Napoleon against Europe (Hexasim)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

Mieliśmy kilka sytuacji wątpliwych i jakoś je tam rozstrzygnęliśmy, ale wątpliwości dotyczą:

1. Counter-march. Mack chciał przywołać Karola. Ale jak się ma do tego przepis 14.1.:
The force then rejoins the battle zone if the stacking rules are
not exceeded in the battle zone. An attrition test is made
immediately on the force making the counter-march.

Czy Karol z wojskiem jako force może być na jednym polu z armią? Czy ma się włączyć do armii Macka? Czy ma mu oddać oddziały, a sam zejść z planszy czy wymienić Macka bo ma wyższe starszeństwo dowodzenia? Skomplikowane!

2. Czy naprawdę Forced March robią tez samotne korpusy?

3. Czy w siłę fortec wlicza się wojsko stojące w nich? Z przepisów wynika, że tylko czysty podwojony poziom fortecy jest brany pod uwagę.

4. Flota ze zdobytego portu w razie przegranej i wygranej ucieka do sąsiedniego swojego portu. Czyli konsekwencje są te same?

5. Kiedy zastosować kartę 7 Zimowej Tury? Po 6 Turze? W 6 Turze? Aktywuje się tylko gracz grający tę kartę czy obaj?

6. Co znaczy przy dyplomacji zdanie:
In each diplomatic phase, each player may make only one
diplomatic action against ONE major power and another one
against a minor power OR one diplomatic action against TWO
minor powers


Jedna akcja dyplomatyczna przeciw dwóm Minor? Jak to rozumieć.


Gra mimo mojej porażki była świetna, emocjonująca i widać, że nie jest to sznurek po którym gracze beznamiętnie się przesuwają.
A jeszcze jak przeciwnik jest godny :-)
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: clown »

Czy Karol z wojskiem jako force może być na jednym polu z armią? Czy ma się włączyć do armii Macka? Czy ma mu oddać oddziały, a sam zejść z planszy czy wymienić Macka bo ma wyższe starszeństwo dowodzenia? Skomplikowane!
Może włączyć siły do armii Macka, ale zaraz po tym zlatuje do rezerwy, bo ma niższą rangę od Macka. To jest sprytny myk, żeby Austriacy nie byli za silni na początku gry :)
2. Czy naprawdę Forced March robią tez samotne korpusy?
Tak. Przepis 12.3 odnosi się do "force", a definicja jest w słowniczku "...either combat unit without general..."
3. Czy w siłę fortec wlicza się wojsko stojące w nich? Z przepisów wynika, że tylko czysty podwojony poziom fortecy jest brany pod uwagę.
Nie i dlatego nie opłaca się zostawiać samotnych korpusów w twierdzy. Ewentualnie można zostawić dowódcę z jakimś modem, ale to się nie opłaca. Przy tej skali oblężenia to kwestia czasu. Ważne, żeby przeciwnik zużywał na nie punkty ruchu.
4. Flota ze zdobytego portu w razie przegranej i wygranej ucieka do sąsiedniego swojego portu. Czyli konsekwencje są te same?
Tak
5. Kiedy zastosować kartę 7 Zimowej Tury? Po 6 Turze? W 6 Turze? Aktywuje się tylko gracz grający tę kartę czy obaj?
Po 6tej rundzie. Aktywowany jest tylko oddział gracza aktywnego (grającego tę kartę).
6. Co znaczy przy dyplomacji zdanie:
Akcja dyplomatyczna może być zagrana albo przeciwko jednemu majorowi i jednemu minorowi, albo przeciwko dwóm minorom. Nie można wiec zrobić dwóch akcji majorom.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Leliwa »

Neoberger pisze:leliwa --> A gdzie to szanowny kolega to wyczytał? :-)

p. 22
20.2 Complete Campaign 1805-1814
(...)
Special Rules:
1) Austrian forces must besiege the fortresses of Mantua and Ulm.
As long as this condition is not met, no other Coalition action may be undertaken (naval, diplomatic,...)
This obligation disepppears if any French forces enter or cross a zone of the national territory of Austria.
I najaktualniejsza wersja francuska instrukcji, nic w głównej myśli nie zmieniająca.
1°) Les forces autrichiennes doivent assiéger les forteresses
de Mantoue et d’Ulm; la forteresse de Mantoue ne peut être
assiégée que par la force autrichienne commandée par Charles et
celle d’Ulm par une force commandée par un général.
Tant que cette condition n’est pas remplie, aucune autre action de
la Coalition ne peut être entreprise (navale, diplomatique etc…).
Cette obligation disparaît si une ou plusieurs forces de l’Empire
ont pénétré ou traversé une zone du territoire national de
l’Autriche.
Le joueur Empire ne peut pas jouer l’événement Colonne de
Marche sur Mack lors de sa première activation.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

leliwa --> Nie kpię, ale z Tobą jak z dzieckiem. Za rączkę. :-)

