Propozycja konwentu w Warszawie

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Raleen »

Pomysł na zorganizowanie nowego konwentu dla planszowych gier wojennych w Warszawie zrodził się w związku ze zmianami organizacyjnymi, jakie zachodzą ostatnimi czasy na konwencie Grenadier. W 2014 r. na IX edycji Grenadiera wszystko zostało przeniesione w plener, pod namioty. Jest to dobre na potrzeby szerokiej promocji gier, ale z punktu widzenia graczy ma też swoje wady. Jak zwracało mi uwagę kilka osób, nie są to optymalne warunki do grania w planszowe gry wojenne – o czym zresztą wszyscy wiemy. Zapewne Grenadier dalej będzie ewoluował w tym kierunku, tzn. imprezy nastawionej na promocję hobby, więc raczej nie należy oczekiwać tutaj zmian, tzn. tego, że będziemy mieć do dyspozycji jakieś zamknięte pomieszczenia. Z kolei od 9 lat to właśnie Grenadier był jedyną imprezą wargamingową w Warszawie. To tam spotykaliśmy się przez tyle lat na rozgrywki (i nie tylko na rozgrywki). Skoro Grenadier nie do końca jest w stanie spełniać tutaj oczekiwania graczy, potrzebujemy w Warszawie innej imprezy, istniejącej niezależnie od Grenadiera, nastawionej głównie na granie. Taka była geneza tego pomysłu, którego ogólna idea zrodziła się podczas IX edycji Grenadiera. Rozmawiałem zresztą o tym także z niektórymi graczami figurkowymi, którzy mieli wtedy takie same spostrzeżenia, w zasadzie idealnie pokrywające się z moimi.

Dlaczego Warszawa jest dobrym miejscem na konwent?
- Jest centralnie położona w Polsce.
- Ma dobre połączenia z różnymi miastami i regionami naszego kraju.
- Jest największym miastem w Polsce w związku z tym jest tu najwięcej graczy.
- Ma jedyny stale działający klub wojennych gier planszowych (klub Agresor) oraz kilka innych miejsc, gdzie gracze spotykają się dość często.
- Istnieje już pewna tradycja odbywania tutaj konwentów w związku z konwentami Armagedon (obecnie już nieistniejący) i Grenadier.

Miejsce imprezy: Klub Agresor
Klub jest otwarty w każdy piątek w godz. 16:00 – 21:30 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godz. 10:00 – 21:30. Wystarczy wynegocjować z odpowiednimi władzami Politechniki możliwość jednorazowego pozwolenia na granie w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę oraz ewentualnie dodatkowe sale i pod względem czasowym mamy wtedy do dyspozycji cały weekend. Rozmawiałem już na ten temat, jak i ogólnie odnośnie organizacji takiej imprezy z prezesem Klubu Agresor i widzi on taką możliwość.

Czas rozgrywek
Piątek – od godz. 16:00 do 24:00
Sobota – cały dzień
Niedziela – do godz. 21:30
Tym samym zapewniona byłaby możliwość grania przez całą noc.

Udział w imprezie byłby bezpłatny (można co najwyżej pomyśleć o jakiejś drobnej zrzutce w wielkości 5 zł na napoje i przekąski). Brak opłat za udział w imprezie daje szansę na ściągnięcie większej liczby graczy, zwłaszcza z Warszawy.

Lokalizacja Klubu
Klub Agresor zlokalizowany jest w centrum Warszawy, niedaleko Dworca Centralnego (na Dworzec można dojść na piechotę), więc dla przyjeżdżających pociągiem jest to optymalna lokalizacja. Około 200 metrów od Klubu znajduje się stacja Metra, w pobliżu są też liczne przystanki autobusowe i tramwajowe. Łatwo więc tutaj dotrzeć z różnych części Warszawy, łatwo też wieczorem stąd wracać. Dodajmy, że Warszawa posiada rozwiniętą nocną komunikację autobusową, również Metro jeździ jeszcze po północy.

Nocleg
W związku z tym, że impreza odbywałaby się całą noc z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę, istniałaby możliwość przenocowania bezpłatnie na terenie Klubu w jednej czy dwóch salach (należałoby oczywiście posiadać śpiwór i karimatę, chyba że ktoś jest w stanie spać bez tego). Zakładam, że liczba nocujących byłaby ograniczona, jak to zwykle bywa na konwentach, więc nie byłoby tłoku. Moje założenie bierze się stąd, że: 1) warszawiacy na noc po prostu wrócą do domów i będą nocować u siebie, 2) część graczy poszuka sobie wygodniejszego noclegu. Dla zainteresowanych bardziej komfortowym noclegiem nie przewiduję organizowania jakiegoś zbiorowego noclegu. To co możemy zrobić, to zapoznać się z bazą noclegową jaka jest w Warszawie i przygotować wykaz ofert noclegów o różnym standardzie i kosztach, następnie zrobić rozeznanie wśród tych ofert i polecić kilka spośród nich. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrane osoby zorganizowały jakiś zbiorowy nocleg dla przybywających spoza Warszawy.

