie, że ciągniemy Mode Cards w pierwszej turze bitwy, chociaż jest to tura nocna. Jest to zatem wyjątek od systemowych zasad TLNB (obecnie najnowsza wersja 6.9).

2) co do Mode Cards i pochmurnej pogody (Cloudly Weather) to w tym przypadku również ciągniemy Mode Cards (tak jak pisał Sigi)! Moim zdaniem wynika to z porównania poszczególnych zasad w Study Folder. Istota polega na tym, że w Study Folder mamy do czynienia z dwoma zbliżonymi, lecz chyba nie jednakowymi sytuacjami. Po pierwsze istnieje coś takiego jak "Night Combat" dla tury nocnej (Nigth PM). Zasady zostały opisane szczegółowo w pkt 25.71 Study Folder. W przepisach tych wyjaśniono, że w turze nocnej Night PM stosujemy raczej fazy z tury dziennej z pewnymi modyfikacjami, w tym np. "Cards are not drawn or played at Night". Po drugie, mamy do czynienia z pogodą pochmurną ("Cloudly Weather") opisaną w pkt 25.74. I tutaj przepisy mówią tylko tyle, że pogoda ta we wskazanych godzinach (tylko 8AM, 9AM, 4PM, 5PM) ma ten sam efekt co "Night Combat". Jednak moim zdaniem jest to nadal "tura dzienna" i tym różni się od "tury nocnej", że nie stosujemy do niej cytowanej wyżej zasady mówiącej o tym, że karty nie są ciągnięte i zagrywane w Nocy (tam jest dosłownie "at Night"). Dlatego tura dzienna z pogodą pochmurną będzie się różniła od tury nocnej (Night PM) rozgrywanej wg zasad Night Combat tym tylko, że karty mogą być ciągnięte i zagrywane.

W obu przypadkach - tzn. zagrywając Mode Card w turze nocnej jako pierwszej turze scenariusza (zob. 1) ) bądź w turze dziennej z uwagi na Cloudly Weather (zob. 2) ) - jednostki będą się poruszały zgodnie z punktami ruchu 2/3 (2 dla piechoty, 3 dla kawalerii), a więc ignorujemy punkty ruchu z zagranych w tych turach kart. To było gdzieś na consimworld wyjaśnione.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

A jeżeli chodzi o pogodę w pierwszej turze w przypadku, gdy bitwa rozpoczyna się od tury nocnej (znowu w LeD chodzi tylko o jeden scenariusz) to moim zdaniem nie rzucamy w tej turze na pogodę (nawet nie ma tabelki dla tury nocnej, więc skąd wiadomo którą należałoby uwzględnić?).

Powyższe uzasadniam tym, że w systemowych zasadach TLNB (v. 6.9) przy pogodzie znajdziemy postanowienia, zgodnie z którymi w turach nocnych jest co do zasady pogoda "Fair" (pogodnie), chyba że w ostatniej turze dziennej był deszcz, śnieg itp., wówczas w nocy pogoda jest "Mud" (błoto), chyba że przepisy scenariusza stanowią inaczej. Skoro ani przepisy scenariusza Champaubert nie stanowią inaczej, ani nie zachodzi wyjątek dotyczący pogody w ostatniej dziennej turze poprzedniego dnia (bo takiego nie było w tej bitwie) to przyjąć należy, że w tej turze pogoda jest "Fair". W zasadzie to niewiele zmienia, bo i tak w nocy ruch jest ograniczony do 2/3, widoczność zmniejszona do sąsiedniego heksu i zakaz walk (zasady Night Combat dotyczą tylko tury Night PM, a Champaubert zaczyna się od tury Night AM). Dodatkowo mamy tylko jedną turę nocną, po której przychodzi tura dzienna, w której wykonujemy rzut na pogodę (jak dla 9AM).
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Czy ktoś w rejonie Katowic grywa w The Library of Napoleonic Battles lub chciałby zacząć grywać w ten system (mogę wytłumaczyć i nauczyć grać, udostępnić grę - wystarczy chcieć i mieć trochę czasu :P) ?

Bo póki co gram tylko z TommyGn i fajnie by było poszerzyć krąg zainteresowanych bitwami z okresu napoleońskiego. Różnorodność bitew jest ogromna, zasady nie są skomplikowane, a długość rozgrywki też da się dopasować do graczy (np. ostatnio rozegraliśmy z Tomkiem cały scenariusz w niecałe 4 godziny, przy czym była to pierwsza rozgrywka po bardzo długiej przerwie, więc sięgaliśmy czasem do zasad).
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Sigi »

A co w przypadku, gdy przyjmujesz, że w nocy pogoda była "fair", a rzucając na pogodę w pierwszej turze dziennej wychodzi Ci np. "mud"? Skąd wzięło się błoto po pogodnej nocy? Myślę, że bardziej realistycznie jest rzucić na pogodę w turze nocnej wg tabelki dla pierwszej tury dziennej i taką pogodę przyjąć dla nocy. Wg mnie jeżeli przepisy czegoś nie określają (a nigdy nie będą określać wszystkiego) to należy posłużyć się logiką.
Jeżeli Częstochowę można uznać za "rejon Katowic" to możemy się kiedyś umówić na granie. Mam 6 gier z tego systemu więc coś się wybierze.
A tymczasem wgryzam się w La Bataille... i być może będę musiał zrewidować swój dotychczasowy pogląd, że "przepisy do gry nigdy nie będą określać wszystkiego"...
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

