Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Post autor: Sarmor »

Poszukuję informacji na temat niemieckich jednostek pancernych działających w Finlandii w latach 1941-45 (zarówno podczas wojny kontynuacyjnej, jak i lapońskiej), rejonów ich działań oraz wykorzystywanych przez nie pojazdów. Bardzo mile widziane schematy malowania, bo wiedzę tu uzyskaną chciałbym wykorzystać do powiększenia kolekcji. :)

Dzięki Lexikon der Wehrmacht wiem o:
- 40. Panzer-Abteilung, wyposażonym w czołgi Panzer I, Panzer II i Befehlspanzer I, a następnie także Panzer III, które działało w Finlandii od czerwca 1941 aż do rozwiązania jednostki 10 czerwca 1941 (po zmniejszeniu jej do wielkości kompanii),
- 211. Panzer-Abteilung, uzbrojonym w czołgi Hotchkiss H38 i Somua S35 i walczącym od lipca 1941 do jesieni 1942; co działo się dalej - tego już nie wiem,
- 741. i 742. Sturmgeschütz-Batterie, wyposażone w StuH, przebywały na froncie w Finlandii od maja do jesieni 1943 roku i ponoć wiele tam nie zdziałały.

Dodatkowo natrafiłem na dwa zdjęcia niemieckich czołgów Somua S35 z Finlandii - jednego zdobytego w 1944 przez Armię Czerwoną (dostępne choćby tu), drugiego zniszczonego przez Finów (w "Europa Północna 1939-1945" Bellony) - ale nie wiem, z jakich jednostek pochodziły.
Podobnie trafiłem na informację, że podczas wojny lapońskiej doszło do starć między fińskimi T-26 a "francuskimi czołgami" używanymi przez Niemców (walki o Tornio?), ale nic więcej nie udało mi się ustalić. Przyznam, że ten przypadek najbardziej mnie interesuje i z chęcią przeniósłbym go na stół.

Ktoś może wie coś więcej?
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
Bormac
Adjudant
Posty: 240
Rejestracja: niedziela, 24 września 2006, 23:43
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 7 times

Re: Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Post autor: Bormac »

Nie mam niestety teraz tytułu przed oczami, a nie pamiętam dokładnie, ale coś niecoś powinieneś znaleźć w jednej z publikacji wyd. Militaria.
Ale tu temat ogranicza się do 1941 roku z tego co pamiętam.

http://www.jadarhobby.pl/militaria-350- ... 21817.html

Swoją drogą autor pisuje/pisał na tym forum.
"If you are going through hell, keep going."
Winston Churchill
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Niemieckie siły pancerne w Finlandii

Post autor: Sarmor »

Dzięki za informację, czwarty tom "Barbarossy 1941" kupiony i prawie przeczytany (swoją drogą przydałaby mu się solidna korekta językowa).
Są w nim pobieżne informacje na temat 40. i 211. Panzer-Abteilung, ich wyposażenia oraz udziału w walkach w 1941. Jako tako wystarczy.

Nadal poszukuję źródeł o 741. i 742. Sturmgeschütz-Batterie oraz jednostce wyposażonej we francuskie czołgi, która walczyła tam w 1944-5 (cały czas 211. Panzer-Abteilung?).

Przeglądając udostępnione niedawno fińskie archiwum zdjęć z okresu (http://sa-kuva.fi/) trafiłem na cztery fotografie niemieckich StuHów. Czy to możliwe, by obie baterie były wyposażone wyłącznie w te pojazdy i nie posiadały żadnego StuG III?
Obrazek
TheNode.pl – zapraszam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”