Jours de Gloire (Dni Chwały)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Pirat Cristobal pisze:
leliwa pisze:Wersje zasad i tabel zaktualizowane do bitwy pod Hanau (1813), zastępują poprzednie tłumaczenie.

Tłumaczenie zasad do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217

Tłumaczenie tabel do ściągnięcia na Portalu Strategie:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=217
Czołem.

Leliwo, chciałbym wypróbować ten system na swoim stole i dlatego mam kilka drobnych pytań do Ciebie:

1. Czy zasady te mogę wykorzystać do kampanii marszałków z tego numeru Vae Victis: http://fortgier.pl/p/20/23314/vaevictis ... pisma.html , czy może tam są zupełnie inne i odmienne zasady?
2. Czy może na początek z systemu proponujesz inny scenariusz, który jest dostępny w magazynie Vae Victis?
3. Magazyn jest w j. francuskim i mam pytanie, czy przy każdym ze scenariuszy dostępnych w magazynie są opisane jakieś szczególne warunki zwycięstwa w tym języku i czy w sieci jest jakieś ich tłumaczenie na język angielski?

Nie chciałbym na starcie inwestować większych pieniędzy, chociaż trzeba przyznać, że nawet całe gry poza wydaniem w czasopiśmie są zdecydowanie przyjaźniejsze dla portfela niż większość gier wojennych, dlatego też chciałbym na początek spróbować którejś z dostępnych bitew w magazynie Vae Victis.
1. To zupełnie inny system. Zasady (również szczegółowe do poszczególnych gier z systemu) są na stronie autora http://www.fredbey.com. Niemal wszystkie gry z tego systemu mają moduły w programie Vassal do gry elektronicznej autorstwa Pierre'a Bulle (jeśli nie pokręciłem nazwiska).

2. Generalnie są tam proste scenariusze bitewne, ja bym polecił na początek np. grę Montebello 1800, które można kupić od wydawnictwa Ludifolie (razem z Canope 1801 - ten drugi to kampania egipska generałowie Menou (albo Kleber w wersji alternatywnej)). Jeśli chodzi o Vae Victis i gry do wycinania i sklejania z czasopisma to mamy (Rivoli 1797, Piramidy 1798, Zurych 1799 - tylko Vassal, Marengo 1800, Austerlitz część południowa i północna w dwu numerach, Jena 1806, Eylau 1807, Medina de Rioseco 1808 + Somosierra (wersja solo)). Powyższe są obecnie w cenach promocyjnych. Zawsze można je zamówić przez sklep fortgier.pl.

3. Patrz odp. 1
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Pirat Cristobal pisze:Dzięki za info. A w takim razie zasady do systemu, które są przetłumaczone na nasz język, do których scenariuszy mogę wykorzystać? Do tych, które są wymienione we wstępie instrukcji? Czy te wymienione w instrukcji dotyczą wersji 1812?

W pełnej wersji jest Hanau 1813, czy mogę tą instrukcję wykorzystać do tego pudła? Ile czasu trwa rozgrywka pojedynczego scenariusza?
1. Do wszystkich, są to zasady systemowe uaktualniane. Dotyczą obecnie wersji 1814, a niebawem będą dotyczyć wersji 1815. Jeśli nie to niebawem uaktualnię.
2. Oczywiście. Jednak pudła tam nie ma. To wszystko gry wydawane w ziplocku. Dlatego są tańsze.
3. Dla weteranów tego systemu 1 etap - ok 30 minut. Dla mniej wprawnych godzina. Scenariusze tyrniejowe trwają 5 etapów. Pełne bitwy jednodniowe około 10 etapów.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pirat Cristobal »

leliwa pisze:
Pirat Cristobal pisze:Dzięki za info. A w takim razie zasady do systemu, które są przetłumaczone na nasz język, do których scenariuszy mogę wykorzystać? Do tych, które są wymienione we wstępie instrukcji? Czy te wymienione w instrukcji dotyczą wersji 1812?

