Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Dave
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: piątek, 7 lipca 2006, 19:13

Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Post autor: Dave »

Witam

Od kilku dni jestem posiadaczem gry wspomnianej w tytule. Wygląda na dość interesującą i niekomplikowaną, co ma zalety przy znalezieniu chętnych do gry. O strategów do gier DRAGONA coraz trudniej. Mam pytanie - czy któryś z Kolegów ma może przetłumaczoną instrukcję do tej gry ? Jestem z pokolenia które w szkole miało najpierw rosyjski (obowiązkowy) a później niemiecki i w rezultacie - angielskojęzyczny półanalfabeta ze mnie :).

Chętnie takie tłumaczenie odkupię, a może będę mógł się zrewanżować udostępniając coś ze swoich zasobów gier.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition

Post autor: Petru Rares »

Niestety nie dysponuję tłumaczeniem i raczej nie będę takowego tworzył, ale grę posiada mój kolega i aktualnie przechowuje ja u mnie (ponieważ u mnie właśnie gramy). Instrukcja jest jednak krótka i nieskomplikowana - gdybyś miał pytania co do konkretnego fragmentu - służę pomocą.

A co do samej gry, to graliśmy dwa razy szarżę Picketta z bitwy pod Gettysburgiem, przy czym zastosowaliśmy zmiany w zasadach, które polegały na tym, że wyrzucenie szabli na kostkach trafień daje efekt tylko przy bezpośrednim starciu, a zasięg i siła ognia piechoty to 3-2-1 a nie 4-3-2-1; ponadto najpierw był prowadzony ogień, a dopiero potem marsz. Raz wygrali Konfederaci, raz Unia. Mimo że możemy uważać się za twardych wojenników, to ta prosta i względnie szybka gra (min. ze względu na zmiany i większą konieczność kombinowania i trudność w uzyskaniu trafienia, szarżę Picketta rozgrywaliśmy w 1,5-2 godz.) sprawiła nam ogromną radość. Klimat oddają figurki (które możnaby pomalować) i karty z pewnymi specjalnymi wydarzeniami. Battle Cry jest przede wszystkim niezwykle grywalny i elastyczny w przyjmowaniu dodatkowych zasad. Korci opracować zasady specjalne dla ataku na bagnety albo szarży kawaleryjskiej.

Proponowane home rules (by Dariusz Góralski):

1. Karty wykładamy na raz i patrzymy kto ma mniej ruchów ten idzie pierwszy, a karta tekstowa jest ostatnia. Przy remisie gracz pierwszy w scenariuszu idzie pierwszy.
2. System ostrzał-ruch. Juz nie biegniesz do wroga i strzelasz, ale strzelasz i idziesz do przodu.
3. Ostrzał z piechoty 3-2-1 a nie 4-3-2-1, z tym ze tylko w walce wręcz (a więc z 3) szable dają wynik.
4. Oddział z rozkazem może zamiast ruchu wykonać test jedną kostka. Jeżeli wypadnie symbol jego rodzaju odzyskuje 1 figurkę. Z oficerem dostaje figurkę bez testu.
Awatar użytkownika
wezuwiusz
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 23 maja 2013, 09:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition

Post autor: wezuwiusz »

Trzeba przyznać, że pięknie wyglądają te pomalowane figurki. W sieci można też znaleźć zdjęcia customowych handmejdowych terenów do BC.

A ja tu się chciałem zapytać czy ktoś testował multliplayer w BC tak by zagrać w kilka osób nad jedną planszą. Kak to rozegrać?
Awatar użytkownika
Gerhard.
Adjudant-Major
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition

Post autor: Gerhard. »

Mam pytanie odnośnie home rules by Dariusz. Czy wprowadzenie systemu ostrzał-ruch dotyczy np. walki kawalerii? Z tego by wynikało, że kawaleria jednym rozkazem się rusza i dopiero w kolejnej turze przy użyciu kolejnego rozkazu wykona atak. Tak ma być? Ma to swój sens, ale może ten home rules dotyczy tylko walki dystansowej?
"Ci, którzy zrzekają się wolności, w celu uzyskania krótkotrwałej odrobiny bezpieczeństwa, ani na jedno, ani na drugie nie zasługują."

