VIII Konwent Krakowski (21-23 października 2016)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

VIII Konwent Krakowski (21-23 października 2016)

Post autor: Samuel »

Jak wspominałem parokrotnie na forum, w rozmowach, wreszcie w relacji na Portalu, chciałbym podnieść sprawę kontynuacji naszych "spotkań podwawelskich" i ich dalszej formuły. Jest po temu kilka powodów. Pierwszy, rzecz jasna, egoistyczny. Od tego roku jestem współorganizatorem "Pól Chwały", niejako jednym z dwu zastępców Roberta K., więc obawiam się, że zredukuje to moje możliwości grania na tej imprezie jeszcze bardziej niż dotąd. Tym samym na trzech już konwentach będę w mniejszym lub większym stopniu patrzył, jak inni oddają się rozgrywkom, samemu obchodząc się ze smakiem, co najwyżej wyrywając po parę godzin na różne względnie szybkie (jak na nasze hobby) gierki i numerki. To generalnie jest niezdrowe i zniechęcające na dłuższą metę podejście. :evil:
Po drugie, zasadniczym celem konwentów krakowskich była integracja lokalnego środowiska. Tymczasem - z wyjątkiem ostatniego spotkania - odnosiłem wrażenie, że jest ono zasadniczo spotkaniem dla przyjezdnych, którym Krakusi przestali być zainteresowani. Wydaje się, że to oczywiście temat raczej na rozmowę między nami, a może też dużo zależy od zintegrowania się w czasie częstszych spotkań.
Trzecia sprawa to otwarta formuła imprezy. W tym roku MDK zaproponował mi wręcz umieszczenie kolejnej edycji w budowanej przez nich sali gimnastycznej, z myślą oczywiście, żebym rozszerzył "formułę" wprowadzając także gry dla młodzieży szkolnej, która przyszłaby na konwent większą reprezentacją. Tymczasem ja osobiście takiej oferty nie mam, co gorsza, odnoszę wrażenie, że pozostałem jedyną osobą uczestniczącą w konwencie zainteresowaną jakimkolwiek "otwarciem". Powiem też zatem "otwarcie", że propozycja MDK zupełnie by mi odpowiadała pod warunkiem, że znalazłbym partnera do współorganizacji takiej imprezy, np. o charakterze otwarcie już historyczno-fantastycznym. Zapobiegłoby to choćby sytuacjom, w której wisząca tylko na mnie impreza może zostać odwołana choćby w przeddzień w wyniku przydarzającego się mi wypadku losowego czy choroby.
Czwarta rzecz to gęstość kalendarza imprez. Kwestię harmonogramu imprez poruszam za zgodą Raleena, choć niestety nie wszystkie ogłaszane są na naszym Forum. Otóż weźmy choćby ten "rok szkolny". Mieliśmy duże zagęszczenie od początku września do połowy października (Brańszczyk, Niepołomice, Kraków), potem przerwę czteromiesięczną, potem znów w ciągu półtora miesiąca trzy spotkania (Warszawa, Kraków, Przemyśl), półtora miesiąca przerwy i znów trzy spotkania w miesiącu (Warszawa, Łódź, Lublin), do tego Muszyna przyzwoicie w sierpniu. To z kolei problem "stałej grupy konwentowej", na której obrzeżach staram się funkcjonować. W niektórych okresach aż za dużo wyjazdów, co fatalnie wpływa na frekwencję, w innym ich niedosyt.
Przechodzę więc do pytań, skierowanych przede wszystkim do:
- "stałej grupy konwentowej", której zbyt częste spotkania mogą przeszkadzać
- graczy "bywających na konwentach", którzy z jakichś powodów przestali się pojawiać, nie tylko w Krakowie
- graczy krakowskich (i zagłębiowsko-górnośląskich), dla których Kraków jest szczególniej ważny
osobno, oczywiście, muszę zapytać zainteresowanych spoza Forum (harcerzy, studentów)
Czy formuła dwu konwentów w Krakowie jest OK, czy raczej zmniejszyć ją do jednego spotkania (zwłaszcza w obliczu zapowiadanego drugiego "Strategosa" w Warszawie)?
Czy, jeśli zachować oba, nie poprzesuwać czegoś w terminach tych konwentów, a jeśli zostawić jeden, to który?
Czy organizacja konwentu (lub jednego z dwu terminów) "w szerszej formule" (ze znacząco większym udziałem młodzieży) byłaby do Was do przyjęcia i nie zniechęciła do udziału?
Wszystkie opinie traktować będę oczywiście jako głos doradczy, nie próbując na nikogo zrzucać własnego obowiązku decyzji, jednak jest to dla mnie bardzo ważny głos doradczy, bo w końcu konwenty organizuję dla Was, a tylko przy okazji dla próżnej chwały i ziemskich zaszczytów, że się tak wielkopostnie wyrażę. ;)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Raleen »

Moje zdanie po części znasz Samuelu. Trochę też pisałem o tym pośrednio na forum, ale jak wiadomo, nie o mnie tu głównie chodzi, zresztą jako organizator "Strategosa" też muszę być elastyczny i raczej wsłuchiwać się w głosy innych.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Khamul
Lieutenant
Posty: 524
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2006, 10:33
Lokalizacja: Będzin
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Khamul »

