I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Większe, zorganizowane spotkania graczy i wszelkiego rodzaju imprezy.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles

Post autor: Saw11 »

Drodzy!

Z wielką radością chciałbym zaprosić wszystkich graczy na I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles (nazwa robocza :D ). Zdaję sobie sprawę, że jesteśmy dopiero na początku drogi organizacyjnej i wiele kwestii będzie ustalane, rozwijane i modyfikowane w najbliższych dniach/tygodniach.

Podstawowe założenia konwentu:

GRY: jak nazwa Konwentu wskazuje, pragniemy ograniczyć się do serii gier K. Zuckera The Library of Napoleonic Battles (wydawane przez OSG, link: Strona wydawcy OSG). Nie trzeba znać systemu, nie trzeba posiadać egzemplarzy z grą - wszystko zapewniamy na miejscu! :) Ponieważ jest to pierwszy Konwent to będziemy kłaść nacisk w sposób szczególny na tłumaczenie zasad i wprowadzanie nowych graczy do całego systemu bitew napoleońskich (małe, proste scenariusze, pod opieką i we współudziale z doświadczonymi graczami).

TERMIN: 15 września

START: godz. 9:00. Możemy grać do godz. ok. 21:00

MIEJSCE: Strefa Centralna instytucji Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach (link: Strona insytucji, wejście na wprost po schodach (I piętro).

DOJAZD/PARKING: możliwość bezpłatnego zaparkowania samochodu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, 10 minut piechotą od Dworca PKP / 20 minut piechotą od Dworca PKS (po wcześniejszym umówieniu mogę odebrać osobę z w/w dworców)

KOSZTY: udział jest darmowy :) Zastanawiam się nad wprowadzeniem w przyszłości systemu turniejowego (rozgrywanego przez kilka takich Konwentów, z częstotliwością co 2-3 miesiące) i jakieś formy zrzutki na nagrody (np. po 5 zł/os./Konwent). Ale to temat na przyszłość, czyli na dyskusję podczas I Konwentu ;)

Słowo wyjaśnienia:
Wiem, że niektórzy zapytają się: "dlaczego tylko w TLNB?". Po pierwsze, wynika to z chęci stworzenia stałego punktu spotkań miłośników jednej serii gier wojennych, którzy dzięki stałemu zagłębianiu się w jedną instrukcję/mechanikę/klimat będą mogli rozgrywać mnóstwo bitew z okresu napoleńskiego, czerpiąc z tego coraz większą przyjemność. Po drugie, obecnie w Polsce organizowanych jest wiele konwentów z grami wojennymi, a ten Konwent będzie odbywał się - w zamiarze organizatorów - nieco częściej niż 1/2 razy do roku. Dlatego nie chcemy rozrywać innych świetnych konwentów, na które często sami jeździmy (w szczególności pozdrawiamy Konwenty Krakowskie). Po trzecie, póki co mamy pewne ograniczenie lokalowe. W Strefie Centralnej nie ma miejsca na zorganizowanie dużego konwentu, więc ograniczenie do jednej serii gier idzie w parze z ograniczeniami lokalowymi. Wreszcie po czwarte, z doświadczenia wiemy, że jadąc na taki ogólny konwent gier wojennych często wybieramy różne tytuły i mimo że "chętnie zagralibyśmy w coś z TLNB" to z różnych powodów do takowej rozgrywki nie dochodzi (bo za długa na taki konwent, bo nie ma przeciwników, a to już od 16 umówiony jestem na to i się nie wyrobię etc.). Jadąc na nasz konwent gracz jedzie już z pewnym nastawieniem, ukierunkowaniem, które jest tożsame z innymi graczami :)

Tyle słowem wstępu. Zapraszam do dyskusji, przede wszystkim w zakresie wyboru terminu I Konwentu.

Vive l'Empereur!
Ostatnio zmieniony piątek, 31 sierpnia 2018, 10:00 przez Saw11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: cadrach »

Co za świetny pomysł! Mam nadzieję, że znajdą się chętni, by brać w tym udział.

(Mnie już w Katowicach nie będzie, ale gdyby nieśmiertelni bogowie zdecydowali się pokierować mnie w te dni w jakiejś sprawie do miasta, to pojawię się i chętnie poznam system)
no school, no work, no problem
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2491 times
Kontakt:

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Raleen »

Fajny i oryginalny pomysł na konwent (czy większe spotkanie nad planszą) - gratuluję. Kibicuję i chętnie pomogę w promocji. Mam cichą nadzieję, że w przyszłości uwzględnicie i inne heksowe systemy dotyczące epoki napoleońskiej.

