Napoleon 1796-1800 (Mirage)

Planszowe gry historyczne (wojenne, strategiczne, ekonomiczne, symulacje konfliktów) dotyczące XIX wieku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Napoleon 1796-1800 (Mirage)

Post autor: Raleen »

Stara dyskusja:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?f=10&t=682

"Napoleon 1796-1800" - wyszła swego czasu taka gra w Polsce, wydana przez Mirage'a, autorstwa R. Sypka.

Przedstawia kampanię włoską Napoleona, uważaną przez wielu historyków za jedną z najlepszych jego kampanii.

Skala gry jest duża, operacyjna, a można powiedzieć, że nawet strategiczna. Mapa ukazuje północne Włochy i obszary z nimi graniczące.

Nietypowe w grze w stosunku do znanych wcześniej gier Dragona było to, że żetony to głównie dowódcy; występowały też karty. Ponadto oddziały nie miały na stałe ustalonej siły - zapisywało się ją na kartce: można było w ten sposób łączyć i dzielić różnego rodzaju oddziały.

Gra robiła wrażenie niedopracowanej. Ja np. nie mam do niej do dziś kart, których nie dodrukowano mimo zapewnień. Ogólnie mogła to być ciekawa pozycja, bo polskich gier operacyjnych z okresu napoleońskiego wcześniej w ogóle nie było, później też się nie pojawiły. Myślę, że powyższe może być wstępem do dyskusji...

Recenzje gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=119

Uzupełnienia zasad i FAQ do gry przygotowany przez autora na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223

Wykaz żetonów gry na Portalu Strategie:
http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=223

Wykaz żetonów i dyskusja na ten temat:
http://www.strategie.net.pl/viewtopic.php?t=2373
Ostatnio zmieniony wtorek, 15 marca 2011, 19:07 przez Raleen, łącznie zmieniany 7 razy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Gladky
Sous-lieutenant
Posty: 372
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:59
Lokalizacja: Tuchów/Lublin
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Gladky »

Raleen pisze:Gra robiła wrażenie niedopracowanej. Ja np. nie mam do niej do dziś kart, których nie dodrukowano mimo zapewnień. Ogólnie mogła to być ciekawa pozycja, bo polskich gier operacyjnych z okresu napoleońskiego wcześniej w ogóle nie było, później też się nie pojawiły. Myślę, że powyższe może być wstępem do dyskusji...
Ja niedawno dostałem tę grę i jeszcze nawet nie zdążyłem powyrywać żetonów, ale Karty dostałem. Może jak zapytasz teraz to ci doślą??
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Karty rozkazów były. Brakowało paru kart wydarzeń (Powstania itp.)

Mnie zastanawia czy ktoś próbował reanimować tą grę i dorobił swoje przepisy, modyfikacje :?:
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Ja mialem Powstanie ale nie mialem Dezercji i czegoś tam jeszcze. Chyba kazdemu czego innego było.
Ale brak kart był do zniesienia, gorzej było z brakiem przepisów.
Swego czasu starałem sie jakoś tak zmodyfikować przepisy aby gra była grywalna, jednak im więcej myślałem tym dochodziłem do wniosku, że jest to nierealne. Już lepiej byłoby od podstaw wymyśleć nową grę - ewentualnie zachować mapę z tej gry :)
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Czerwona Świnia
Appointé
Posty: 33
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:45
Lokalizacja: Szczecin/Warszawa

Post autor: Czerwona Świnia »

To najgorsza wada tej gry.
Przepisy są za bardzo lakoniczne i wieloznaczne. Do tego zupełny brak artylerii...

Kupowałe to parę lat temu myśląc, że to taki Hannibal w XIXw. Ale srogo się zawidłem.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Właśnie mi brakowało zdaje się też kart wydarzeń, a kupowałem grę nie byle gdzie, bo w księgarni "U Izy" w Warszawie (dziś już nie istniejącej, księgarni oczywiście :wink: ).

W każdym razie być może mamy różne karty i da się uzupełnić jakoś :) , jeśli ktoś będzie miał ochotę w to zagrać...

Nie zalatuje Wam ta gra Zucknerem trochę :wink: :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Itagaki
Général de Brigade
Posty: 2011
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:42
Lokalizacja: Dublin
Been thanked: 2 times

Post autor: Itagaki »

Raleen pisze:Nie zalatuje Wam ta gra Zucknerem trochę :wink: :?:
Raczej wręcz przeciwnie :)
Everyone sees that even a beautiful full moon starts to change its shape becoming smaller as the time passes. Even in our human lives things are as it is.
Takeda Harunobu
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Najgorsze jest to, ze Napoleon mógł być calkiem ciekawą i wciągającą grą. Wszystko przez ten pośpiech przy tworzeniu.
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43399
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3970 times
Been thanked: 2528 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

A skąd wiesz o tym pośpiechu :?: :) Może co innego było przyczyną...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Mariusz
Adjoint
Posty: 733
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:53
Lokalizacja: Warszawa/Bruksela
Has thanked: 65 times
Been thanked: 28 times

Post autor: Mariusz »

Wyszła errata, Raleen ma też zdaje się kontakt z autorem.
Alea iacta est.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Errate mam, ale całkowicie się na niej zawiodłem. Wyszło w końcu tak, że wiecej zasiała we mnie dodatkowych watpliwości niz rozwiała :)
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

Dobre systemy napoleońskie to te Kevina ZUcknera, natomiast to nasze Polskie to jakieś nieporozumienie.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

Zgadza się. Ale Zuckner jest niestety nie po polsku,a nie każdy włada tym jakże pieknymjęzykiem :)

Pozostaje więc tylko jakiemus entuzjascie spolszczyc zasady dla braci w wierze :)
Get the graal or die tryin.
Awatar użytkownika
Wojpajek
Captain
Posty: 934
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 15:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojpajek »

No tak :) ALe mówię wam panowie gry Zucknera wymiatają- po nich nikomu nie będzie się z was chciało patrzeć na tego Napoleona z tragiczną mapą :( i zasadami :x
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Post autor: Grohmann »

To, że wymiatają to wierzę na słowo :) ale mapa nie była wcale zła :P:P:P
Get the graal or die tryin.
ODPOWIEDZ

Wróć do „XIX wiek”