Samuel pisze:Czy formuła dwu konwentów w Krakowie jest OK, czy raczej zmniejszyć ją do jednego spotkania (zwłaszcza w obliczu zapowiadanego drugiego "Strategosa" w Warszawie)?
Czy, jeśli zachować oba, nie poprzesuwać czegoś w terminach tych konwentów, a jeśli zostawić jeden, to który?
Czy organizacja konwentu (lub jednego z dwu terminów) "w szerszej formule" (ze znacząco większym udziałem młodzieży) byłaby do Was do przyjęcia i nie zniechęciła do udziału?
1. Dla mnie jest OK. Na Strategosa się nie wybieram, szczerze szkoda mi kasy na podróże i noclegi, wole sobie za tę kasę kupić grę, czy odwiedzić Kraków kilka razy.
2. Obojętne bo, patrz moja odp nr 1 ;)
3. Dla mnie nie ma problemu, nie będzie mi przeszkadzać młodzież, eurogry, figurkowcy, czy rekonstruktorzy itp., itd.
strategie23pal - Sekcja Gier Strategicznych im. 23. Pułku Artylerii Lekkiej
Ośrodka Kultury w Będzinie
http://strategie23pal.blogspot.com/
Namek
Adjudant-Major
Posty: 308
Rejestracja: środa, 22 września 2010, 19:31
Lokalizacja: Pszczyna
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Namek »

Generalnie podzielam zdanie Khamula. Dwa konwenty Krakowskie w ciągu roku bardzo mi odpowiadają (jak by były trzy to też bym nie narzekał ;) ). Co do terminów to też nie mam jakichś konkretnych zastrzeżeń. Może jedynie byłby lepszy trochę większy odstęp między Niepołomicami a Jesiennym konwentem tak by celować z jego terminem mniej więcej w środek listopada, ale tak jak wspomniałem to tylko taka luźna propozycja bo w sumie mi to większej różnicy nie robi.
Inne grupy graczy czy młodzież mi nie przeszkadzają, jak dla mnie to myślę że nawet opcja drobnej odskoczni w trakcie konwentu od gier historycznych była by na plus.
Awatar użytkownika
Monthion
Sous-lieutenant
Posty: 478
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Monthion »

Ja popieram opcje 2 konwentów w roku w Krakowie, choć czasem mogę pojawić się tylko w ograniczonym zakresie, a niekiedy wręcz w ogóle. Co do kwestii rozszerzania oferty, to jestem gotów być na rzeczonych konwentach wprowadzającym do prostych gier wojennych typu Sekigahara, The First World War, Twilight Struggle, a ostatnio także 2 de Mayo czy Orły i rakiety.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Samuel »

Dziękuję za - nieliczne, na razie - odpowiedzi (co samo w sobie jest jakąś odpowiedzią i to nastrajającą raczej, że tak powiem, zgodnie z duchem kończącego się Postu niż nadchodzących Świąt). Czekam oczywiście na kolejne, ostateczną decyzję podejmować będę w okolicach sierpnia. Jak na razie wnoszę, że najbardziej zainteresowani konwentem są Ci gracze, którzy uznają tylko lokalizację krakowską i niepołomicką, odżegnując się od odleglejszych wyjazdów (a szkoda, rekomendowałbym przynajmniej sierpniową imprezę w nie tak odległej Muszynie). To raczej skłaniałoby mnie do redukcji liczby konwentów na rzecz częstszych, jednodniowych spotkań w gronie śląsko-zagłębiowsko-krakowskim, dostosowanych do harmonogramu pracy zawodowej uczestników. Jednak oczywiście czekam na odpowiedzi spoza tego grona, mogą one, rzecz jasna, diametralnie zmienić moje wnioski.
Antypirx
Capitaine
Posty: 848
Rejestracja: sobota, 27 grudnia 2014, 12:21
Has thanked: 16 times
Been thanked: 27 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Antypirx »

Wydaje mnie się, że warto w analizie wykorzystać Prawo Coulomba w wariancie odnoszącym się do masy.
Zauważono wcześniej zjawisko, że im konwent częściej, tym uczestnicy mają łączną mniejszą masę. Warto tedy rozważyć, czy konwent rzadszy nie będzie oddziaływać mocniej, silniej i wydajniej, tworząc większą masą większą energię oddziaływania, a przez to lepiej realizować postawiony cel.
Jako element śląsko-dąbrowski na imprezę większą wybiorę się chętniej. Granie kameralne mam w barze na osiedlu.
"... ma wierzytelność zabezpieczoną hipoteką przemysłową, co stwierdza kurator upadłowy" (Prokuratura Rejonowa w Tychach. O matko.)

