OdB wojsk z I wojny światowej

Struktury wojskowe od 1901 do 1921 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Legun pisze:Nie wiem czemu, ale artyleria jakoś mnie mniej interesuje. Może dlatego, że trudniej się w niej rozeznać i ordnung jakby mniejszy;).
Tu się różnimy. Artyleria to bóg wojny.
Swoją drogą, znasz to miejsce? http://www.brogames.com/oob.html
Kiedyś już widziałem.
Przymierzam się do wydania tych 20USD - te OdB wyglądają na bardzo zachęcająco. Muszę tylko sprawdzić, co ma do zaoferowanie pan N. i za ile.
Zaczynam się i ja zastanawiać.

Choć z tych dwóch przykładów widać że najcenniejsze będą przypisy - reszta jest dostępna już w necie (Strona Tannenbergu, strona Jona Vissera, strona Jewisona, oczywiście TulipAcademy).
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Oczywiście że uznaję kluczowe znaczenie artylerii dla pola bitwy. Z artylerią jest jednak tak, że dla mnie podstawową jednostką nie jest batalion, lecz coś większego . Zaś artyleria w IWŚ jest jednak strasznie rozdrobniona.

Co do większości danych to zgoda - na poziomie dywizji jest pełno informacji, podobnie jak o wojskach liniowych. Mnie ujęły w tych materiałach dane o takich jednostkach jak LdwBrig. Jonas, czy informacje o wycofaniu z frontu 110.BLst.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Legun pisze:Oczywiście że uznaję kluczowe znaczenie artylerii dla pola bitwy. Z artylerią jest jednak tak, że dla mnie podstawową jednostką nie jest batalion, lecz coś większego :). Zaś artyleria w IWŚ jest jednak strasznie rozdrobniona.
Hmmm, nie spotkałem się z takim wielkim rozdrobnieniem. Owszem, rozdrabniano artyl;erie na pozycjach,. ale manewr już wykonywano większymi jednostkami.
Faktem jenak jest, że korpusów artylerii to pewnie nie było :D
Co do większości danych to zgoda - na poziomie dywizji jest pełno informacji, podobnie jak o wojskach liniowych. Mnie ujęły w tych materiałach dane o takich jednostkach jak LdwBrig. Jonas, czy informacje o wycofaniu z frontu 110.BLst.
Własnie o take dane mi chodziło.
A są one w przypisach.
Zauważ, że są dane o modelu armaty vel haubicy stosowanej przez dany niemiecki batalion (ze mnie znowu kanioner wyłazi :twisted: )

Warto to kupić, już teraz wiem.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Tak a propos - czy masz może dane nt. używania artylerii najcięższej (240mm i 305mm) przez c.k. armie? Konkretnie chodzi mi o bitwę pod Komarowem oraz o bitwę krakowsko-częstochowską czyli walki na północ od Krakowa w listopadzie 1914?

Co do artylerii, to w mapach do IV tomu OULK znalazłem właśnie bardzo ciekawe zestawienie artylerii - porównanie sierpnia 1914 z czerwcem 1916. Z dokładnością do pojedynczego działa właśnie. Jesteś zainteresowany? Mogę zrobić fotkę i tu powiesić. Obejmuje ono właśnie takżę ruchomą artylerię forteczną, która w OdB z pierwszego tomu OULK nie jest uwzględniona :( .
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Legun pisze:Tak a propos - czy masz może dane nt. używania artylerii najcięższej (240mm i 305mm) przez c.k. armie? Konkretnie chodzi mi o bitwę pod Komarowem oraz o bitwę krakowsko-częstochowską czyli walki na północ od Krakowa w listopadzie 1914?
Mam niestety jedynie dane o przyporządkowaniu baterii moździerzy M 11 - o użyciu ich pod Komarowem dowiaduję się po raz pierwszy.
Co do artylerii, to w mapach do IV tomu OULK znalazłem właśnie bardzo ciekawe zestawienie artylerii - porównanie sierpnia 1914 z czerwcem 1916. Z dokładnością do pojedynczego działa właśnie. Jesteś zainteresowany?
Yes, yes, yes!!! :wink: :D :wink:

