Bf-109E

Sprzęt i uzbrojenie wojsk w XX wieku.
Awatar użytkownika
MKG
Adjoint
Posty: 760
Rejestracja: środa, 3 września 2008, 08:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 6 times
Been thanked: 24 times

Bf-109E

Post autor: MKG »

Mam pytanko: od kiedy BF-109 w wersji E realnie wszedł do służby? Czy samoloty te brały udział w kampanii 1939 i w pierwszych walkach na froncie zachodnim?
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

O tak! Pierwsze Emile walczyły już w wojnie domowej w Hiszpanii, choć dominowały tam wcześniejsze wersje. Latały też nad Polską w 1939 roku.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

W Polsce na pewno, ale w Hiszpanii to chyba walczyła wersja C. Ongi o tym czytałem, a wiki zdaje się to potwierdzać.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Zatem z Wiki:
Batches of both E-1 and E-3 variants were shipped to Spain for evaluation, and received their baptism of fire in the final phases of the Spanish Civil War.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bf_109#Bf_109E_.22Emil.22

To były pierwsze egzemplarze seryjne E-1 i E-3 (nie przedprodukcyjne E-0) i oczywiście weszły do akcji w samej końcówce wojny, już w 1939 r. Któryś z późniejszych niemieckich asów latał na E w Hiszpanii, ale teraz nie mogę sobie przypomieć który (Moelders?). Sprawdzę wieczorem w domu.

W Luftwaffe Emila zaczęto wprowadzać do jednostek w maju 1939 r.

EDIT. Tu z kolei informacja, że pierwsze dostawy Emili do Legionu Condor miały miejsce w grudniu 1938: http://en.wikipedia.org/wiki/Condor_Legion
Ostatnio zmieniony piątek, 13 listopada 2009, 11:52 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Anomander Rake
Général de Division
Posty: 3095
Rejestracja: poniedziałek, 29 maja 2006, 13:06
Lokalizacja: Wawa i okolice
Been thanked: 3 times

Post autor: Anomander Rake »

Ja zerknąłem tylko do polskiej wersji. W angielskiej faktycznie jest info, że wersja E walczyła (?) w Hiszpanii.
Awatar użytkownika
Gustavus
Warrant Officer
Posty: 830
Rejestracja: piątek, 2 marca 2007, 18:36
Lokalizacja: Włochy ;)

Post autor: Gustavus »

Jeśli E-1 w Hiszpanii to i możliwe.
Z banalnego powodu że są kalkomanie i malowania do E-1 z krzyżami św Andrzeja...
Jeśli chodzi o E3 to na zdrowy chłopski rozum trochę mogło być w 1939 we wrześniu ale z naciskiem na TROCHE.
Zeppelin, flieg,
Hilf uns im krieg,
Flieg nach England,
England wird abgebrannt,
Zeppelin, flieg.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Dalsze informacje o zastosowaniu Emili w Hiszpanii.

Michał M. Mietelski, Marek Radomski, Samoloty myśliwskie wojny domowej w Hiszpanii 1936-1939, Warszawa 1991: "W styczniu 1939 r. zadebiutował nad Hiszpanią Bf 109E-1 (44 egzemplarze)"

J. Ledwoch, A. Skupiewski, Messerschmitt Bf 109, Gdańsk 1992: "Na przełomie 1938 i 1939 r. (8 stycznia 1939?) Legion Condor otrzymał myśliwce Bf 109E-1 i E-3. 12 stycznia 1939 roku Bf 109 E dokonały ataku na republikańskie lotniska Valls, Vendrell i Villafranca."

Wersja E-3 weszła do produkcji niemal równolegle z E-1, dlatego obie wersje mogły znaleźć się w Hiszpanii przed zakończeniem wojny domowej. Ponieważ jednak pierwsze egzemplarze E-1 zmontowano w Augsburgu w styczniu 1939, więc informacja o pojawieniu się tych samolotów w Hiszpanii już w grudniu roku poprzedniego wydaje się nieprawdziwa.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Gustavus pisze:Z banalnego powodu że są kalkomanie i malowania do E-1 z krzyżami św Andrzeja...
Skoro sięgamy do nieortodoksyjnych argumentów, to ja z kolei powołam się na grę. :)

W Service Packu do Wings of War (Dawn of War) jest m.in. Bf 109E-3 z 2/J88 Legionu Condor, pilotowany przez Leutenanta Wernera Ursinusa. A w przypadku Andrei Angiolino można mieć pewność, że sprawę dokładnie zbadał. :)

(Na marginesie: właśnie drąży kolejną i dręczy mnie mailami ;) )
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andy pisze:

(Na marginesie: właśnie drąży kolejną i dręczy mnie mailami ;) )
Złóż więc ochoczo ofiarę na Ołtarzu Ojczyzny ;)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Z tym, że znowu chodzi mu o Ojczyznę Światowego Proletariatu i Sokoły Stalina! :D
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andy pisze:Z tym, że znowu chodzi mu o Ojczyznę Światowego Proletariatu i Sokoły Stalina! :D
To trochę nie trafiłem :rotfl:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt i uzbrojenie wojsk”