W ciasteczku z wróżbą napisali: "Rób to, co sprawia ci frajdę". Więc rozstałem się z żoną i znalazłem sobie taką sucz, która potrafi wyssać chrom z gałki od haka samochodowego. - Joe Monster makes my day.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Samuel »

Zakładając kącik kawowy z cukrem i ciasteczkami niewątpliwie dbam o przyrost masy uczestników. :evil: Rozumiem, że głos raczej jest za rzadszymi konwentami - z drugiej strony do ilu osób granie liczy się jako "kameralne"? Generalnie tym razem było 12 uczestników przez wszystkie 3 dni, ale kolejnych 31 "jednodniowych", głównie sobotnich. :)
Awatar użytkownika
duc de Fort
Capitaine
Posty: 843
Rejestracja: sobota, 21 stycznia 2012, 18:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: duc de Fort »

A ja jestem za dwoma konwentami w Krakowie w ciągu roku. Także dlatego, że niestety nie zawsze termin będzie dogodny i zdarza się czasem (nad czym zawsze bardzo ubolewam), że nie mogę dojechać. W przypadku jednego terminu może się zdarzyć, że w ciągu roku nie będę ani razu na graniu w Krakowie, a tego bardzo bym nie chciał...
FortGier.pl - najlepszy sklep z wojennymi grami planszowymi
Awatar użytkownika
Herman
Lieutenant
Posty: 593
Rejestracja: poniedziałek, 24 października 2011, 17:05
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Herman »

Myślę, że 2 konwenty to optymalna liczba. Ta jak napisał Konrad - 1 termin nie zawsze może przypasować i wtedy można chociaż celować w ten drugi.

Rozdzieliłbym tylko jakoś bardziej trójkę jesiennią - Pola Chwały, Brańszczyk i Kraków, bo są one w stosunkowo niewielkim przedziale czasowym.
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Samuel »

Dziękuję za te kolejne głosy. :) Myślę, że w okolicach czerwca sprawa powinna się wyjaśnić - zwłaszcza do tego czasu proszę więc o dalsze uwagi. Nie ukrywam, że wiele zależy od tego, czy znajdę pomoc w Krakowie - rozbudować formułę konwentu mógłbym tylko z taką pomocą, a i kwestia organizowania konwentu w dotychczasowej formule nie jest dla mnie łatwa, gdy jestem de facto jedyną osobą "obsługującą" przybyszy spoza ścisłego grona Podróżników Konwentowych, no i gdy wszystko zawisa od mojego wątłego zdrowia i innych wydarzeń losowych - nie chcę powtarzać sytuacji sprzed roku, gdy miałem wybór między organizowaniem obiecanego konwentu kosztem ważniejszych jednak spraw a odwoływaniem go w ostatniej chwili. Wreszcie, do czerwca, mam nadzieję, wyjaśni się kwestia "kalendarza konwentowego", zwłaszcza drugiego terminu Strategosa, spotkań w Łodzi i Lublinie. Nie chciałbym, by moje spotkania odbywały się np. kosztem bardzo fajnych Manewrów w Przemyślu (z których właśnie wróciłem - było tylko 7 osób, ale dawno nie bawiłem się tak dobrze, mam nadzieję, że w przyszłym roku Organizator rozpropaguje imprezę szerzej, także na naszym Forum). Dziękuję więc, czekam na dalsze wpisy, no i przepraszam za zdania wielokrotnie złożone, proszę położyć je na karb nadmiernego obycia z niemczyzną i nienadmiernego, ale jednak, ze starożytną greką - oba języki nie grzeszą częstym stosowaniem kropek (chyba, że - w przypadku niemczyzny - nad umlautami ;) ).
Awatar użytkownika
Raubritter
Padpałkownik
Posty: 1467
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:14
Lokalizacja: Miasto Stołeczne Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Raubritter »

Z małym opóźnieniem zgłaszam własną opinię - jestem zdecydowanie za podwójnymi manewrami krakowskimi w ramach edycji wiosennej i jesiennej (może być nawet późnojesiennej, żeby nieco rozrzedzić jesienny kalendarz konwentowy). Czuwaj! :-)
A gdybym był strategiem,
Nad planszą w klubie szalał,
To co byś powiedziała,
Czy coś byś przeciw miała?
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Samuel »

Widzę, że vox populi jest po stronie dwu konwentów. W takim razie będę się starał rozwiązać jakoś zwłaszcza sprawę zastępstwa na nagłe wypadki - gdyby ktoś z gości konwentu zechciał w tym wymiarze pobawić się w swego rodzaju wice-gospodarza, byłbym ogromnie wdzięczny. Termin jesienny 2016 jest zasadniczo niezagrożony, ale będę musiał uwzględnić także swój służbowy wyjazd do Niemiec i termin jesiennego "Strategosa".
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Saw11 »

Jak najbardziej za 2 konwentami w Krakowie! :) Także przyłączam się do większości głosów. To (póki co) jedyny Konwent, na który przybywam, także dwa razy do roku to takie konieczne minimum ;)
Samuel
Colonel en second
Posty: 1443
Rejestracja: wtorek, 22 listopada 2011, 23:27
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 45 times

Re: Kolejne konwenty w Krakowie

Post autor: Samuel »

Saw11 - a może pojawisz się 30 kwietnia na wspólnym całodniowym graniu (to taka okazja przed jesienią)? - zob. wątek "Granie w Krakowie" :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”