Charakter imprezy
Zgodnie z oczekiwaniami wielu osób, byłaby to impreza „dla graczy”, czyli nastawiona głównie na granie, a nie na promocję gier planszowych. Organizacja imprezy zmierza w pierwszej kolejności do tego, by stworzyć optymalne warunki do grania. Nie zamierzam jednak budować wokół tego jakiejś specjalnej ideologii. W związku z tym:
- wszyscy są na imprezie mile widziani, niezależnie od tego kim są i w co grają (z założenia jest to jednak impreza poświęcona planszowym grom wojennym i na tym ma się skupiać),
- nie przewiduję specjalnych stoisk promocyjnych, ale jeśli jakiś autor bądź wydawca będzie chciał na tej imprezie rozłożyć swoją grę i po prostu w nią zagrać, jest mile widziany i z punktu widzenia organizatorów traktowany będzie jak każdy gracz,
- organizatorzy nie zamierzają narzucać ogółowi graczy żadnych harmonogramów rozgrywek, nie oczekują prowadzenia działań promujących gry planszowe, nie zamierzają też narzucać innych podobnych obowiązków.

Organizator
Głównym organizatorem imprezy (od strony instytucjonalnej) byłby Klub Agresor, jako gospodarz miejsca i największy klub gier planszowych w Polsce. Obok niego, w podobnym charakterze, musiałby się pojawić, również jako nasz gospodarz, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej albo szerzej Politechnika Warszawska. Jako trzeci podmiot, w charakterze organizatora, bądź patrona, pojawiłoby się Forum Strategie, jako największe polskie forum internetowe poświęcone planszowym grom wojennym. Ponadto na plakatach czy materiałach promujących imprezę pojawiłyby się najprawdopodobniej loga innych podmiotów, głównie medialnych. Jedno jest pewne: to, że w tej układance musi być uwzględniony Klub Agresor i Politechnika Warszawska jest poza dyskusją, ponieważ użyczają nam oni za darmo miejsce i będą mieli w związku z tym swoje oczekiwania.

Integracja środowiska graczy
Zależałoby mi na tym, żeby gracze integrowali się nad planszą i podczas rozgrywek, gdyż to tworzy moim zdaniem główną płaszczyznę integracji, nie zaś wspólne spanie w tym samym miejscu, wspólne jedzenie posiłków, wspólne pranie skarpetek czy inne podobne czynności. Moim zdaniem problemem w przypadku wielu konwentów jest to, że gracze tworzą zamknięte grupki, które bawią się w swoim gronie. Przyznam, że zawsze, na ile byłem w stanie, starałem się walczyć z tą tendencją, choć czasami jest to mocno utrudnione. Wydaje mi się, że prawdziwa integracja powinna polegać na tym, a nie na czym innym. W tym widzę także szansę na wciągnięcie do udziału w imprezie nowych graczy i zainteresowanie ich grami wojennymi. Oczywiście, niczego nie można tutaj nikomu narzucać, a jedynie zachęcać. Istnieje możliwość zaangażowania nowych graczy, którzy przewijają się okazjonalnie przez Klub Agresor. Istnieje też możliwość zaangażowania kilku graczy, którzy grają głównie w gry euro, ale od czasu do czasu są skłonni pograć w gry wojenne i nieźle im to wychodzi. Dzięki takim działaniom jest szansa, że konwent będzie nieco liczniejszy niż większość lokalnych spotkań strategów i prędzej będą się na nim pojawiać nowi gracze.


Tak wyglądają założenia imprezy. Starałem się je przedstawić w miarę szczegółowo. Póki co jest to projekt, ale jak wspominałem, rozmawiałem już z prezesem Klubu Agresor (Trutu) i on widzi możliwość zorganizowania takiej imprezy, a że sam jest graczem wojennym (choć z uwagi na brak czasu ostatnio w stanie spoczynku), jak mi deklarował, z chęcią ją wesprze na ile tylko będzie mógł. Nie mamy w tej chwili zapewnionej opcji grania nocą, ale rozmawialiśmy na temat szans, jakie są tutaj, i naszych możliwości, i jesteśmy zdania, że jest to do zrobienia. Kiedyś już przez pewien czas istniała możliwość grania do późna w nocy. Niestety, została ona zaprzepaszczona przez złe zachowanie jednego z graczy i później to utraciliśmy, ale sam fakt, że kiedyś tego rodzaju rozwiązanie funkcjonowało i ktoś się na nie zgadzał, jest z punktu widzenia naszych starań istotne.

