1831. For Our Freedom and Yours: Battle of Grochow (Strategemata)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Palladinus
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 23:06
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

1831. For Our Freedom and Yours: Battle of Grochow (Strategemata)

Post autor: Palladinus »

Miał ktoś okazję zagrać w "Olszynkę grochowską", która obecnie jest na wspieram.to?
Zastanawiam się nad wsparciem, ale w obecnej sytuacji chyba szkoda czasu na formalności. Mało promocji i niewiele wiadomo o tej produkcji.
Wsparł ktoś?
https://wspieram.to/OlszynkaGrochowska
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: duc de Fort »

Adam zamieścił do wglądu instrukcję i książkę scenariuszy:
http://strategemata.pl/g/instrukcja_grochow.pdf
http://strategemata.pl/g/scenariusze_grochow.pdf

W Niepołomicach pamiętam, że ktoś grał, nie pamiętam kto (niestety nie ja).
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Khamul »

W grę można było zagrać na Polach Chwały. Niestety nie udało mi się znaleźć czasu, pod koniec też już siły nie miałem. Jakieś zdjęcia pojawiają się na na FB. Z instrukcją można się zapoznać na stronce. I z tego co widzę to przepisy przypominają Racławice, Szczekociny, Maciejowice.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Leliwa »

Khamul pisze:W grę można było zagrać na Polach Chwały. Niestety nie udało mi się znaleźć czasu, pod koniec też już siły nie miałem. Jakieś zdjęcia pojawiają się na na FB. Z instrukcją można się zapoznać na stronce. I z tego co widzę to przepisy przypominają Racławice, Szczekociny, Maciejowice.
Przypominają, ale biorąc pod uwagę choćby skalę i żetony (współczynniki), posiadają też istotne różnice.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Wally »

Czy fakt że zbiórka crowdfundingowa nie wypaliła oznacza że gra w ogóle się nie ukaże?
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Neoberger »

Oby?
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Leliwa »

Neoberger pisze:Oby?
Oby co?

Wydawca planuje wydanie w/w pozycji. Z tego co wiem, to moje wsparcie nie powinno pójść na marne. Oraz tych wspierających, z którymi wydawca będzie mógł się skontaktować.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Wally
Sergent-Major
Posty: 180
Rejestracja: środa, 4 lutego 2015, 13:26
Lokalizacja: Kraków/Szczucin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Wally »

Gdyby był problem z kontaktem to oto jestem. Ale też jestem ciekaw rozwinięcia myśli przez Bergera :)
buty pełne piasku
na zmęczonych nogach
w oczach noc bez brzasku
w ustach smak pieroga
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Neoberger »

Skoro zbiórka nie wypaliła to znaczy, że nie ma zapotrzebowania na produkt.
A czemu napisałem oby? I to ze znakiem zapytania? Cóż. To tajemnica. :shock:
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Leliwa »

Na wspieram wspieram.to na pewno brak. I myśle, że podobnie byłoby w wypadku każdej klasycznej heksówki poświęconej jakiejś bitwie. Taki mamy rynek. Natomiast na kickstarterze mogliby się na to znaleźć chętni, jak sądzę.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Neoberger »

leliwa - ale pamiętasz rozmowę na FB na temat kampanii marketingowej gry? Kampania była nijaka, sam nie wiedziałem jakie są rodzaje ofert i za co płacimy.
Nie było żadnej reklamy, żadnych bonusów, prezentów, ekspresji w przedstawieniu gry.
Przecież to jedna z najciekawszych bitew polskiego oręża.

Ale moim prywatnym zdaniem system kolegów z południa jest zbyt fantasy jak na Olszynkę. Wolałbym tytuł w systemie Ostrołęki.
System godny tej Bitwy.
Bo lekka, łatwa i przyjemna bitewka zablokowałaby tytuł marketingowo. I moim zdaniem byłoby szkoda.
Chyba o to mi chodziło z tym: Oby?
Berger
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Leliwa »

Masz prawo do własnego zdania. Ale bonusy były: karty, lepsze pudło, podstawki pod żetony.... Wystarczyło wejść na wspieram.to. Sam grałem i twierdzę, że jest to ciekawa rzecz, choć system zadawania strat krwawych jest nieco zbyt rygorystyczny podobnie jak w M&P czy BAR. Ostrołęka ukazała się po wielu latach przygotowań i nie za bardzo widać, żeby poza Ostrołęką 1807 coś jeszcze w dającej się określić wyszło w tym systemie. Przynajmniej o ewentualnej Olszynce modo Ostrolenkarum nie słychać, więc mówienie o zablokowaniu marketingowym wobec czegoś co jeszcze nie istnieje jest dziwne. Jakoś takich dylematów nie ma w świecie zachodnim, gdzie na raz jest kilka gier o bitwie pod Hastings, lądowaniu w Normandii, bitwie w Ardenach, pierwszej wojnie światowej, etc... A ja zwyczajnie nie chcę czekać tak długo.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2492 times
Kontakt:

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Raleen »

leliwa pisze:Ostrołęka ukazała się po wielu latach przygotowań i nie za bardzo widać, żeby poza Ostrołęką 1807 coś jeszcze w dającej się określić wyszło w tym systemie.
Bez obaw, wyjdą kolejne bitwy na zasadach "Ostrołęki 26 maja 1831" i "Olszynka Grochowska", jak tylko będzie zainteresowanie z Waszej strony, też zostanie opracowana. Pokazałem już szkic mapy do "Pułtuska 1806", żetony są gotowe, innych na razie nie ujawniam, bo myślę, że nie ma co robić tego przedwcześnie. W tej chwili rzeczywiście prace skupiają się nad "Ostrołęką 16 lutego 1807". Zależy mi na tym, by gra była dopracowana i oferowała coś ciekawego także jeśli chodzi o konstrukcję scenariuszy, tzn. żeby to nie polegało tylko na tym, że po prostu wojsko jest trochę inaczej rozstawione, w innych ilościach i ma inne parametry.

Ja mam już pewne doświadczenie w robieniu gier o bitwach, o których inni robili czy próbowali robić gry, więc jakoś dam sobie radę.
Dziękuję przy okazji Bergerowi za słowa zachęty.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: Samuel »

Ja dołączam się do zdania Leliwy - istnieje dość sporo planszowych wersji bitwy pod Waterloo, a jakoś nie pogrąża to kolejnych tytułów poświęconych temu starciu ;) Zwłaszcza, jeśli są oparte na innym pomyśle, innej mechanice... Olszynka to co prawda nie jest nasze Waterloo (choć, summa summarum, Francuzi lepiej chyba wyszli na Waterloo niż my na Olszynce :evil: ), ale niewiele jest polskich starć tej skali w epoce, więc dlaczego dwie dobre gry na ten temat, zwłaszcza przy zupełnie innym podejściu Twórców, miałyby stać tu ze sobą w konflikcie? Co piszę, uzupełniam, jako laik w dziedzinie gier na poziomie taktycznym, absolutnie nie potrafię ocenić gry tego typu, tym bardziej, jeśli w nią nie zagrałem (nawet, jeśli niektórzy Forumowicze dysponują tą ezoteryczną mocą ;) ).
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Olszynka grochowska (Strategemata)

Post autor: clown »

Zerknąłem z ciekawości na dane liczbowe dotyczące obu bitew. Jednak są ciut większe, niż pod Ostrołęką. Obawiam się, że to, co dobrze działa przy mniejszych starciach, może być problematyczne i żmudne przy starciach większych. Natomiast system Ostrołęki na dzień dzisiejszy przemawia do mnie lepiej niż system "racławicki" i jego pochodne.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”