Napisałeś:
A austryjacki Maczek to nie musi sam bez pomocy agentów zasuwać do Ulm (patrz początkowe ruchy)?

Potem cytujesz przepisy:
Special Rules:
1) Austrian forces must besiege the fortresses of Mantua and Ulm.
As long as this condition is not met, no other Coalition action may be undertaken (naval, diplomatic,...)
This obligation disepppears if any French forces enter or cross a zone of the national territory of Austria.

Porównaj dwa obrazki i znajdź różnicę.

A WTEDY ODKRYJESZ NAJWIĘKSZĄ NIESPODZIANKĘ TEJ GRY!
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

clown --> Dzięki.
Rozjaśniło mi się w głowie. :-)

Nie czytaj mojej rozmowy z leliwą bo odkryjesz moje nowe otwarcie Koalicją (choć nie ja je wymyśliłem). :-)
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5300
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 256 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Leliwa »

Może oczywiście oblegać Erzherzog Johann, ale jeśli Koalicja nie zagra Dużej Kampanii na początek, to sprawa będzie ciężka, bo wchodząc albo do Mantui albo do Ulm pozostawia się drugą z twierdz nieoblężoną. Wtedy albo Marmont wchodzi do Ulm i wtedy do oblężenia konieczna jest Armia Niemiec, Albo Massena wchodzi do Mantui i wtedy do jej oblężenia przez Karola konieczne są posiłki. Tak czy inaczej Armia Niemiec, jeśli nie ma zagranej Dużej Kampanii, musi iść naprzód, albo w Italii, albo w Niemczech.

A wtedy można Geniuszem Napoleona przerzucić Wielką Armię albo pod Ulm albo do Italii
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

leliwa --> O kurcze. Twoja analiza uświadomiła mi, że masz rację. Do głowy by mi nie przyszło żeby utrudniać Austriakowi zrobienie tych dwóch oblężeń. :-)
Tak, masz rację. Karta Szulmaistera nie była potrzebna. Kurcze, a już myślałem, że znalazłem haka na Francuzów. :-(

Chociaż przy moich rzutach ostatnio, czuję, że Karol by sobie poradził z Masseną.

Boję się jednak, a z takim dobrym graczem grałem, że Koalicja zacznie tak Austrią przewlekać nawet bez używania kart, że Napoleon straci czas. Kluczem do pokonania Austrii jest zdezorganizowanie jej armii. I wzięcie Wiednia.
Berger
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

Kolejna rozgrywka za mną. Tym razem z Pejotlem.

W tym starciu kości nie zaburzyły gry :-)

Karol obległ Mantuę, a ja podszedłem do Macka Napoleonem. Dopadłem go mimo chęci ucieczki przed bitwą Austriaków. Bitwa klasyczna. Armia austriacka poniosła straty (ja o dziwo nie), zdezorganizowała się i poległa w pościgu. W następnym etapie Napoleon wziął Wiedeń.
Szalony rajd księcia Jana w głąb Niemiec spowodował odciągnięcie Francuzów od głównych frontów (fatalne karty - znowu jedynki).
W tym czasie Karol zdobył Mantuę, ale zaraz dostał baty od Maseny.

Kutuzow przez manewry Jana nie wszedł głębiej do Czech. I tak skończył się rok 1805.

Austria skapitulowała. I tu pojawił się problem. Jak traktować zdobytą przez Austriaków Mantuę? Czy to jeden z 3 obszarów zabieranych Austriakowi, czy pola zdobyte przez Austrię wracają do właściciela?

