IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Ogmios »

Całkiem fajnie było, po szczerości nie spodziewałem się takiej ilości uczestników, w końcu kaliber gier faktycznie ciężki. Dziękuję współgraczom za rozgrywkę w Virgin Queen. Potrenuję na sucho i może nie będę tracił stolicy na początku rozgrywki :oops: (ale ostatecznie punktowo nie byłem na końcu, to albo coś musiałem dobrze robić albo Anglia taka mocna).
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Raleen »

Oficjalna relacja sobie, ale jeszcze parę słów ode mnie bardziej osobiście, bo poprzednio tylko krótko napisałem.

Co do wrażeń z "Semper fidelis" rozgrywanego w ostatnich godzinach imprezy, wywołany przez Maciunię, zbyt wiele nie napiszę, bo nie zdołałem jeszcze zbyt dobrze poznać gry (niedługo się to zmieni...), natomiast z tego co zdążyłem zobaczyć, przede wszystkim jest ładnie wydana i ogólne wrażenie wizualne elementów i całości jest jak dla mnie bardzo dobre. Graliśmy dość krótki scenariusz, ja zaś jako Ukrainiec zachowywałem się w pierwszych dwóch etapach dość, jak by to ująć... pacyfistycznie. Oczywiście należało działać zupełnie inaczej, aktywnie bić Polaków od samego początku. Ale zmyliły mnie kolorowe kosteczki, myślałem, że trochę je poprzestawiam i jakoś to będzie... :) Maciunia z początku wspominał, że gra ma być podobna do "2 de Mayo", ale choć tak jak tamta dotyczy walk miejskich, jest zdecydowanie bardziej skomplikowana. Wydaje mi się, że dobrze... Opcji jest dużo... Miałem wrażenie, że zobaczyłem mechanizmy wcześniej mi nieznane, ale nie jestem na bieżąco z eurogrami, może tam coś z tego co jest w "Semper fidelis" już było... Ogólnie bardzo pozytywnie i sądzę, że gra na stałe zagości na konwentach. Cieszę, że w Polsce powstają takie gry.

Poza tym, jako się rzekło, spędziłem konwent na tłumaczeniu zasad "Ostrołęki" i graniu w nią, w większości szkoleniowo. W moim poprzednim poście mogło to zabrzmieć jakbym narzekał, że sobie nie pograłem, ale należy to czytać z przymrużeniem oka. W końcu to radość dla autora, że są ludzie, którzy chcą zagrać w jego grę i się z nią zapoznać. Grane były też "Iganie 1831", choć liczyłem na to, że więcej powojują koledzy (a ja się poprzyglądam...), ale choroby przerzedziły szeregi graczy. W niedzielę miała być "Ostrołęka 1807", poważne granie na cały dzień... ale Paweł się rozchorował. Co do rozgrywek testowych, chciałbym podziękować Pegazowi, Klossowi22 oraz Maciejowiz94 i Danielowi (tutaj nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem imię), a także Mateuszowi, który w pewnym momencie zastąpił mnie czuwając nad rozgrywką kolegów, a potem wojował jeszcze sam z Klossem22 w sobotnie popołudnie. Także parę innych osób przewijało się koło nas i pytało o to i owo. Ja traktuję to jako wstęp do tematu i liczę na to, że ci, którzy grali po raz pierwszy też tak do tego podejdą. Kontakty mamy. Trudno wszystko przekazać w krótkim czasie. Starałem się powiedzieć najważniejsze rzeczy i przejść do gry, czyli praktycznego pokazania jak wszystko działa, bo to chyba najwartościowsze.

Od strony organizacyjnej chyba było nieźle (narzekań nie widzę... ;)), choć muszę przyznać, że na następną edycję jednak przyda mi się pomoc, może przy samej organizacji rozgrywek. Bardzo dobrym pomysłem z tego punktu widzenia okazał się arkusz z planowanymi rozgrywkami (brawo Trampon!), co do którego początkowo byłem sceptyczny.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Leliwa »

Małe uzupełnienie do opisu Hannibala. To oczywiście nie tylko odnowiona graficznie i figurkowo wersja starego Hannibala, ale i też druga gra czyli Hamilkar z istotnymi zmianami w regułach - po drugiej stronie planszy jest mapa do niego. Ponadto w porównaniu z poprzednimi wydaniami mamy 13 scenariuszy do samego Hannibala w tym 3 krótkie pokazujące wycinki gry na poszczególnych teatrach wojny (Italia, Iberia, Afryka) do tego 2 wersje pełnej kampanii i kampanie tzw. skrócone w porównaniu do pełnej zaczynające się odpowiednio 1, 2, 3, i więcej lat później. Oprócz tego Playbook będący przewodnikiem mającym służyć do stopniowego zaznajamiania się z niuansami gry z 6 tutorialami poświęconymi różnym jej aspektom. Wzbogacenie gry jest więc przede wszystkim koncepcyjne, nie tylko materialne.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Raleen »

Dobrze, już modyfikuję opis.

A jak tam wrażenia z "Sukcesorów"? Napiszecie coś więcej?
Cały dzień wojowaliście, więc mnie to ciekawi czemu tak długo zeszło...
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Leliwa »

Raleen pisze:Dobrze, już modyfikuję opis.