Swoją drogą gdzieś w 1916 zaczęli przekonstruowywać artylerię polową w dywizjach piechoty na dwupułkową (pułk armat i pułk haubic), ale oczywiście zestawienie tego nie ujmie, bo straty bojowe.
Choć na froncie rosyjskim bez zmian...
Aż Miś Brussiłow się obudził...
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Jenerał von Auffenberg pisze:
Legun pisze:Tak a propos - czy masz może dane nt. używania artylerii najcięższej (240mm i 305mm) przez c.k. armie? Konkretnie chodzi mi o bitwę pod Komarowem oraz o bitwę krakowsko-częstochowską czyli walki na północ od Krakowa w listopadzie 1914?
Mam niestety jedynie dane o przyporządkowaniu baterii moździerzy M 11 - o użyciu ich pod Komarowem dowiaduję się po raz pierwszy.
Właśnie chodzi o to, że nie wiem, czy były użyte w tej bitwie - spotkałem się natomiast gdzieś z informacją o przydzieleniu ich do 3 Armii. W każdym razie jestem zainteresowany.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Jenerał von Auffenberg pisze:Yes, yes, yes!!! :wink: :D :wink:
prosze bardzo:
Obrazek
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Jeszcze dywizje:
Obrazek
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

I pułki piechoty:
Obrazek
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

12(30.5cmMs)Bt - ArtGp Obst Zanecka XIV Kps unm.
half 16(30.5cmMs)Bt - 10 FABrig
11(30.5cmMs)Bt - 39 FABrig
13(30.5cmMs)Bt - l2 FABrig
2(30.5cmMs)Bt - 25 FABrig
half 10(30.5cmMs)Bt - 92 SchBrig
half 16(30.5cmMs)Bt - 3 FABrig
12(30.5cmMs)Bt - d.35 ID d .BeskidenKps
7(30.5cmMs)Bt - 32 FABrig
half 14(30.5cmMs)Bt - Art Brig preuss.GM v.Schweritz 30 ID
half 14(30.5cmMs)Bt - Brig Papp
4(30.5cmMs)Bt - 94 ID unm.


Jarku to na maj 1915. Na sierpień 1914 jeszcze nie znalazłem.
Na pewno bateria moździerzy była podporządkowana komendantowi Twierdzy Przemyśl.


http://www.1914-18.info/erster-weltkrie ... n=Batterie

Tu znalazłem cuś takiego, jeszcze nie wiem, co to jest.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Stronka ciekawa, choć zapału starczyło tylko na pierwsze miesiące wojny na zachodzie.

Co do baterii 305mm, to będę wdzięczny za jakiekolwiek dane z wcześniejszego okresu.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

:arrow: Co do baterii moździerzy 30,5 cm:

Na razie z książki J. Batora (Wojna Galicyjska) tak półgębkiem (bo szczegółów np. dot. nr baterii tam nie ma) doweidziałem się, że jedna
z baterii 3 pułku artylerii fortecznej z Przemyśla brała udział w próbie przełamania rosyjskich pozycji na wschód od Medyki pomiędzy I i II oblężeniem Twierdzy, tak samo w tym samym celu w skład 3 Armii CK-Komenda Twierdzy przekazała 23 Dywizję Honved, czym skutecznie ją sobie uszkodzono przed kolejnym oblężeniem.
Moździerzy użyto celem przełamania rosyjskiego oporu, co jednak się nie udało.
Można zatem powiedzieć, że wywiedziono je w pole, ale już po ofensywie wyprzedzającej i po II Bitwie Lwowskiej i całkiem niedaleko od Twierdzy.
Nic na razie więcej nie wiem.

:arrow: Odnośnie niemieckiej rezerwy ciekawy problem wynikł z dyskusji z Fortecą na forum TiSu.