Rok 1806 zaczął się manewrami dyplomatycznymi. Z braku przeciwników do lania i niezłego do tej pory rzucania kostką Francja wypowiedziała wojnę Prusom.
Koalicja próbowała przeciągnąć na swoją stronę Szwecję, ale ostatecznie okazało się, że Szwecja jest już w sojuszu i zdaje się Dania lub Hanza dołączyła do Koalicji.
Francja klasycznie zagrała Talleyranda na Turcję i ta dołączyła do Napoleona otwierając nowy front z Rosją (a karta Persja już za moment znalazła się w ręku Francuza).

Długie budowanie armii i ruchy wojsk zapowiadały kolejny rok dostatniego pożywienia dla wron i kruków.

Armia Pruska skomasowała się i cofnęła na Kostrzyn bodajże. Rosjanie stanęli potężną armią Kutuzowa tuż przy granicy z Prusami.
Napoleon znalazł się w pobliżu Drezna uważając na Prusaków jak i na Anglików, którzy mieli wyraźną ochotę na desant na wybrzeżu.
Mimo, że Lille było zabezpieczone przez Neya z 2 korpusami to gwardia brytyjska mogła poszaleć. :-)

Pierwszy ruch w 1806 r. to karta Szulmaistra. Nie wiadomo dlaczego armia pruska weszła w głąb Hesji i tam zaskoczył ją Napoleon. Klęska była spora, a ponadto Prusacy się zdezorganizowali uciekając na terytorium podległego Bawarii księstwa.
W tym momencie Koalicja zadecydowała o uznaniu Napoleona za jedynego władcę Europy (czas się Pawłowi skończył).

Gra znakomita. Naprawdę umożliwiająca wiele manewrów, a także granie na przyszłe rezultaty. Wooow.

Ale zostaliśmy z wątpliwościami:
1. Co ze zdobytą Mantuą przez Austriaków?
2. Skoro korpus bez dowódcy nie może robić forsownego marszu w Turze Przemieszczania Wojsk to czy może to robić w Aktywacji?
3. Czy Forsowny Marsz może posłużyć do oblegania fortec?
Berger
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Pejotl »

Zaryzykuję że walnę głupotę, ale po grze z Bergerem naszła mnie pewna idea. W pierwszym ruchu aktywuję Macka, robię force march - idę za 2 pkt do Ulm zostawiam korpus (do oblegania) i resztą sił idę na południe do Mantui - 5 pkt ruchu. To chyba spełnia warunki scenariusza? Czy Napoleon może mnie dogonić, biorąc pod uwagę że musi zdobywać Innsbruck? W razie bitwy mam 50% szans na Evasion (4, 5, 6) bo to trudny teren i w razie czego jeszcze szanse że Karol się dołączy (na 6)

Berger - zdobyłem jeszcze Mediolan - ale odbiłeś. Wszystko przez kostkę ;-) bo w całej grze miałeś niesamowite rzuty na Siege...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

Pejotl --> Jestem pewien, że Pańska informacja o zajęciu stolicy mody jest jak najbardziej błędna. W kazdym razie Kancelaria Jego Cesarskiej Mości dementuje ten fakt oraz przypuszczenie jakoby Generał Massena się cofnął. :-)

Jednocześnie Imperator Aleksander wyraża oburzenie, iż Austria nie skorzystała z oferty pomocy ze strony wojsk Jego Imperatorskości.
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: clown »

Zaryzykuję że walnę głupotę, ale po grze z Bergerem naszła mnie pewna idea. W pierwszym ruchu aktywuję Macka, robię force march - idę za 2 pkt do Ulm zostawiam korpus (do oblegania) i resztą sił idę na południe do Mantui - 5 pkt ruchu. To chyba spełnia warunki scenariusza? Czy Napoleon może mnie dogonić, biorąc pod uwagę że musi zdobywać Innsbruck? W razie bitwy mam 50% szans na Evasion (4, 5, 6) bo to trudny teren i w razie czego jeszcze szanse że Karol się dołączy (na 6)
Pomysł fajny... dla Napoleona. W dwa impulsy zajmuje dwie gwiazdki na terenie Austrii i spełnia tym samym warunki podboju bez konieczności demoralizowania armii austriackiej. W ten sposób zmusza armię austriacką do zaatakowania go na jego warunkach. Moim zdaniem gracz koalicyjny musi myśleć kategoriami następnych etapów - 1805 jest po to, by ustawić się dobrze w kolejnym roku. Przede wszystkim należy zebrać armię rosyjską, żeby potem mogła wspierać Prusy.
Gra znakomita. Naprawdę umożliwiająca wiele manewrów, a także granie na przyszłe rezultaty. Wooow.
Dokładnie. Gra jest niedoceniana, głównie przez przepisy oraz przez wpisy na BGG jednego gościa, który zagrał raz i napisał bzdurę, że gra Koalicją to nudy.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Pejotl »