A jak tam wrażenia z "Sukcesorów"? Napiszecie coś więcej?
Cały dzień wojowaliście, więc mnie to ciekawi czemu tak długo zeszło...
Dużo trzeba było się ruszać. Gra była mobilna. Wiele też było bitew, również morskich. Stąd kostka była często używana. A że sytuacja była często zmienna więc nad każdym posunięciem trzeba się było zastanowić. Ponadto niektórzy grali pierwszy raz i nie zawsze trafnie zagrywali karty, przez co musieli się poprawiać, co powodowało kolejny namysł. No i jak grałem, jak sinusoida, obok zagrań błyskotliwych były duże błędy. Było też tak że zjechałem do 0 VP, przez co w końcówce było bardzo ciężko. Przez jeden błąd w końcówce (Media, ach Media!) a wcześniej przez mizerną ruchliwość mych oddziałów nie udało mi się ostatecznie wygrać. Poza tym była to gra full wypas pełne 5 etapów z 5 graczami po 5 impulsów na gracza. Nigdy jeszcze tak długo nie grałem. Jest też wersja alternatywna dla 5 graczy, gracze maja po 4 karty na etap. Ale ta wersja niezbyt pomaga w efektywnym planowaniu.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Leyas
Kasztelan
Posty: 826
Rejestracja: poniedziałek, 15 lutego 2010, 15:48
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 13 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Leyas »

Dobra relacja z porządną dokumentacją fotograficzną. Ci co nie byli mogą zobaczyć co stracili :P.

Jeszcze Ryśku małe sprostowanie odnośnie Britanni, bo tym razem graliśmy w 4-osobowym składzie: Silver, Trampon, Eryk Wiking i ja.
Ave Caesar... Fame & Glory
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Raleen »

Już jest dobrze.

Parę osób, które zwykle bywały, tym razem nie było, więc następnym razem jak się wszyscy zmobilizują, pobijemy rekord :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Maciej94
Sergent
Posty: 129
Rejestracja: czwartek, 1 marca 2018, 21:54
Has thanked: 67 times
Been thanked: 67 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Maciej94 »

Również dziękuję bardzo za miło i owocnie spędzony czas! Poznałem wielu fajnych ludzi z którymi mam nadzieję, że jeszcze pogram w różne pozycje. Dziękuję Kristo.kk i Raleen za nauki o Ostrołęce.
Awatar użytkownika
Silver
Général de Division
Posty: 3535
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:33
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 104 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Silver »

Wspaniale, że został zorganizowany w Warszawie kolejny konwent; szkoda że jest tak rzadko.
Jak to na konwencie, można poobserwować wiele różnorodnych rozgrywek i podpatrzeć jak grają inni i jakie się popełniało błędy we własnych rozgrywkach.
Przede wszystkim przypomniałem sobie wspaniałą marynistyczną grę jaką jest Iron&Oak i zagrałem z Szarym w obfitą w wydarzenia rozgrywkę w trybie kampanijnym.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Raleen »

Zobaczymy, może kiedyś jeszcze wrócimy do dwóch edycji w ciągu roku. Aczkolwiek dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że wtedy zwykle spada frekwencja. Wszystko zależy od uczestników, a trochę także tego ile będzie innych konwentów i w jakich terminach.

Ze spraw pokonwentowych - prośba do Klossa22 o zajrzenie na PW albo kontakt mailowy.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Petru Rares
Capitaine
Posty: 821
Rejestracja: poniedziałek, 1 czerwca 2009, 22:37
Lokalizacja: Bełchatów/Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Petru Rares »

Dziękuję za konwent: organizatorom i współgraczom. Pograłem właściwie w dwa tytuły: Sukcesorów i wojne 30 - letnia oraz chwilke w projekt gry o Wrześniu 1939 na silniku race to Berlin. Mimo niewielkiej liczby rozegranych tytułó, partyjki były epickie. Do następnego :)
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Aldarus »

Podziękowania dla Raelena za organizację oraz wszystkich z którymi udało mi się zagrać lub chociaż przyjemnie pogawędzić w sobotę. Mało brakowało, a udałoby się mi wpaść również w niedzielę z synami - jeden miał w planach partię w Zimną wojnę, a z drugim miałem zagrać w C&C Acient. Jednak ostatecznie okazało się, że partner do ZW nie będzie mógł dotrzeć - trochę szkoda, bo była szansa na debiut młodego pokolenia na konwencie. Może za rok? :)
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Leliwa
Hetman polny koronny
Posty: 5299
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:00
Lokalizacja: środkowe Nadwieprze
Has thanked: 39 times
Been thanked: 255 times

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Leliwa »

Aldarus pisze:Podziękowania dla Raelena za organizację oraz wszystkich z którymi udało mi się zagrać lub chociaż przyjemnie pogawędzić w sobotę. Mało brakowało, a udałoby się mi wpaść również w niedzielę z synami - jeden miał w planach partię w Zimną wojnę, a z drugim miałem zagrać w C&C Acient. Jednak ostatecznie okazało się, że partner do ZW nie będzie mógł dotrzeć - trochę szkoda, bo była szansa na debiut młodego pokolenia na konwencie. Może za rok? :)
Niestety. Żadnych kolorków ta razą.
"Z kości moich powstanie mściciel"
Napis na grobie Stanisława Żółkiewskiego w Żółkwi.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43336
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3917 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: IV Strategos (2-4 marzec 2018)

Post autor: Raleen »

Relacja z imprezy w magazynie "Rebel Times":
https://www.rebel.pl/repository/files/r ... es-127.pdf
Jak poprzednio, udało się zamieścić trochę zdjęć i napisać parę słów o naszej imprezie.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”