7-LECIE FORUM STRATEGIE

Dział poświęcony sprawom organizacyjnym i dyskusjom na te tematy. Tutaj też należy zgłaszać sugestie, propozycje i wnioski dotyczące funkcjonowania forum oraz wszelkie problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

7-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Z dniem 23 września 2012 r. mija 7 lat od założenia Forum Strategie. Kolejna rocznica, tym razem wyjątkowo szczęśliwa. Za nami chyba najspokojniejszy i jeden z najlepszych roków w historii działalności tego forum. Bardzo dużo udało mi się jako administratorowi przez ten okres zrobić. Wielu rzeczy nie widać, ale był to dla mnie, wbrew pozorom, bardzo pracowity rok. Forum działa bez żadnych perturbacji, nie przytrafiły nam się od dłuższego już czasu (odpukać) jakiekolwiek problemy techniczne.

Stosunkowo sporo materiałów opublikowaliśmy przez ten czas na portalu. Pojawiają się nowe teksty, powoli uzupełniamy też różne stare materiały. Ważne, że udało się zachować ciągłość. Spośród nowych inicjatyw związanych z portalem, cieszę się bardzo, że udało się stworzyć i rozwinąć galerię figurek, tak jak planowaliśmy w roku poprzednim. Zapewne jest przy niej jeszcze dużo do zrobienia, ale wierzę, że będzie się rozwijać, zwłaszcza gdy pieczę nad nią przejmie ktoś znający się lepiej na figurkach niż ja. Osobą tą jest, jak już pisałem o tym swego czasu na forum, Jarek.

Jednym z uporządkowanych w ostatnim okresie działów jest część forum poświęcona strukturom i uzbrojeniu wojsk, gdzie wierzę, że uda się nam rozwinąć galerię z ilustracjami obrazującymi umundurowanie wojsk. Sporo dobrego zrobił tutaj Frederick, który wkrótce wróci do tematu, i będzie ją dalej rozbudowywał.

Przez ten rok odbyły się dwie kolejne edycje konkursu modelarskiego, który ładnie się rozwinął. To kolejny pomysł sprzed roku, który wypalił. Obecnie chwilowo wiele osób wydaje się zajętych i zaangażowanych w różne inne przedsięwzięcia, ale sądzę, że na jesieni kolejna edycja konkursu także wzbudzi zainteresowanie. Kontynuujemy z powodzeniem także konkurs Osprey'owy, współpracując z księgarnią "Wojenna", i od czasu do czasu organizując inne konkursy historyczne, głównie we współpracy z wydawnictwem Erica.

Cieszy mnie, że rozwinęła na forum skrzydła firma QR Miniatures, startująca u nas nieco ponad rok temu. Z ciekawostek, mogę w tym miejscu dodać, że w niedługim czasie dołączy do nas jeszcze jedna firma figurkowa, która otworzy na forum swój dział.

Cieszy również bardzo, że rozwijają się różne projekty planszówkowe, zwłaszcza działalność Samuela i jego gra "Orzeł, Lew i Lilie", na czym nie zamierza on poprzestawać (wiem, że ma już w zanadrzu kolejny projekt gry). Także inni brali w tym roku aktywnie udział w dziale "Forum autorów". Jeśli chodzi o planszówki, sporo udało się także zrobić przez ten rok przy recenzowaniu dawnych gier, zwłaszcza pozycji Dragona i Mirage, czym zajmował się SPIDIvonMARDER, tak że mam nadzieję, iż w kolejnym roku uda się zakończyć recenzowanie pozostałych gier tych firm (zostały jeszcze 3, z tego jedna jest w trakcie recenzowania). Pojawiały się przez ten czas także recenzje nowości. Jedną z istotnych dziedzin działalności portalu w tym roku okazało się zamieszczanie tłumaczeń zasad gier i innych elementów, jak tłumaczenia kart do gier card driven.

