Rosyjskie przeddrednoty

gryf
Carabinier
Posty: 26
Rejestracja: sobota, 7 października 2006, 12:33

Rosyjskie przeddrednoty

Post autor: gryf »

Mam trzy wątpliwości dotyczące rosyjskich przeddrednotów na Morzu Czarnym w czasie I wojny:
- jaki miały kolor w momencie rozpoczęcia wojny turecko-rosyjskiej – z artykułu Michała Glocka „Legenda jednego buntu” z 2009 r. w jednym z czasopism, dotyczącego Potiomkina/Pantielejmona wynika, że przed wojną dla okrętów czarnomorskich wybrano kolor oliwkowy – jak dla austro-węgierskich, a strona http://theminiaturespage.com/ podaje „Ships serving in the Baltic were painted in a mid-grey, tending toward the dark. Canvas was grey also. Decks were scrubbed wood, but not holystoned. Waterlines were usually painted in green, but red was also used on occasion. (…)Ships serving in the Black Sea were painted as above, except in pale grey.” To w końcu oliwka czy pale grey, bo ja się gubię?
- czy istnieją jakieś kolorowe rzuty pancernika Jewstafij od góry – w szczególności interesuje mnie czy środkowy, „górny pokład” (tam wokół kominów - przepraszam za niefachowe słownictwo) był deskowany? Na modelu z GHQ nie ma rowków deskowań ale to może być uproszczenie
- czy ktoś wie jakie oznaczenia brygadowe na kominach miał Jewstafij – z artykułu Glocka wynika, że Pantielejmon miał czarny pas na rufowym kominie.
Niestety mam wrażenie, że zainteresowanie rosyjską flotą kończy się na Cuszimie. Będę bardzo zobowiązany za każdą informację.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”