Radio na czołgach polskich w 1939

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Radio na czołgach polskich w 1939

Post autor: xardas12r »

Właśnie. Czy (i na których) czołgach w wrzaśniu mieliśmy zamontowane radio ??
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 kwietnia 2008, 13:17 przez xardas12r, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Radiostację na pewno miały 7TP jw
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Gustavus
Warrant Officer
Posty: 830
Rejestracja: piątek, 2 marca 2007, 18:36
Lokalizacja: Włochy ;)

Post autor: Gustavus »

Na pewno to miały niszę w wieży na radiostację, czy i ile miało ją w rzeczywistości to już inna bajka.
Maszt antenowy był składany a nie stały więc po zdjęciach nie do dojścia jak było z wyposażeniem wozów.
Zeppelin, flieg,
Hilf uns im krieg,
Flieg nach England,
England wird abgebrannt,
Zeppelin, flieg.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

A tankietki , fracuzy i vicersy ???
Obrazek
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Gustavus pisze:Na pewno to miały niszę w wieży na radiostację, czy i ile miało ją w rzeczywistości to już inna bajka.
Maszt antenowy był składany a nie stały więc po zdjęciach nie do dojścia jak było z wyposażeniem wozów.
Na wyposażeniu czołgu 7TP jw późnych serii miała być krótkofalowa radiostacja 2N/C - zapewne otrzymały ją tylko wozy dowódców kompanii......

R-35 i Vickersy oraz tankietki i samochody pancerne nie miały radiostacji.....
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

We wrześniu 1939 roku WP posiadało jeszcze 6 czołgów "radiowych" Renault TSF, ale nie znalazłem żadnych informacji o ich wykorzystaniu.... Wydaje mi się iż powinny być w kompaniach czołgów wolnobieżnych, ale ich tam nie ma......

Odnośnie rozwiązania łączności w oddziałach tankietek tu masz dwa doskonałe linki:
http://www.konsola.com.pl/wp39/bp-101.php
http://www.konsola.com.pl/wp39/bp-201.php
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
TKS
Major
Posty: 1096
Rejestracja: sobota, 4 listopada 2006, 18:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 228 times

Post autor: TKS »

A czy przypadkiem TK - 3 w wersji dowódczej nie miał też radiostacji?
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

TKS pisze:A czy przypadkiem TK - 3 w wersji dowódczej nie miał też radiostacji?
Nigdzie w materiałach źródłowych dotyczących tankietek (a są tylko dwa godne uwagi: TBiU oraz Karaluchy przeciw Panzerom, obie ś.p. Janusza Magnuskiego) nie znalazłem aby istniała wersja dowódcza jakiejkolwiek wersji tankietki.... ale twoje pytanie zainspirowało mnie do bardzo szczegółowego zbadania tego tematu (nie zbadałem tylko 7TP, gdyż brakuje mi publikacji poświęconej temu czołgowi wydanej przez Wydawnictwo Fenix jako numer specjalny pisma Militaria oraz drezyny pancernej Tatra)

W tankietkach radiostacja była montowana.... ale tylko w czołgach używanych jako drezyny pancerne (na prowadnicach szynowych), przy czym w jednym zespole TK-R-TK (patrz załącznik nr 1) tylko jedna tankietka miła radiostację typu RKB/C, a do prowadzenia łączności trzeba było podnosić maszt..... ;D (patrz załącznik nr 2 - jest widoczna podniesiona antena)
Do przewożenia radiostacji tankietki używały przyczepy :lol: :lol2: :rotfl: (patrz załącznik nr 3)
Wniosek z tego taki iż była możliwość montowania radiostacji, ale chyba jednak wozy dowódców kompanii ich nie miały.....

Wracając do pociągów pancernych do łączności z drezynami służyła taka sama radiostacja (RKB/C) zamontowana na stanowisku dowodzenia w pancernym parowozie typu Ti3 (patrz załącznik nr 4), nie wiem czy w lekkich pociągach pancernych (nr 15 i 55) drezyny typu Tatra miały radiostacje. Ponadto w wagonie szturmowym znajdowała się radiostacja dalekiego zasięgu (typu AW lub RKD/P) (patrz załącznik 5) dowódca pociągu utrzymywał łączność z jej stanowiskiem za pomocą linii telefonicznej.

Ponad to znalazłem informację iż jeden z samochodów pancernych wz.29 wyposażony w radiostację typu RKD brał udział w ćwiczeniach na Wołyniu (rejon Halicz-Chodorów-Rohatyń) w 1931 roku, jednak brak danych czy ten pojazd (nr 6814) był w składzie szwadronu samochodów pancernych 11. dyonu pancernego :? ale chyba go tam nie było gdyż pancerz był wykonany z blachy żelaznej i był przeznaczony dla oddziałów asystencyjnych oraz policji.....
W załączniku nr 6 jest struktura tego szwadronu....
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Ostatnio zmieniony wtorek, 10 czerwca 2008, 12:19 przez DT, łącznie zmieniany 1 raz.
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Gustavus
Warrant Officer
Posty: 830
Rejestracja: piątek, 2 marca 2007, 18:36
Lokalizacja: Włochy ;)

Post autor: Gustavus »

DT pisze:W tankietkach radiostacja była montowana.... ale tylko w czołgach używanych jako drezyny pancerne
Czy jest podane gdzie była montowana radiostacja?
Tzn. w wozie czy może na prowadnicy szynowej?
Lokalizacja anteny sugeruje wóz ale jakoś nie mogę sobie wyobrazić gdzie by można było ją wepchnąć wewnątrz tankietki ( chyba że kosztem rozbrojenia a jakaś lufa na zdjęciu jest... )