W pełnej wersji jest Hanau 1813, czy mogę tą instrukcję wykorzystać do tego pudła? Ile czasu trwa rozgrywka pojedynczego scenariusza?
1. Do wszystkich, są to zasady systemowe uaktualniane. Dotyczą obecnie wersji 1814, a niebawem będą dotyczyć wersji 1815. Jeśli nie to niebawem uaktualnię.
2. Oczywiście. Jednak pudła tam nie ma. To wszystko gry wydawane w ziplocku. Dlatego są tańsze.
3. Dla weteranów tego systemu 1 etap - ok 30 minut. Dla mniej wprawnych godzina. Scenariusze tyrniejowe trwają 5 etapów. Pełne bitwy jednodniowe około 10 etapów.
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Twoje tłumaczenie mam już wydrukowane (świetna robota!), wydrukowałem też anglojęzyczną wersję Wersji 1815.

Nie pomyślałem o tym, że żetony ze scenariuszy z poszczególnych magazynów należy samodzielnie sklejać. W takim razie muszę z tego zrezygnować i kupić gotowy zestaw.

Czy gry z wydawnictwa HEXASIM:
http://fortgier.pl/p/15/22865/almeida-e ... jenne.html
http://fortgier.pl/p/15/22799/allemagne ... jenne.html
to też tańsze ziplocki?

Czy w przypadku Allemagne 1813 można również stosować te zasady, czy tam są inne różniące się od podstawowych systemu (w opisie jest info., że jest to gra z serii Jours de Gloire Campagne)?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Pirat Cristobal pisze:
leliwa pisze:
Pirat Cristobal pisze:Dzięki za info. A w takim razie zasady do systemu, które są przetłumaczone na nasz język, do których scenariuszy mogę wykorzystać? Do tych, które są wymienione we wstępie instrukcji? Czy te wymienione w instrukcji dotyczą wersji 1812?

W pełnej wersji jest Hanau 1813, czy mogę tą instrukcję wykorzystać do tego pudła? Ile czasu trwa rozgrywka pojedynczego scenariusza?
1. Do wszystkich, są to zasady systemowe uaktualniane. Dotyczą obecnie wersji 1814, a niebawem będą dotyczyć wersji 1815. Jeśli nie to niebawem uaktualnię.
2. Oczywiście. Jednak pudła tam nie ma. To wszystko gry wydawane w ziplocku. Dlatego są tańsze.
3. Dla weteranów tego systemu 1 etap - ok 30 minut. Dla mniej wprawnych godzina. Scenariusze tyrniejowe trwają 5 etapów. Pełne bitwy jednodniowe około 10 etapów.
Dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Twoje tłumaczenie mam już wydrukowane (świetna robota!), wydrukowałem też anglojęzyczną wersję Wersji 1815.

Nie pomyślałem o tym, że żetony ze scenariuszy z poszczególnych magazynów należy samodzielnie sklejać. W takim razie muszę z tego zrezygnować i kupić gotowy zestaw.

Czy gry z wydawnictwa HEXASIM:
http://fortgier.pl/p/15/22865/almeida-e ... jenne.html
http://fortgier.pl/p/15/22799/allemagne ... jenne.html
to też tańsze ziplocki?

Czy w przypadku Allemagne 1813 można również stosować te zasady, czy tam są inne różniące się od podstawowych systemu (w opisie jest info., że jest to gra z serii Jours de Gloire Campagne)?
Tak, żetony sztancowane, mapa i przepisy - wszystko w folii.
Allemagne 1813 to zupełnie inny system, nie taktyczny, lecz operacyjny. Stąd zasady też są inne. Nie są przetłumaczone, o ile pamiętam. Ten jest w pudle. :)
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pirat Cristobal »