W tym roku z moją obecnością będzie jednak ciężko, bo w tym okresie będę prawdopodobnie w końcowym okresie prac nad wydaniem "Igań 1831", do tego w nieodległym terminie są Pola Chwały.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
kloss22
Chasseur
Posty: 11
Rejestracja: środa, 30 marca 2016, 20:16

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: kloss22 »

Super inicjatywa! Chętnie wziąłbym udział, jednak najprawdopodobniej nie będę w Polsce przez cały wrzesień :/
Za to piszę się na uczestnictwo następnym razem :)
BeneQ
Caporal
Posty: 55
Rejestracja: poniedziałek, 14 listopada 2011, 19:15

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: BeneQ »

Jak nie umiem grać, ale chciałbym się nauczyć to też można wpadać? :)
FB1
Caporal-Fourrier
Posty: 82
Rejestracja: czwartek, 7 września 2017, 15:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: FB1 »

Tak jak zgłaszałem to w wątku dot. TLNB jestem niezmiennie chętny na udział - termin nie gra roli, a obie zaproponowane soboty mam wolne, tak więc się dostosuję. Przed spotkaniem przybliżę sobie zasady systemowe, żeby nie wyszło, że przychodzę zupełnie "na jana" ;)
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Sigi »

Oczywiście, że będę. Bardziej pasuje mi sobota 15.09, ale 22 też dam radę.
Kolegom, którzy chcą się nauczyć systemu proponuje przeczytanie przynajmniej raz zasad systemowych (do ściągnięcia ze strony OSG).
Nie będziemy musieli tłumaczyć podstawowych pojęć i mechanizmów, tylko od razu przystąpimy do grania :)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: TommyGn »

Sigi pisze:Kolegom, którzy chcą się nauczyć systemu proponuje przeczytanie przynajmniej raz zasad systemowych (do ściągnięcia ze strony OSG).
Nie będziemy musieli tłumaczyć podstawowych pojęć i mechanizmów, tylko od razu przystąpimy do grania :)
Zdecydowanie, też doradzam wydrukowanie sobie zasad [jeśli nie mamy oryginalnej gry], i przećwiczenie solo jakiegoś otwarcia scenariusza bitwy [np. na BGG są zdjęcia otwarć czy ciekawszych momentów bitew]. Sam w pierwszej swojej grze ogłosiłem szarżę, ale gdy zobaczyłem tabelki, to prosiłem przeciwnika by uznać to jednak za normalny atak. Oczywiście każdy ma swój pierwszy raz, i będzie to pierwsze spotkanie grupowe, ale lepiej by poszło sprawniej.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Saw11 »