Okazuje się, że wg Das Ehrenbuch der Garde, t. I-II Berlin-Stuttgart, bdw. posiadanego przez Fortecę 3 Dywizja Gwardii istniała już w czasie pokoju, podobnie jak i Rezerwowy Korpus Gwardii. W trakjcie mobilizacji miała powstać jedynie Zapasowa Dywizja Gwardii (Garde-Ersatz Division.
Forteca pisze:Nie nie, u Rosjan tak, u Niemców NIE. U nich np. "Rezerwa gwardii" miała po częœci tylko żołnierzy którzy już sluzyli w gwardii (rezerwistów z przedłużonym konraktem - coœ jak zawodowy szeregowiec), żolnierzy służby zasadniczej i przygotowana kadrę. Po prostu gwardia składała się z "Korpusu Gwardii", "Korpusu Rezerwowego Gwardii" (z 1 dywizji "rezerwowej i 3 dywizji "normalnej") i dywizji kawalerii. Dopiero w czasie mobilizacji powstały jednostka dodatakowe - "Garde Ersatz Division"
Ciekaw jestem jak to jednak było, bo strasznie dziwi mnie fakt istnienia w czasie pokoju korpusu rezerwowego (co całkowicie przeczyłoby jego "rezerwowemu" charakterowi jako jednostki powoływanej po ogłoszeniu mobilizacji i łamałoby niemiecką nomenklaturę).
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Faktycznie, ciekawa dyskusja. Wydaje mi się jednak, że za bardzo poszukujemy jednoznacznej logiki. Na mój gust mogło być tak: najpierw dywizje gwardii były silniejsze, potem jednak przeważyła chęć zrobienia porządku i posiadania samych standardowych korpusów (2 dywizje po dwie brygady). Mam wrażenie, że armia niemiecka cały czas się rozwijała i ten rozwój próbowano wpasować jakoś w istniejące struktury. Nie zawsze się to udawało. Zwróć uwagę, że w skład Dywizji Rezerwowej Gwardii weszła Brygada Rezerwowa Gwardii i "zwykła" 15.RIB. Korpus był z zazwy rezerwowy, ale artylerię miał taką, jak regularne. Ot, taki miszung :). Korpusy rezerwowe były tworzone chyba sukcesywnie, w części okręgów korpusów - patrz podrozdział "Das Reservekorps 1914":
http://www.agw14-18.de/formgesch/format ... rakom.html
Zwróć uwagę, że w X KRez była 2.GRID. w skład której nie wchodził jednak żaden pułk czy żadna brygada z gwardią w nazwie.
Podobnie zresztą było w armii rosyjskiej. Korpusy gwardii i grenadierów miały po 3 dywizje i te trzecie dywizje następnie, przy okazji tworzenia nowych korpusów i dywizji, rozparcelowano do nowych korpusów. 3DGren do korpusu XXV razem z nową 46 DP, zaś 3DPGw do XXIII Korpusu (gdzie trafiła też 2DP zastąpiona, jak się można domyśleć, w swoim macierzystym korpusie przez jakąś nową dywizję - pewnie 45 w XIV lub 43 w II.
Jedno jest pewne - niemiecka 3.GID. była jednostką pierwszej klasy a obie dywizjie Rezerwowego Korpusu Gwardii miały etaty dywizji liniowych.
Była jednak jedna różnica. Dywizja Rezerwowa Gwardii miała dwa dodatkowe bataliony strzelców - rezerwowych jegrów i "Schuetzen". Takie rezerwowe bataliony (ale tylko po jednym) miały wszystkie dywizje rezerwowe, za wyjątekiem samodzielnej 3DRez i tych, które były rezerwowe tylko z nazwy, bo składały się z brygad landwehry (na pewno 35DRez i jeszcze coś na zachodzie).
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Legun pisze:Wydaje mi się jednak, że za bardzo poszukujemy jednoznacznej logiki.
Zakładam, iż działano logicznie, w oparciu o jakieś rozsądne przesłanki.
Stąd poszukiwanie nie tyle logiki co zasady.
Na mój gust mogło być tak: najpierw dywizje gwardii były silniejsze, potem jednak przeważyła chęć zrobienia porządku i posiadania samych standardowych korpusów (2 dywizje po dwie brygady). Mam wrażenie, że armia niemiecka cały czas się rozwijała i ten rozwój próbowano wpasować jakoś w istniejące struktury. Nie zawsze się to udawało.