Pal licho pudło, wolę mieć przetłumaczone zasady niż trochę więcej kartonu na półce ;) W forciegier dostępne są: Almeida et Bussaco 1810 i Hanau 1813. Bliżej mi do tego pierwszego, bo nie mam nic z tej kampanii ale obawiam się o to abym gdzieś się nie zniechęcił, gdy będę grał solo. Dlatego mam kolejne pytanie, którą grę poleciłbyś na początek przygody? A może jeszcze coś innego, co jest aktualnie dostępne w forcie z tego systemu?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Ze sztancowanych jest dostępne wszystko co wyszło do tej pory. Aspern-Essling 1809, Almeida i Bussaco 1810, Berezyna 1812, Hanau 1813, Montmirail i Vauchamps 1814, Waterloo i Quatre Bras 1815, Fuentes de Onoro 1811. Najmniej skomplikowany teren (oraz ciekawe reguły o niszczeniu mostów) są w Aspern-Essling (choć dość dużo jednostek (austriackich szczególnie). Bitwy z kampanii 1814 roku są też dość niewielkie.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Pirat Cristobal
Carabinier
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 22 lipca 2014, 20:09

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Pirat Cristobal »

No tą odpowiedzią to mi nie pomogłeś :lol: Teraz mam problem z wyborem właściwej folii. Całe szczęście chyba nie wszystkie są dostępne od ręki w Forcie. Ale wydaje mi się, żeAspern-Essling widziałem. Muszę sprawdzić.

Mam nadzieję, że pomożesz przy pytaniach po pierwszej rozgrywce, bo system nie wydaje się być, w stylu siadasz i grasz ;)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Nieintuicyjne są reguły o odwrocie i ucieczce, trzeba je uważnie przeczytać i zrozumieć.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Raleen »

Wczoraj udało nam się dwa razy rozegrać z Czmielonem bitwę pod Medina de Rio Seco z Vae Victis z 2008 r. (numer z listopada-grudnia). Czmielon wybrał sobie Francuzów jako stronę aktywniejszą i nimi też grał. W pierwszej rozgrywce zdecydowanie wygrywali Hiszpanie, gdy przerwaliśmy (na życzenie Francuza) po 3 etapie. Zaczęło się od szarży brygady Lasalle'a, która zmiotła znaczną część zgrupowania hiszpańskiego oznaczonego w grze kolorem czerwonym. Kolejne próby utworzenia czworoboków (bodaj 3 bądź 4) nie powiodły się. Kawaleria francuska zmuszała do odwrotu stojące w rzędzie jedna za drugą jednostki hiszpańskie. Co prawda na koniec sama się zdezorganizowała, ale nie wyglądało to dobrze. Szczęśliwie dla Hiszpanów, Francuzi nie potrafili wykorzystać powodzenia. Okazało się, że w chwili sukcesu własnej kawalerii piechota była jeszcze daleko. Potem Lasalle zmieszał się i oba pułki uciekły, a Hiszpanom udało się pozbierać prawie wszystkie jednostki. Niedługo potem nastąpił zupełnie nieudany atak dywizji Moutona, która nacierała pod górę na oddziały Macedy (zgrupowanie niebieskie) i mimo przewagi (to najlepsza jakościowo dywizja francuskiej piechoty, nie licząc gwardii) została zdezorganizowana, a następnie rozbita. Potem do ataku zaczęły wchodzić kolejne jednostki francuskie. Uciekające oddziały zdezorganizowały jednak część wojsk. Atak frontalny w centrum kolejnej dywizji nie powiódł się. Również Maceda zdołał odeprzeć następną, słabszą dywizję, którą częściowo zdezorganizowała artyleria. Po trzech etapach trzy francuskie dywizje były rozbite niemal w całości, a Hiszpanie stali na swoich pozycjach, cofnięci nie dalej niż 2 pola w stosunku do pozycji wyjściowych. Wobec tak trudnej sytuacji Francuzi poddali rozgrywkę. Faktycznie sytuacja nie układała się dla nich zbyt dobrze.