BeneQ pisze:Jak nie umiem grać, ale chciałbym się nauczyć to też można wpadać? :)
Jasne, że tak! Taka jest idea tego Konwentu :) Ponieważ gry w systemie są bardzo drogie to ciężko było nam znaleźć więcej chętnych do gry (ale jak już ktoś zapoznał się z systemem to od razu chce grać więcej!). Stąd pomysł, że zorganizujemy cykliczne Konwenty, na których zapewnimy wszystkim uczestnikom dostęp do gier i przez to wciągniemy nowych ludzi. Będziesz bodaj 2 lub 3 osobą, która nie ma zielonego pojęcia o systemie i która zasady pozna dopiero na Konwencie. Od kilku dni myślę nad tym jak zorganizować szkolenie i wprowadzenie do systemu TLNB. Wkrótce podzielę się z Wami pomysłami. Ale powtórzę to jeszcze raz: ten Konwent jest organizowany z myślą o nowych graczach! :)
Sigi pisze:Kolegom, którzy chcą się nauczyć systemu proponuje przeczytanie przynajmniej raz zasad systemowych (do ściągnięcia ze strony OSG).
Nie będziemy musieli tłumaczyć podstawowych pojęć i mechanizmów, tylko od razu przystąpimy do grania :)
Spokojnie, idea jest taka, że wystarczy chcieć poznać system i interesować się lub wiedzieć co nieco o epoce napoleońskiej. Wiem, że są osoby, które deklarowały trudności z przyswojeniem sobie zasad w języku angielskim (szczególnie jeśli nie grały wcześniej w gry heksowe). Póki nie stworzymy tłumaczenia zasad do TLNB - a to jest jednym z naszych celów - to nie wymagamy od nowych graczy zaznajomienia się z nimi. Oczywiście jeżeli ktoś ma możliwości i czas to nic nie straci jak wcześniej poczyta instrukcję :) Ale to nie jest żaden wymóg i przygotowuję wprowadzenie do systemu tak, jakbym miał tłumaczyć osobom, które nie widziały instrukcji na oczy.
cadrach pisze:Co za świetny pomysł! Mam nadzieję, że znajdą się chętni, by brać w tym udział. (Mnie już w Katowicach nie będzie, ale gdyby nieśmiertelni bogowie zdecydowali się pokierować mnie w te dni w jakiejś sprawie do miasta, to pojawię się i chętnie poznam system)
Szkoda Cadrachu, że już wybyłeś z Katowic. To wielka strata dla naszego nielicznego towarzystwa miłośników historii i gier wojennych.
Raleen pisze:Mam cichą nadzieję, że w przyszłości uwzględnicie i inne heksowe systemy dotyczące epoki napoleońskiej.
To całkiem prawdopodobne, chociaż na razie skupimy się wyłącznie na TLNB. Tak się zastanawiam, że gdybyśmy od razu tak ustawili Konwent to by się nam zupełnie rozmyło z ideą wciągania nowych graczy i czerpania radości z coraz głębszego poznawania jednej mechaniki. Ale pomysł godny przemyślenia w przyszłości - być może stworzylibyśmy jakąś większą imprezę napoleońską, a nie tylko spotkanie przy grach? Kto wie... :)

Czyli na chwilę obecną bardziej 15 września. Myślę, że poczekamy jeszcze z ostateczną decyzją co do terminu, ale jeżeli ktoś musi wcześniej rezerwować wyjścia to może rezerwować właśnie tą datę;)
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Sigi »

Saw11 pisze:Spokojnie, idea jest taka, że wystarczy chcieć poznać system i interesować się lub wiedzieć co nieco o epoce napoleońskiej. Wiem, że są osoby, które deklarowały trudności z przyswojeniem sobie zasad w języku angielskim (szczególnie jeśli nie grały wcześniej w gry heksowe).
Mam nadzieję, że to przemyśleliście. Osób spełniających powyższy warunek w okolicach Katowic będzie lekko licząc jakieś pół miliona.
Propozycja zapoznania się z instrukcją nie ma za zadanie ograniczenie dostępu do konwentu osobom naprawdę zainteresowanych systemem i chcącym się go nauczyć, a tylko spowodowanie, żeby nie pojawiło się na konwencie 100 przypadkowych osobników, którym kumpel powiedział, że jak opanowali Carcassonne, to mogą przyjść i pograć.

W dzisiejszych czasach słaba znajomość angielskiego nie jest żadną wymówką... ściągnięcie instrukcji ze strony OSG, skorzystanie z jakiegoś darmowego OCR-a, a potem kopiowanie fragmentów do translatora i z translatora do worda zajmuje kilkanaście minut i już można czytać po polsku. Ale oczywiście do tego trzeba mieć minimum chęci. Znacznie łatwiej jest przyjść i rżnąć głupa w nadziei, że ktoś się zlituje i mnie nauczy (skoro już delikwent wykazał chęci i zainteresowanie, bo się pojawił). I to jeszcze trzeba uczyć go dobrze, bo zawsze może się obrazić i sobie pójść... no i po konwencie.

Na konwentach gdzie gra się w kilkanaście różnych tytułów trudno oczekiwać od uczestników znajomości wszystkich instrukcji, ale w tym przypadku, gdy na miesiąc wcześniej wiadomo, że gramy tylko w jeden tytuł, do którego instrukcja jest w necie, a na BGG i Youtube są relacje z rozgrywek, przyjście nazwijmy to "nieprzygotowanym", będzie moim zdaniem świadczyć o podejściu uczestnika do konwentu i pozostałych uczestników, a nie o trudnościach.

Miałem kiedyś przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pewnego doktora, który na początku zwrócił się do nas, studentów w następujący sposób:
"na moich zajęciach poprzeczka leży na ziemi.... ale niektórzy pod nią ryją".
Bardzo chciałbym, żeby na konwencie pojawiło się dużo osób, którzy bez problemu tę poprzeczkę, czyli chociaż wstępne zaznajomienie się z instrukcją i systemem pokonają przed przyjściem, bo inaczej to będzie mordęga, a nie przyjemność.