http://strategialodz.phorum.pl
Awatar użytkownika
Gerhard.
Adjudant-Major
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Post autor: Gerhard. »

Rzeczywiście może to do dziwacznych sytuacji prowadzić. Hmmm... chociaż jeszcze trzeba mieć rozkaz dla odrywających się.
Trzeba Bergera spytać...
"Ci, którzy zrzekają się wolności, w celu uzyskania krótkotrwałej odrobiny bezpieczeństwa, ani na jedno, ani na drugie nie zasługują."

http://strategialodz.phorum.pl
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition

Post autor: Leliwa »

Sensowne zasady multi są, ale tylko do wersji epickiej, gdy gramy drużynowo.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Man of Lowicz (dawniej Lauenburg)
Lieutenant
Posty: 514
Rejestracja: środa, 10 lutego 2016, 01:06
Has thanked: 193 times
Been thanked: 117 times

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Post autor: Man of Lowicz (dawniej Lauenburg) »

Posiadam tę grę i bardzo sobie cenię.
Jeśli chodzi o Home Rules - ja gram na jednym ale bardzo moim zdaniem potrzebnym - oddział z jedną figurką ma -1 kostkę do ostrzału.
Jeśli ktoś ma problemy z angielskim, w czasie gry polecam:
https://boardgamegeek.com/filepage/6345 ... aktycznych
Polskie tłumaczenie Kart Taktycznych.
Patriae Commodis Serviens - Być Ojczyźnie pożytecznym (Dewiza Prymasowskiego Miasta Łowicza).
Toomek
Caporal-Fourrier
Posty: 80
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 17:02

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Post autor: Toomek »

Jak wygląda kwestia podobieństwa do Memoira? Zachorowała na Battle Cry patrząc na zdjęcia z Operacji Łódzkiej, ale... no właśnie. Nie chcę klona tego co mam z innymi stronami konfliktu. Są tutaj jakieś istotne zmiany mechaniczne, które pozwolą mi się bardziej wczuć w klimat epoki? :)
Awatar użytkownika
Gerhard.
Adjudant-Major
Posty: 320
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 14:36
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Battle Cry 150th Civil War Anniversary Edition (AH)

Post autor: Gerhard. »

Klimatu na pewno jest więcej niż w Memoir. To oczywiście moja subiektywna opinia.

Na ostatniej Operacji Łódzkiej graliśmy 2 i pół partii według następujących zasad:

- zasięg piechoty 4-2
- walka po ruchu: -1 kość, kawaleria, która ruszyła się o więcej niż 1 heks i atakuje piechotę dodatkowo: -1 kość
- samotny „chorąży”: - 1 kość
- trafienie tylko przy wyrzuceniu symbolu atakowanej jednostki (szable się nie liczą)
- odzyskiwanie figurki – zamiast ruch i walki rzut kością, jeżeli wypadnie symbol jednostki lub szabel to odzyskuje ona figurkę. Jednostka stojąca z dowódca wykonuje rzut dwoma kośćmi odzyskuje tyle figurek ile wypadło na kościach (po namyśle wydaje się jednak, że tylko symbol danej jednostki powinien dawać możliwość odzyskania figurek bo przy kunktatorach gra się może zrobić zbyt długa i żmudna)
- niezbędne były również minimalne modyfikacje zasad dotyczących terenu

Gra nabrała rumieńców, skończyła się losowa strzelanina, zaczęło się ostre kombinowanie. M in. ataki na dobrze usadowioną piechotę bez odpowiedniego przygotowania kończyły się masakrą własnych oddziałów. Chyba prawidłowo. Ale niech znawcy i fani tej wojny się wypowiadają :)
"Ci, którzy zrzekają się wolności, w celu uzyskania krótkotrwałej odrobiny bezpieczeństwa, ani na jedno, ani na drugie nie zasługują."

http://strategialodz.phorum.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”