Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: czarek0402 »

Witam,
właśnie przeczytałem polską instrukcję do Napoleon's Triumph z netu, zdaję sobie sprawę,ze to jest gra dwuosobowa lub nawet wieloosobowa, ale mam pytanie, proszę o komentarz do gry Bonaparte at Marengo, cytuję z końca instrukcji NT... Po części przyczyną powstania tej opcji był fakt, że o ile BaM miał dobrą wersję do gry jednoosobowej, podobny wariant dla NT był niemożliwy do zrealizowania. Jak to jest zrealizowane, grywalne jest? Link do zasad po angielsku... http://files.boardgamegeek.com/file/dow ... itaire.pdf?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: Raleen »

Czarku, mogę powiedzieć tylko co do Napoleon's Triumph jak wygląda sprawa gry jednoosobowej. Ja nie widzę takiej możliwości, z tej przyczyny, że w grze jest maskowanie bloczków i jest ono jednym z istotnych czynników rozgrywki. Z tego względu ta gra całkowicie odpada do rozgrywki jednoosobowej. Poprzednio, jeśli maskowania nie było, sytuacja była zupełnie inna.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: clown »

"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ChevalierVernix
Sous-lieutenant
Posty: 449
Rejestracja: poniedziałek, 6 września 2010, 19:25
Lokalizacja: obecnie Białystok
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: ChevalierVernix »

Co za cudowne wieści! :o
Awatar użytkownika
karawanken
Adjudant
Posty: 206
Rejestracja: środa, 18 lipca 2018, 13:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 31 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: karawanken »

Dopiero teraz się dowiedziałem, że będzie nowa edycja robiona przez Histogame:

https://boardgamegeek.com/boardgame/359 ... he-marengo
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43347
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: Raleen »

Ciekawe wieści. W zalewie gier, które nieraz okazują się słabe i nieprzetestowane, powrót do sprawdzonej klasyki wydaje się rzeczą naturalną. U nas myślę, że temat chwyci, bo o ile Napoleon's Triumph było w sprzedaży i swego czasu się upowszechniło to Bonaparte at Marengo nie za bardzo.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: adalbert »

Nie grałem w oryginalne BaN, ale niedawno miałem okazję kilka razy ograć samoróbkę tej nowej wersji. Wrażenia bardzo dobre. Takie Napoleon's Triumph, ale dużo szybsze i z twistem w postaci dysków morale. Podobno problemem pierwszej wersji był brak odpowiednich postępów austriackich. Tutaj te postępy jak najbardziej mogą wystąpić i być znaczące. Rzekłbym nawet, że Austriacy mogą naprawdę mocno docisnąć Francuzów, którzy znaczną część gry pozostają w dość głębokiej defensywie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 21 czerwca 2022, 00:45 przez adalbert, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jacus1944
Lieutenant
Posty: 534
Rejestracja: czwartek, 21 listopada 2019, 22:41
Has thanked: 142 times
Been thanked: 191 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: jacus1944 »

Na stronie Histogame nie znalazłem info o przewidywanym terminie wydania. Może na którymś z forów CSW, BGG itd. ktoś wyczytał?
adalbert
Général de Brigade
Posty: 2058
Rejestracja: czwartek, 17 kwietnia 2008, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 87 times
Been thanked: 186 times

Re: Bonaparte at Marengo (Simmons Games)

Post autor: adalbert »

Jest coś takiego:
Our new game will be (hopefully) available by October, 2022:

Triomphe à Marengo

Please note: As mentioned above, Histogame decided to stop poducing in autocratic countries like China. Therefore, the already started print run was cancelled in February. A new printer has not been found yet.

...
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”