To oczywiste, tylko czy świadczy o istnieniu 3 Dywizji gwardii jeszcze przed mobilizacją?
A gdzie dwa pułki artylerii?
Zwróć uwagę, że w skład Dywizji Rezerwowej Gwardii weszła Brygada Rezerwowa Gwardii i "zwykła" 15.RIB. Korpus był z zazwy rezerwowy, ale artylerię miał taką, jak regularne. Ot, taki miszung :).
Po prostu spożytkowano nadwyżki gwardii nad planowanym korpusem dwudywizyjnym, zaś na utworzenie dywizji rezerwowej nie obstało kadry i rezerwistów.
Inne korpusy miały standardowo po dwie dwubrygadowe dywizje, gwardia miała pułków więcej i nie miała własnego okręgu korpusu, więc być może po prostu za mało było rezerwistów, którzy nadawaliby się do służby w rezerwowej dywizji.
Innego wytłuimaczenia dla faktu niesformowania drugiej brygady rezerwowej gwardii nie znajduję.
Korpusy rezerwowe były tworzone chyba sukcesywnie, w części okręgów korpusów - patrz podrozdział "Das Reservekorps 1914":
http://www.agw14-18.de/formgesch/format ... rakom.html
POoatrzyłem, ale nie miałem czasu zając się tłumaczeniem.
Zwróć uwagę, że w X KRez była 2.GRID. w skład której nie wchodził jednak żaden pułk czy żadna brygada z gwardią w nazwie.
To samo jest w Korpusie Rezerwowym Gwardii - jest 3 GID i 2G - tam po prostu jest błąd.
Podobnie zresztą było w armii rosyjskiej. Korpusy gwardii i grenadierów miały po 3 dywizje i te trzecie dywizje następnie, przy okazji tworzenia nowych korpusów i dywizji, rozparcelowano do nowych korpusów.
3DGren do korpusu XXV razem z nową 46 DP, zaś 3DPGw do XXIII Korpusu (gdzie trafiła też 2DP zastąpiona, jak się można domyśleć, w swoim macierzystym korpusie przez jakąś nową dywizję - pewnie 45 w XIV lub 43 w II.
Trzecie dywizje gwardyjska i grenadierska istniały już w czasie Wojny Rosyjsko-Tureckiej 1877-78. Nie wiem, jak było z dołączonymi do nich dywizjami 2 i 46.
Jedno jest pewne - niemiecka 3.GID. była jednostką pierwszej klasy a obie dywizjie Rezerwowego Korpusu Gwardii miały etaty dywizji liniowych.
W końcu to gwardia, prawda?
Była jednak jedna różnica. Dywizja Rezerwowa Gwardii miała dwa dodatkowe bataliony strzelców - rezerwowych jegrów i "Schuetzen".
Takie rezerwowe bataliony (ale tylko po jednym) miały wszystkie dywizje rezerwowe, za wyjątekiem samodzielnej 3DRez i tych, które były rezerwowe tylko z nazwy, bo składały się z brygad landwehry (na pewno 35DRez i jeszcze coś na zachodzie).
Ściślej to bataliony rezerwowe jegrów przydzielono korpusom rezerwowym.
Jeśli chodzi o te dodatkowe dywizje rezerwowe Landwehry to 30 jako ruchomy odwód Straßburga i 33 jako ruchomy odwód Metzu.
Z tym, ze 30 dywizja składała się z 3 i 10 rezerwowych brygad bawarskich (same pułki rezerwowe) i 60 brygady rezerwowej (nie bawarskiej) - też pułki rezerwowe.

33 Dywizja rezerwowa to zaś 8 brygada bawarska (całkowicie liniowa) i 66 rezerwowa (pułki rezerwowe).
Więc wyłom czyniła dywizja 35 rezerwowa, która była w istocie dywizją Landwehry.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10331
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2006 times
Been thanked: 2734 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Tu Jarku są składy jednostek artylerii fortecznej w sierpniu 1914 r.

http://www.kitzbuhel.demon.co.uk/austam ... tm#APPENDD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Struktury wojsk”