Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Post autor: Sarmor »

Siedząc na anglojęzycznym forum Lead Adventure już kilka razy spotkałem się z informacją, że w obronie Warszawy w 1939 brało udział 11/13 zmodernizowanych czołgów 7TP (zwanych zawzięcie 9TP). Ponieważ w życiu o nich nie słyszałem, postanowiłem czegoś się o nich dowiedzieć.

Pierwsze, co znalazłem, to ta dyskusja: http://www.1939.pl/fn/viewtopic.php?f=4&t=878
W skrócie:
- nazwa 9TP to powojenny wymysł, najprawdopodobniej Janusza Magnuskiego, a czołg przed wojną występował jako wzmocniony 7TP lub 7TP wz.39,
- wyprodukowano 2 prototypy z miękkiej stali, których użycie w walce nie miałoby sensu,
- informacja o wyprodukowanych we wrześniu 1939 roku 11 egzemplarzach, które potem zostały użyte do obrony Warszawy, nie ma potwierdzenia w żadnych dokumentach.

Osoby twierdzące, że "9TP" zostało użyte w boju, powołują się na dwie publikacje:
- A. Jońca, J. Szubański, R. Tarczyński: Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego. Barwa i broń., Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1990, str. 32, 52-58,
- A. Wszendyrówny, M. Wodejko: Czołg 7TP w dokumentach Centralnego Archiwum wojskowego, w: "Do Broni", nr 1/2009, s. 96.

Tę pierwszą książkę posiadam (pamiętam nawet, jak małym dziecięciem będąc uwielbiałem ją za rysunki czołgów :D ). We wskazanych miejscach padają następujące stwierdzenia:
- "2 Kompania Czołgów Lekkich Dowództwa Obrony Warszawy (...) Sprzęt bojowy - 11 czołgów 7TP (z bieżącej produkcji Państwowych Zakładów Inżynieryjnych - PZInż.)" (str. 32),
- "...we wrześniu opuściło fabrykę jeszcze kilkanaście [7TP] (11?), z bieżącej produkcji." (str. 52),
- "Prototyp (...) wykonano w 1938 roku, a z początkiem 1939 roku zakończono próby. W ich konsekwencji podpisano umowy na dostawę nowych płyt pancernych i złożono zamówienie na produkcję pierwszych stu czołgów z terminem wykonania w 1940 roku. Dość uzasadnione wydaje się przy tym przypuszczenie, że wozy dostarczone wojsku we wrześniu 1939 roku to już czołgi z nowym opancerzeniem." (str. 53, 58)
Czyli jak widać zamiast potwierdzenia mamy gdybanie.

Czy ktoś posiada może wspomniany powyżej numer "Do Broni" i mógłby podać, co tamten artykuł mówi o nowej wersji 7TP?
Ewentualnie czy macie jakieś inne potwierdzenia, że "9TP" zostało użyte bojowo?

PS Agis Neugebauer, twórca gry Victory Decision, przy której podręczniku do Polaków poddałem w wątpliwość istnienie 9TP, już zaoferował, że może zmienić opis czołgu i oznaczyć go jako prototyp. :)
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Hauptmann
Posty: 766
Rejestracja: sobota, 4 czerwca 2011, 10:37
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Niestety, nie posiadam tego numeru. Trochę offtopem mogę zaproponować Poligon numer 1(12) styczeń-luty 2009, gdzie dużo napisano o 10TP i troszkę o 14TP.

"Barwę i Broń" też kiedyś lubiłem za kolorowe obrazki, lecz nawet one są pełne błędów, więc niestety dziś ta książka nadaje się tylko do oglądania wzorów patek mundurowych.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Post autor: DT »

Dwa fragmenty najlepszych publikacji o 7TP.
Pierwszy pochodzi z pierwszej części monografii o tym czołgu wydanej jako "Militaria" vol. 1 No 5 str. 21/22 (autor J. Magnuski) wydawnictwa Fenix, później została ona wznowiona przez Wydawnictwo Militaria, jako monografia bez numeru. Traktuje on o prototypach czołgu 7TP wz. 1939 (wg autora później przemianowanych na 9TP)
Obrazek
drugi pochodzi z drugiej części tej monografii wydanej przez Wydawnictwo Militaria jako "7TP" vol. II (opatrzona numerem 317 w serii Monografie) (autorzy: J. Magnuski, R. Szubański, J. Ledwoch) i traktuje o produkcji ostatniej serii 7 TP, która to posłużyła do sformowania kompani w Grupie Pancernej DOW.
Obrazek
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Post autor: Sarmor »

Namierzyłem obie te publikacje, ale jeszcze ich nie czytałem. Dzięki za wrzucenie odpowiednich fragmentów.
Szkoda, że w drugim fragmencie nie ma doprecyzowania, o jaką wersję czołgu chodzi.
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Re: Wzmocniony 7TP (9TP) we wrześniu 1939

Post autor: DT »

Sarmor pisze:Szkoda, że w drugim fragmencie nie ma doprecyzowania, o jaką wersję czołgu chodzi.
Doprecyzowano, tylko w tym fragmencie tego nie ma, to chodziło o standardową wersję 7TP.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”