Co do Tatry:
"Dużo wskazuje też na to, iż pod koniec lat trzydziestych wyposażono je w radiostacje N2/C. Jako środek łączności na pewno służyły tarcze sygnałowe."
( http://www.iirp.prv.pl/pancerne/drezyny ... tatra.html )

Niestety na żadnym ze zdjęc nie ma nic co by wyglądało na antenę albo podstawę pod nia więc może tylko planowano tak zrobić ew. prowadzono próby w tym kierunku.
Zeppelin, flieg,
Hilf uns im krieg,
Flieg nach England,
England wird abgebrannt,
Zeppelin, flieg.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Niestety nigdzie nie jest wspomniane, ani na żadnym z rysunków perspektywicznych jej nie ma......ale jak wspomniałeś antena sugeruje iż było to w wozie..... może zamiast części amunicji?
Sprawę Tatry może wyjaśnić artykuł(y?) z Militariów i Faktów, gdzie ta drezyna miała coś w rodzaju monografii...
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Gustavus
Warrant Officer
Posty: 830
Rejestracja: piątek, 2 marca 2007, 18:36
Lokalizacja: Włochy ;)

Post autor: Gustavus »

Lub wozy z radiem miały atrapę lub rkm zamiast Hotchkiss'a wz.25 .
To drugie bardziej prawdopodobne.
Przedstawiony na zdjęciu wóz z masztem antenowym ma , jak mi się wydaje, lufę km-u krótszą niż TK-3 ciągnąca radostację na przyczepie ( tu ewidentnie jest standardowy Hotchkiss ).
Nie jestem pewny ponieważ obudwa zdjęcia pokazują TKa pod innym kątem a ja jestem bardziej "opatrzony" z TKS i nie pamiętam na ile standardowo w TK-3 wystawał wz.25.
Co do amunicji TK-3 przewoził 1800szt. aminicji.
Nie wiem jak były pakowane, Mle 14 miał taśmy po ok. 250szt., polski wz.25 nie wiem czy miał podobne taśmy. Liczba 1800 sugeruje że były one raczej po 300 naboi.
Niezależnie mamy w sumie 7-8 skrzynek z amunicją taśmowaną jakby to zastapić radiem ( a do radia dojdzie jeszcze jego zamocowanie ) to zostałoby z 500-600 naboi.
Trochę mało jak na samobieżne stanowisko ckm.
Zeppelin, flieg,
Hilf uns im krieg,
Flieg nach England,
England wird abgebrannt,
Zeppelin, flieg.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Mozemy sobie tylko pogdybać :jupi:
Gustavus pisze:Trochę mało jak na samobieżne stanowisko ckm.
może to nie miało większego znaczenia przecież Renówka mogła zawsze obrócić wieżę...
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
Gustavus
Warrant Officer
Posty: 830
Rejestracja: piątek, 2 marca 2007, 18:36
Lokalizacja: Włochy ;)

Post autor: Gustavus »

DT pisze:Mozemy sobie tylko pogdybać
Oczywiście, ale pogdybywanie też jest fajne! ;D

Jeśli zespół TK-R-TK był pomyślany jako całość to owszem R-17 mógłby obrócić wieżę, tylko że Renówka miała na lawecie lekki przechył w przód i trochę kiepsko byłoby z niej strzelać do tyłu na bliski dystans.
To raz, a dwa to że do współpracy z TKmi rozsądek kazał przydzielić czołg z działkiem a nie km-em.
Swoja drogą ciekawe czy próbowano postawić na 17FT wieżę od samochodu wz.29?
Przed wojną była dość szeroko stosowana w Wojsku Polskin ( jednostki rzeczne, pociągi pancerne ).
Zeppelin, flieg,
Hilf uns im krieg,
Flieg nach England,
England wird abgebrannt,
Zeppelin, flieg.
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Tak, zespół TK-R-TK mial działać jako całość.... oczywiście mógł opuscić prowadnice i wówczas Renówka nie miała szans aby w terenie dotrzymać kroku TeKom
Gustavus pisze: Swoja drogą ciekawe czy próbowano postawić na 17FT wieżę od samochodu wz.29?
Owszem próbowano modernizować Renówkę przy pomocy wieży dwubroniowej (a ponadto m.in. dano jej podwozie od Vickersa) ten twór nosił nazwę Renaultwz.32 i chyba skonczyło się tylko na 1 "prototypie"

Konkrety są tutaj (na samym dole strony):
http://www.wojsko18-39.internetdsl.pl/w ... rona5.html
Czesi również bronili Polski w 1939 roku
Awatar użytkownika
DT
Divisní generál
Posty: 3698
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:41
Lokalizacja: Kowary
Been thanked: 18 times

Post autor: DT »

Czołgi 7TP dw (dwuwieżowy) - niektróre wozy miały montowaną radiostację RKBc (patrz zalącznik 1)
Czołgi 7TP jw (jednowieżowy) - od 1938 roku czołgi dowódców (batalionu, kompani i plutonu) otrzymywały radiostacje N2C (jest możliwe że częsc wozów otrzymało radiostacje RKBc) - patrz załącznik 2, w czasie Wojny Obronnej 1939 roku z powodzeniem stosowano łącznosc radiową w batalionach 7TP. Umiejscowienie masztu radiostacji patrz załączniki 3 i 4. ponadto jednowieżowe TePki miały łącznosc wewnętrzną.
gdyby ktos chciał zrobic do wargamingu dowódczego 7TP zamieszczam jeszcze kamuflaże (niestety z zajęcia Zaolzia) - załącznik 5
wszystkie załączniki pochodzą z kwartalnika Militaria Vol.1 No.5
Załączniki

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Czesi również bronili Polski w 1939 roku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”