Radio na czołgach polskich w 1939

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Ciekawe materiały ;)

Dobrze ,że jeszcze nie rozpisywałem 7 TP :P
Obrazek
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Post autor: TKS »

xardas12r pisze:Ciekawe materiały ;)

Dobrze ,że jeszcze nie rozpisywałem 7 TP :P
Materiały wzięte z Typy Broni i Uzbrojenia - nr. 21 i 36
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

TKS pisze: Materiały wzięte z Typy Broni i Uzbrojenia - nr. 21 i 36
Mylisz sié TKS-ie....
wykaz literatury:
Czolgi TK-3/TKS - J. Magnuski "Karaluchy przeciw Panzerom", Seria: Czolgi w Boju nr 1; Wyd. Pelta
Czolgi 7TP - "Militaria" Vol.1 No. 5 - numer specjalny w calosci poswiecony czolgowi 7TP, autorstwa J. Magnuskiego; Wyd. Fenix
Czolgi TSF - J. Magnuski "Wozy bojowe PSZ 1940-1946", Seria: Encyklopedia Techniki Wojskowej; Wyd. Lampart
Pociági i drezyny pancerne - "Smialy w dwóch wojnach", Seria: Czolgi w Boju nr 3; Wyd. Pelta
Jedynie struktura szwadronu samochodów pancernych pochodzi z TBiU.... ;D
O wiékszosci tych zrodel wspominalem w postach.... ;D
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Post autor: TKS »

Sorry - zmylił mnie zdjęcia 7TP (schematy wieży) i malowanie - gdzieś je widziałem... A z wymienionej bibliografii mam tylko TBiU (właśnie ostrze sobie zęby na "Karaluchy przeciw panzerom" i Szubańskiego "Polska Broń Pancerna w 1939"
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

TKS pisze:Sorry - zmylił mnie zdjęcia 7TP (schematy wieży) i malowanie - gdzieś je widziałem...
To na pewno nie było TBiU nr 21 bo ich tam nie ma.... :faja: (posiadam je również, także numery 18, 36 i 56), ale w stosunku do wymienionej literatury nie wnoszą nic nowego i miejscami w prowadzają w błąd.... :< więc ich nie wymieniałem....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Okazuje się że na Vickers-ach dowódców kompanii i plutonów też powinno być radio..... :rotfl:

http://www.konsola.com.pl/wp39/index.php?page=260
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

bardzo ciekawa strona dotycząca wojsk łącznosci II RP, m.in. również o radiostacjach czołgowych:
http://rkd.prv.pl/
dla mnie najciekawsze artykuły o gołębiach pocztowych i psach łącznosci... :rotfl:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Andrzej
Kapitan
Posty: 758
Rejestracja: wtorek, 24 stycznia 2006, 20:41
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Post autor: Andrzej »

Militaria wydały dwa numery o czołgach 7 TP w pierwszym jest opisana konstrukcja w drugim działania bojowe.
orkan
Adjudant
Posty: 241
Rejestracja: sobota, 14 października 2006, 16:46
Lokalizacja: Westerplatte

Post autor: orkan »

Wg zeznań płk Heliodora Cepy dow DŁ MSWoj i szef Łączności NW wykonano 2 prototypy i 36 radiostacji seryjnych N2/C. W 1937 2 prototypowe, w 1938 12 szt i w 1939 24 szt. W efekcie tylko czołgi dowódców miały radiostacje reszta miała dodatkową przestrzeń socjalną i miejsce na chorągiewki sygnalizacyjne lub gołębnik. ;D
Czego nam zabrakło w 1939? Min!!!
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

orkan pisze:W efekcie tylko czołgi dowódców miały radiostacje reszta miała dodatkową przestrzeń socjalną i miejsce na chorągiewki sygnalizacyjne lub gołębnik. ;D
szkoda ze nie bylo miejsca na bude dla psa, to juz wtedy mielibysmy trzech (tylko - Grigorij byłby nie potrzebny :jupi: ) pancernych i psa oraz czog o nazwie RUDY :> i moze bysmy sami wygrali wojne z Niemcami :rotfl:
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

szkoda ze nie bylo miejsca na bude dla psa, to juz wtedy mielibysmy trzech (tylko - Grigorij byłby nie potrzebny :jupi: ) pancernych i psa oraz czog o nazwie RUDY :> i moze bysmy sami wygrali wojne z Niemcami :rotfl:
No to doszliśmy do sedna problemu ;)Aby wygrać wojnę ,nie należało na tych wszystkich czołgach montować radia - takie nowomodne cacuszko do niczego nie potrzebne , a tylko zajmowało przestrzeń życiową (Lebensraum?) dla psa. A jak wiadomo pies w czołgu jest przydatny do wielu rzeczy.
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

xardas12r pisze:Aby wygrać wojnę ,nie należało na tych wszystkich czołgach montować radia - takie nowomodne cacuszko do niczego nie potrzebne , a tylko zajmowało przestrzeń życiową (Lebensraum?) dla psa. A jak wiadomo pies w czołgu jest przydatny do wielu rzeczy.
dotknąłes sedna xardasie.... :> :rotfl: , ale myslę że strona o łącznosci się przyda.... ;D
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
RobinioZ
Enfant de troupe
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 14 czerwca 2016, 17:47

Re: Radio na czołgach polskich w 1939

Post autor: RobinioZ »

W najlepszym razie, bylo zainstalowanych 36 radiostacji, bo tyle, do wybuchu wojny, wyprodukowano radiostacji dla czlogow 7TP.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”