Sigi pisze:A co w przypadku, gdy przyjmujesz, że w nocy pogoda była "fair", a rzucając na pogodę w pierwszej turze dziennej wychodzi Ci np. "mud"? Skąd wzięło się błoto po pogodnej nocy?
Rozumiem Twój punkt widzenia i chętnie bym się z nim zgodził, ale takie "przypadki" (błoto po pogodnej pogodzie etc.) mogą się zdarzyć i tak w bitwie zgodnie z normalnymi zasadami TLNB. Zatem nie jest to niczym nadzwyczajnym w tym systemie. Osobiście uważam, że nie jest to wcale wbrew logice, o ile nie uważamy pogody w TLNB jako szczegółowy zapis meteorologiczny. Pogoda na daną turę ma przedstawiać ogólny (dominujący) wpływ w ciągu tych 60 minut (w turach nocnych nawet do 4 godzin) na przebieg ruchów i walk oraz zmienność pogody jako nieprzewidywalnego czynnika wojny. Zatem nawet jeżeli wypadnie nam w rzucie kostką pogoda "Fair" na daną turę, to nie musi to oznaczać, że przez 60 minut pogoda rzeczywiście była "Fair". Dlatego wynik "Mud" bezpośrednio po pogodzie "Fair" może oznaczać np. krótką i gwałtowną ulewę, która skutkowała zmianą twardej ziemi w błoto albo w warunkach jesienno-zimowych może oznaczać wzrost temperatury powyżej 0 st.C i zamianę śniegu w błoto. Podobnie może być "Rain" przez kilka tur, a po nich nie pojawi się "Mud" - przecież deszcz deszczowi nie równy, a nawet 4 godzinny deszcz może być niczym w porównaniu do 15 minutowej ulewy (kto był nad morzem to wie o co chodzi ;) ).

W każdym razie i tak w omawianym przypadku mamy do czynienia z turą nocną, której zasady w większości pokrywają się z negatywnymi skutkami gorszej pogody, więc za wielkiej różnicy to nie zrobi. Jest to niewielkie niedopatrzenie w tym scenariuszu i każda interpretacja jest słuszna, o ile obaj gracze się na nią godzą :)

Chętnie się spotkam na granie w TLNB, może nawet bym mógł podjechać do Częstochowy. Także odezwę się. W każdym razie jeżeli będziesz wybierał się w rejon Katowic to ja również zapraszam.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Monthion »

Ja bym chciał zacząć grywać, może się do Katowic nawet wybiorę w tym celu. Sam posiadam nie napoczęte jeszcze The Last Success. Ewentualnie na jesieni będą Pola Chwały i Konwent krakowski gdyby wcześniej się udało ustawić.
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Sigi »

No i tworzy się ekipa :-)
Godzinę jazdy mam do Katowic, półtorej do Krakowa. Różnica w zasadzie bez znaczenia.
W moim przypadku Pola Chwały nie wchodzą w rachubę, bo 26.09 wybieram się na koncert Arch Enemy do Wawy. Pola trwają, zdaje się, od 23 do 25.09... małżonka gotowa mnie wykwaterować z domu po tak długiej nieobecności. Raczej nie zaryzykuję ;-)
Z Last Succes najbardziej podoba mi sie minikampania "4 dni w kwietniu", tylko, że jakoś nigdy nie udało mi się wygrać Karolem. Może pora spróbować jeszcze raz?
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Saw11 »

No i świetnie :)

Sam mam tylko The Coming Storm i La Patrie en Danger, a przymierzam się do kolejnego zakupu. Właśnie The Last Success chciałem kupić, ale to może jeszcze się wstrzymam, skoro już macie ten tytuł (chociaż do gry z Tomkiem by się przydał ;P).

Poza wyżej wymienionymi tytułami jaki byście polecali? Nie chciałbym zbyt dużych bitew, więc chyba Napoleon at Leipzig odpada (?). Napoleon Last Gamble dotyczy Waterloo i póki co mnie najmniej interesuje. Najbardziej chciałbym coś z okresu 1800 - 1805, ale to dopiero w planach Zuckera jako druga w kolejności planowanych (ma być kampania austriacka roku 1805).
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: The Library of Napoleonic Battles (OSG)

Post autor: Sigi »

Polecam "Napoleon's Quagmire". Małe bitwy, mało zróżnicowany teren, mapy pojedyncze lub połówkowe. Gra się naprawdę bardzo szybko i przyjemnie :-)
Zmienić historię i wygrać Arturkiem pod Talaverą to jest coś (Angole twierdzą co prawda, że Artur wygrał tę bitwę, ale jak się ma jednego brata ministra, a drugiego brata ambasadora, to nawet jak się zwiewa, to można ogłosić zwycięstwo ;-)
Rosja, Lipsk i kampania belgijska niestety wymagają mnóstwa miejsca i czasu (chociaż każda z nich zawiera jedną mniejszą bitwę: Rosja - Małojarosławiec, Lipsk - Hanau, Last Gamble - La Suffel).
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”