Zależnie od tego jakie byłoby zainteresowanie graczy wojennych, sprawa może rozwijać się w różnych kierunkach. Tak czy inaczej uważam, że potrzebujemy w Warszawie jakiegoś konwentu „do grania”, chociaż jednego w ciągu roku, ponieważ na dziś dzień, jeśli pominąć Grenadiera, nie ma żadnej takiej imprezy poświęconej planszowym grom wojennym. Dla porównania, w Krakowie organizowany jest przez Michała Stachurę dwa razy do roku Konwent Krakowski i są jeszcze odbywające się pod Krakowem Pola Chwały, które również można traktować jako imprezę krakowską i gdzie też możliwości grania są duże (wbrew temu co niektórzy opowiadają). Można więc powiedzieć, że obecnie jeśli chodzi o organizację imprez z planszowymi grami wojennymi „dla graczy” mamy 3 do 0 dla Krakowa. W innych miastach są najwyżej pojedyncze imprezy w ciągu roku.

Na koniec nie pozostaje mi więc nic innego jak zapytać kto byłby zainteresowany udziałem w takiej imprezie?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Pejotl
Major en second
Posty: 1131
Rejestracja: czwartek, 24 lipca 2008, 22:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Pejotl »

Na pewno bym przyszedł (bo mam blisko 8-) ). Przynajmniej w sobotę/niedzielę.
Człowiek potyka się o kretowiska, nie o góry.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Raleen »

Pejotl pisze:Na pewno bym przyszedł (bo mam blisko 8-) ). Przynajmniej w sobotę/niedzielę.
Podejrzewam, że takich co mają blisko będzie więcej 8-) . Stąd po co kombinować z jakimiś dziwnymi, dalekimi lokalizacjami, najlepiej wykorzystać nasz klubowy matecznik.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Petru Rares »

Pomysł spotkania nad planszą - świetny! Jako lokals (choć z importu) mógłbym pomóc w ewentualnym ogarnięciu się w dotarciu na miejsce itp. - a nawet jakieś miejsce noclegowe na Pradze by się znalazło. Sam też chętnie przysiadlbym na dłużej na d planszą o ile obowiązki na uczelni pozwolą.
Miku
Sergent-Major
Posty: 194
Rejestracja: poniedziałek, 30 grudnia 2013, 17:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Miku »

Ja też chętnie wpadnę.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Silver »

Ja chętnie i niezawodnie przyjdę wtedy gdyby termin był wiadomy z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zapewne przyprowadziłbym parę osób.
Awatar użytkownika
Neoberger
Général de Brigade
Posty: 2098
Rejestracja: sobota, 7 listopada 2009, 19:19
Lokalizacja: Wwa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 125 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Neoberger »

Jak będzie silver to ja tez jestem. Dawno go nie widziałem, a zadzwonić nie mam śmiałości. :shock:
Berger
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: duc de Fort »

Także chętnie bym przybył. Wszystko zależy od terminu.
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
killy9999
Adjudant-Major
Posty: 281
Rejestracja: wtorek, 20 listopada 2012, 12:17
Lokalizacja: Łódź

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: killy9999 »

Możliwe, że bym wpadł jeśli będzie jechał ktoś jeszcze z Łodzi. Ale wszystko zależy przede wszystkim od terminu.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Szary »

Choć obecnie mam naprawdę mało czasu, z chęcią uczestniczyłbym choć w części.
Awatar użytkownika
Lipa
Sergent
Posty: 128
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 11:49
Lokalizacja: Zgierz

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Lipa »

Z chęcią też bym się stawił, ale zależy to (jak u większości przedmówców) od proponowanego terminu.
Tylko głupcy uczą się na własnych błędach, mądrzy ludzie uczą się na cudzych.
Zeka

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Zeka »

Byłbym chętny.
BEF Hero
Sous-lieutenant
Posty: 382
Rejestracja: piątek, 28 kwietnia 2006, 16:17
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: BEF Hero »

Przyjechałbym z synem ale Panowie... daje sobie ogolić do reszty głowę, że z deklarujących na koniec zostanie 20%... OBY aż tyle!!!
"Dajcie mi choć jednego tak wyszkolonego Brytyjczyka, a ja będę wiedział gdzie go posłać żeby najlepiej zginął"
F. Foch o BEF
Awatar użytkownika
Chevau-léger
Sous-lieutenant
Posty: 364
Rejestracja: czwartek, 24 sierpnia 2006, 09:06
Lokalizacja: Varsovie

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Chevau-léger »

Chętnie się wybiorę jeśli:
1) Podpasuje mi termin.
2) Uda mi się dołączyć do planowanej rozgrywki lub umówić z kimś na grę.
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Propozycja konwentu w Warszawie

Post autor: Herman »

Ja z naszą ekipą również byśmy się stawili 8-)
Zablokowany

Wróć do „Konwenty”