Druga rozgrywka miała już inny przebieg. Francuska kawaleria nie spieszyła się tak z atakiem. Najpierw Lasalle pojawił się naprzeciw hiszpańskiego lewego skrzydła, by następnie przenieść się na drugą stronę, gdzie zaczął obchodzić całą armię hiszpańska z flanki. Dość szybko nadciągnęły na pole bitwy dwie pierwsze dywizje francuskiej piechoty. Kolejne zostały jednak w tyle, w tym gwardia. Ważnym momentem bitwy okazał się atak hiszpański na zgromadzone u podnóża zbocza jednostki francuskie. Widząc, że przeciwnik stanął w niezbyt korzystnym miejscu, do tego jego siły są podzielone, by wykorzystać czas zanim nadciągnie reszta Francuzów, Hiszpanie zaatakowali dwoma kolumnami Macedy. Francuskie dwie jednostki pod zboczem zostały zdezorganizowane i odrzucone, ale wkrótce kontratak podjęły kolejne oddziały. Aktywacje ułożyły się tak, że piechota francuska znajdująca się na tyłach nadciągnęła zanim Hiszpanie zdołali się przegrupować. Ostatecznie kontratak zmusił do odwrotu dwie najbardziej wysunięte jednostki Macedy. W tym samym czasie Lasalle obszedł prawe skrzydło hiszpańskie i zaczął wychodzić na mosty, by dotrzeć do miasta. Hiszpanie zastawili drogę piechotą jak mogli, jednak nie do końca udanie. Atak francuskiej kawalerii na jedną z jednostek spowodował jej ucieczkę. Potem doszło do dalszych walk, umiarkowanie udanych dla Francuzów. Tymczasem od frontu nadeszły kolejne oddziały francuskiej piechoty, które zaczęły spychać Hiszpanów. Mściło się na nich początkowe zamieszanie, jakie nastąpiło po ataku Macedy. Trudno je było potem naprawić. Stopniowo pojawiało się coraz więcej uciekających oddziałów. Przechodząc przez mosty, dezorganizowały one formacje stojące na tyłach, z których dwie jednostki także uciekły. Front zaczynał się sypać po trzech etapach, gdy do akcji udało się wprowadzić dwa zgrupowania odwodowe. Sytuacja Hiszpanów stała się trudna, m.in. wskutek strat, mimo to udało im się dopaść jeden z pułków brygady Lasalle'a i całkowicie go zniszczyć. Rozbili też kilka najbardziej zaawanturowanych do przodu jednostek francuskich. W ostatniej chwili Francuzi przyszykowali szarżę kawalerii gwardii, by przełamać pozycje i ostatecznie rozbić hiszpańską piechotę. Hiszpanom udało się jednak sformować czworobok i zadać sromotną klęskę kawalerii gwardii. Na tym skończyliśmy po czterech etapach. Szale zwycięstwa przechylały się na korzyść Francuzów i prawdopodobnie odnieśliby oni tym razem zwycięstwo, ale w chwili zakończenia sytuacja nie była jeszcze rozstrzygnięta, głównie za sprawą tego, że do akcji weszły dwie hiszpańskie formacje odwodowe.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Raleen »

Niżej zdjęcie z V Konwentu Krakowskiego, gdzie dzięki uprzejmości Leliwy mogłem sobie pooglądać żetony do "Waterloo" wydanego niedawno na okrągłą rocznicę, w systemie "Jours de Gloire". Wybrałem Prusaków, żeby pokazać jakie jest zróżnicowanie ikonek na żetonach i jakie czasami ciekawe ilustracje zrobili rysownicy do tej gry. Swoją drogą, jak patrzę na pozy żołnierzy na niektórych obrazkach, to żywcem przypominają rysunki R. Knoettela.

Obrazek
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Filip Apostoł
Sergent
Posty: 148
Rejestracja: wtorek, 19 stycznia 2010, 17:02
Lokalizacja: Lublin

Jours de Gloire

Post autor: Filip Apostoł »

Panowie, przymierzam się do tej serii. Która będzie dobra na początek?
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Montebello 1800, Marengo 1800. Stosunkowo prosty teren i mało reguł specjalnych. Również Montmirail i Vauchamps 1814. A tak w ogóle myślę że dość prosta powinna być świeżo wydana Arcole 1796, ale niestety jeszcze nie mam.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

http://www.ludifolie.com/produit.php?re ... re-1815-fr Dopełnienie kampanii belgijskiej już wkrótce dostępne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Leliwa »

Już dostępne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Teufel
Legatus Legionis
Posty: 2424
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:55
Lokalizacja: Stadt Thorn/Festung Posen
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Jours de Gloire (Dni Chwały)

Post autor: Teufel »

Leliwo a masz Marengo 1800 z systemu?
Legiony i ja mamy się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”