Część historyczna forum nie była aż tak aktywna przez ten rok, chociaż i tutaj zdarzały się chlubne wyjątki. Wydaje się, że jeśli chodzi o dyskusje historyczne coraz bardziej koncentrujemy się na konkretnych wątkach, raczej szczegółowych, zamiast zajmować się tematami ogólnymi i dobrze znanymi. Natomiast udało się opublikować przez ten rok sporo recenzji książek historycznych (biorąc pod uwagę różne sprawy, którymi trzeba było się zajmować równolegle, uważam, że było naprawdę nieźle).

Zbliżają się kolejne, siódme już Pola Chwały. W tym roku zamierzamy dokonać gruntownych zmian jeśli chodzi o obecność gier planszowych na tej imprezie i ich promocję. Także jeśli chodzi o część figurkową imprezy, mamy silną reprezentację (DBA, ekipa OWWII, Oddział Ósmy, QR Miniatures). Wierzę, że w przypadku planszówek uda nam się stworzyć w tym roku nową jakość. Sama impreza i organizujące ją stowarzyszenie (którego mam przyjemność być wiceprezesem) także się rozwijają i będą stwarzać w przyszłości nowe możliwości działania. Pojawiają się nowi ludzie i nowe instytucje (jak choćby muzea z plenerowymi ekspozycjami i inne inicjatywy, wspomnieć można też o coraz większym zaangażowaniu w imprezę okolicznych szkół i ich uczniów).

Mam nadzieję, że uda nam się spotkać na Polach Chwały w większym gronie Forumowiczów i wychylić kieliszka z okazji tego spotkania i kolejnej forumowej rocznicy. Przyznam, że w tym roku jak przeglądałem listę uczestników na potrzeby logistyczne (wyżywienie, noclegi), osoby z naszego forum bądź z nami związane stanowią pod względem liczebnym połowę uczestników części planszówkowo-figurkowej imprezy (i to dodajmy, mimo nieobecności np. prowadzonego przez naszych kolegów rok temu pokazu FoGa). Reszta przypada na inne grupy, w tym zagraniczne (głównie Czesi), przy czym oczywiście samych graczy i osób okazyjnie przewijających się przez imprezę jest zdecydowanie więcej.

Z innych rzeczy, warto zwrócić uwagę, że forum zbliża się do magicznej liczby 200 000 postów. Pod tym względem jesteśmy dziś bezdyskusyjnie największym forum w Polsce zajmującym się szeroko rozumianym wargamingiem historycznym, i co warto podkreślić, przy zachowaniu dobrego poziomu merytorycznego dyskusji.

Gdy kurz bitewny po Polach Chwały opadnie, warto będzie się zastanowić nad kierunkami dalszej działalności forum, tym bardziej, że wiele spraw ciążących nam od dłuższego czasu udało się przez ten rok rozwiązać. Od strony technicznej nadal czekają na załatwienie niektóre kwestie (jak banerki na górę portalu i forum). Tutaj mogę jedynie zapewnić, że tnnn solennie obiecał, że się tym zajmie (niestety ostatni rok był dla niego bardzo pracowity, stąd pewne sprawy się wlokły).

Kończąc, zapraszam jeszcze raz na tegoroczne Pola Chwały, gdzie będzie okazja spotkać się na żywo. Także kilka osób dawno przeze mnie nie widzianych deklarowało mi, że zamierza się w tym roku pojawić, co szczególnie mnie cieszy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: 7-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Miło mi, że zostałem wyszczególniony :) Tak, Wczoraj rozłożyłem grę, a dziś zaczynam ją testować.

Wszystkiego dobrego dla forum życzę! :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: 7-LECIE FORUM STRATEGIE

Post autor: Raleen »

Wyróżnienie to jak najbardziej zasłużone, tym bardziej, że zajmujesz się tematem do pewnego stopnia misyjnym :) .

Co do życzeń, to myślę, że wszyscy możemy sobie tego życzyć. Chyba ostatni rok pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje i sprawy bieżące”