The Great Game (Legion Wargames)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
clown
Général de Division Commandant de place
Posty: 4423
Rejestracja: poniedziałek, 9 stycznia 2006, 17:07
Lokalizacja: Festung Stettin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: clown »

Już dostępna. Konkurencja dla Pax Pamir :)
Ciekawe czy ktoś zamówił :idea:
http://www.legionwargames.com/legion_TGG.html
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Samuel »

Przepisy: http://khybergames.com/legionwargames/d ... _print.pdf

Kurczę, to był "pewniak" na mojej liście, ale po przejechaniu się w zeszłym roku na paru "pewniakach" wolę najpierw posłuchać opinii, a najlepiej grę rozegrać. Chociaż doświadczenie z IoG nakazywałoby i to, i to... :evil:
(Fabiusz Samuel Kunktator)
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Bambrough »

Nie wiem czy nie kupię ze względu na tematykę. Testowe rozgrywki prototypu mnie nie zachwyciły. Być może finalna wersja doczekała się pewnych zmian. Jest to dość prosta i szybka gra. Szkoda, że w puli ma się ledwie kilka rodzajów kart, ale za to w wielu kopiach. Bardzo słabo moim zdaniem oddano rolę oficerów i wywiadu. Skupia się to raczej na suchym rzucaniu kostką niż finezyjnym knuciu i szerzeniu fermentu. Ogólnie mało klimatyczna, Pamir zdecydowanie fajniejszy jak dla mnie. Spróbuje jednak na pewno.
Awatar użytkownika
Bambrough
Adjoint
Posty: 738
Rejestracja: poniedziałek, 14 czerwca 2010, 14:45
Lokalizacja: Ortelsburg/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 26 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Bambrough »

Jestem po kilku partiach i gra niesie ze sobą pokaźną porcję zabawy i emocji. Polega ona bardziej na walce z wszechobecną fortuną bo od szczęścia zależy tu niemal wszystko. Najlepszy przykład to rzut na naturalną śmierć oficerów, nieparzysty wynik na kostce to śmierć, a parzysty to dar kolejnej dekady rozrabiania. Generalnie Imperium Rosyjskie i Brytyjskie rywalizują ze sobą pośrednio, bijąc słabsze królestwa i księstwa aż miło. Jeśli nie dociągnie się z talii karty Wojna Krymska to nie ma szans na bezpośrednie starcie. To jest trochę wada tej gry bo nie raz aż chciałoby się spuścić manto przeciwnikowi, a bez wspomnianej karty możemy tylko o tym pomarzyć. Jak po swojej stronie mamy już kilka podmiotów to zaczyna robić się naprawdę ciekawie bo rola akcji wywiadowczych wzrasta niesamowicie. W dodatku dynamiczna inicjatywa wymusza na graczach kombinowanie w zagrywaniu kart. Czy lepiej zagrać kartę o niższej wartości i zyskać pierwszeństwo w danej rundzie czy zagrać mocniejszą i poczekać na rozwój wypadków? Atrycja w Wielkiej Grze zabija skuteczniej niż nie jedna armia powstańcza, co odzwierciedla prawdziwy klimat kampanii w tym rejonie świata. Znak zapytania jak na razie rodzi ostatnia dekada w kampanii ponieważ jeśli nie dociągniemy wielu kart wywiadowczych to może okazać się, że niekorzystna dla nas sytuacja na planszy jest praktycznie nie do odwrócenia. Wielka Gra ma swój klimat, ale nie można po niej spodziewać się pokaźnej dawki chromu. Tytuł ma przede wszystkim w sposób dynamiczny bawić gracza i chyba to właśnie robi.

Poniżej zdjęcia z dwóch zakończonych rozgrywek. W jednej wygrali Rosjanie, a w drugiej Brytole, czyli balans wydaje się chyba zachowany:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Leliwa »

W pierwszej też by Brytole pewnie wygrali, ale podjęli niepotrzebną i ryzykowną decyzję o wszczęciu wojny. A potem zapomnieli, że trwa ona tylko do końca etapu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Neoberger »

Gra umarła?
Berger
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43344
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2489 times
Kontakt:

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Raleen »

Może jeszcze zmartwychwstanie ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
kret1975
Caporal-Fourrier
Posty: 94
Rejestracja: wtorek, 27 sierpnia 2019, 19:57
Lokalizacja: Poznań okolice
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: kret1975 »

Do mnie właśnie dotarła. Na razie odłożona na półkę bo inne tematy są na tapecie. Ale wygląda dobrze. Klimat łapię czytając Cherezińska i Hopkirka. No i pogrywając w PAX Pamir.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: The Great Game (Legion Wargames)

Post autor: Neoberger »

kret1975 --> Do mnie też sporo gier dociera. I też lądują na półkach. A właściwie to już wszędzie. :lol:
Rozmawiałem o tej grze kiedyś z Piotrem B. i nie był zachwycony Stąd zainteresowanie jak to wychodzi w porównaniu z przywołanym Pax Pamir. Która w pierwszej edycji była rewelacyjna.
Berger
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”