Iena 1806 (Vae Victis)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Iena 1806 (Vae Victis)

Post autor: Raleen »

Graliśmy sobie dziś z Czmielonem w grę o bitwie pod Jeną, opracowaną w systemie "Jours de Gloire", z francuskiego magazynu "Vae Victis". Nie tak dawno temu miałem okazję poczytać trochę o bitwie, więc z ciekawością przyglądałem się temu na ile gra będzie w stanie sprostać realiom bitwy i czy w ogóle podoła. Zagraliśmy póki co tylko pierwsze 3 etapy i rozwijało się to, przynajmniej w centrum, jako tako historycznie. Prusacy byli bici i spychani ale gdy dwie brygady francuskiego V Korpusu wysforowały się zbytnio do przodu, kontratak pruskiej kawalerii doprowadził do tego, że Francuzi stracili dwie jednostki artylerii. To był jeden z dwóch sukcesów Prusaków w walkach. Armię pruską mocno unieruchamiają aktywacje - w sumie historycznie, bo tak było, ale przyjemność z grania dla Prusaków może być ograniczona, przynajmniej dla graczy, którzy siądą do gry, żeby sobie pograć, a niekoniecznie interesuje ich historia. Ja akurat nie należę do tej grupy, dlatego rola przysłowiowego chłopca do bicia aż tak bardzo mi nie przeszkadzała. Czmielon zagrał trochę niehistorycznie bo nie wykonał obejścia północnym skrzydłem a i południowe nie za bardzo zdążyło się rozwinąć, tak że mogłem doświadczyć pod tym względem historii alternatywnej.

Pewnie za jakiś czas wrócimy do tematu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”