clown - czyli twoim zdaniem szybciej będzie zająć Wiedeń i Pragę zachowując linię zaopatrzenia niż sam tylko Wiedeń (Macka zadeptując mimochodem po drodze)?

Zebranie armii rosyjskiej do pomocy Prusom nie wydaje się specjalnie trudne...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Neoberger »

Wspaniała dyskusja, ale... :-)

W tę grę próbowałem grać solo. I doszedłem do wniosku, że właśnie w nią nie da się zupełnie.
Karty, wojska, obszary, zadania sobie stawiane dają tyle kombinacji, że trudno dyskutować teoretycznie, a jeszcze gorzej wychodzi granie solo.

To w tej grze jest piękne. Że można jeszcze coś wymyślić.
Pójść Karolem bez jednego korpusu. Nim potem forsownym marszem dołączyć do Kutuzowa, który by doszedł do Pragi. I siły z Budapesztu.
Pytanie jakie będą wtedy możliwości obu stron (karty). Co będzie priorytetem. Ile potrwają walki wokół Mantui i Ulm.
Pychota!!!

A zauważcie, że kręcimy się na razie wokół 2 pierwszych lat. Czyli gambitu otwarcia. Strach co będzie dalej. :-)
Berger
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: clown »

clown - czyli twoim zdaniem szybciej będzie zająć Wiedeń i Pragę zachowując linię zaopatrzenia niż sam tylko Wiedeń (Macka zadeptując mimochodem po drodze)?
Przy założeniu, że Mack pójdzie tak, jak proponujesz, czyli na Mantuę. W jednym ruchu Napoleon idzie z Lille do Salzburga (z użyciem "Geniuszu Napoleona" nic nie traci). Druga aktywacja to zdobycie Salzburga, Wiednia, potem Pragi i powrót do Wiednia i wyczekiwanie. Oczywiście przeciwnik może się przyczaić i próbować w ostatnim impulsie np. przejąć Pragę, używając do tego Rosjan.
To w tej grze jest piękne. Że można jeszcze coś wymyślić.
Dokładnie. Karty mogą dojść kosmiczne, mogą dojść blotki i strach się bać.
Karty, wojska, obszary, zadania sobie stawiane dają tyle kombinacji, że trudno dyskutować teoretycznie,
Ano :) ale warto :)
Jeszcze jedna rzecz - należy Koalicją wymuszać zagranie przez Francuza jego "musików", czyli Bajonny oraz Blokady Kontynentalnej. Jak będzie je miał na ręce, to traci w ten sposób impuls.
A co powiecie o Turcji? - to jest jedna wielka niewiadoma i to historycznie powiązana :) niby mod na dyplomację dla Francuzów, ale Koalicja może zagrać "Harem" i znowu ją neutralizuje :) wesoło na całego :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Napoleon against Europe (Hexasim)

Post autor: Pejotl »

clown pisze:
clown - czyli twoim zdaniem szybciej będzie zająć Wiedeń i Pragę zachowując linię zaopatrzenia niż sam tylko Wiedeń (Macka zadeptując mimochodem po drodze)?
Przy założeniu, że Mack pójdzie tak, jak proponujesz, czyli na Mantuę. W jednym ruchu Napoleon idzie z Lille do Salzburga (z użyciem "Geniuszu Napoleona" nic nie traci). Druga aktywacja to zdobycie Salzburga, Wiednia, potem Pragi i powrót do Wiednia i wyczekiwanie. Oczywiście przeciwnik może się przyczaić i próbować w ostatnim impulsie np. przejąć Pragę, używając do tego Rosjan.
Nie mam gry przed sobą, ale według dość niewyraźniej mapy z BGG ruch z Lille do Salzburga wymaga 8 pkt ruchu. A manewr Napoleonem opisany przez ciebie w drugiej aktywacji wymaga 9pkt ruchu...
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”