Żeby było jasne jeszcze raz powtórzę. Nie chodzi o jakiekolwiek blokowanie komukolwiek uczestnictwa w konwencie, tylko o wykazanie przez uczestników minimum chęci, a wtedy wszyscy będą z uczestnictwa w nim zadowoleni.
Saw11
Sergent
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 19 października 2014, 22:16
Lokalizacja: Katowice

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Saw11 »

Wiem, masz rację, że byłoby dborze gdyby wszyscy przeczytali instrukcję przed przyjściem, ale tym wpisem chciałem tylko podkreślić, że nie jest to warunek konieczny. Żeby nikt się nie zniechęcał z tego powodu :) Tym bardziej, że rzeczywiście nastawiamy się na tłumaczenie od podstaw zasad i przynajmniej na tym I Konwencie będzie duży nacisk na ten aspekt. Nie ma co się rozczulać nad tą kwestią. Tłumów się raczej nie spodziewamy i też nie jest to naszym nadrzędnym celem. Pewnie przyjdzie 4-8 osób i będzie super się grało! :D
Awatar użytkownika
cadrach
Capitaine
Posty: 875
Rejestracja: niedziela, 6 listopada 2011, 10:30
Lokalizacja: Puszcza Piska
Has thanked: 82 times
Been thanked: 139 times
Kontakt:

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: cadrach »

Sigi, nie wydaje mi się, by to był problem, jeśli Saw11 podejdzie odpowiednio do tematu.

Zorganizowałem kiedyś dwa turnieje goistyczne, do których zapraszałem też osoby nieznające gry. Taki eksperyment. Kwestia przygotowania, ewentualnie gotowości jednej osoby, która w razie czego, zamiast brać udział w turnieju, zajmie się świeżymi graczami, będzie tłumaczyła, pokazywała. Znalezienie osoby, która nie zrobi z takiego wprowadzenia do wojennej planszówki elaboratu, to osobna sprawa. Ale go ma proste zasady, a gra jest nienormalnie trudna i można do niej zniechęcić równie łatwo, co do gier wojennych. Miałem przygotowane jakieś proste problemy, kilka trików itd. Nie pojawiła się ani jedna taka osoba, więc trudno mi mówić o mojej skuteczności, natomiast przypuszczam, że Saw11 będzie musiał troszkę zmienić standardowe podejście w tłumaczeniu zasad, tzn. w ogóle ich nie tłumaczyć, a zacząć grę z marszu na 2-3 żetonach, ewentualnie takich świeżaków później parować ze sobą. Jestem pewien, że innej drogi nie ma, by na szybko wprowadzić kogoś spoza środowiska. Podobnie jak jestem niemal pewien, że takie osoby i tak się nie pojawią, mimo że potencjał przeliczyłeś na pół miliona ;-)

Szczerze mówiąc gdy ktoś mi tłumaczy zasady gry wojennej "w locie", nie zdarzyło mi się jeszcze ani razu utrzymać uwagi nawet do 1/4 takiego "wykładu". Nuda i masa bezsensownych szczegółów, natychmiastowa niechęć do gry i pragnienie ucieczki od osoby tłumaczącej - to moja zwykła reakcja. Uważam, że w tym sensie, w takim szybkim wprowadzaniu do gier, pasjonaci historii mają sporo do zrobienia i przemyślenia. I nie wiem, czy są zdolni to zauważyć, w końcu to pasjonaci ;-)
no school, no work, no problem
Sigi
Caporal
Posty: 68
Rejestracja: piątek, 22 lipca 2016, 16:54
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Sigi »

Saw11 pisze:Pewnie przyjdzie 4-8 osób i będzie super się grało!
Na to liczę i dlatego będę :)

Poprzednim postem chciałem trochę wjechać na ambicję nowym graczom, żeby podeszli poważniej do tematu, a nie wyszli z założenia, że "wystarczy być" ;)
Nie chodzi o cierpliwość do tłumaczenia zasad, tylko jak pisze cadrach, po godzince zanudzą się i uciekną. Natomiast jak przeczytają instrukcję, AAR-a i/lub obejrzą na Youtubie film z rozgrywki, to jest duża szansa, że połkną bakcyla, a o to chyba chodzi :)
TommyGn
Sous-lieutenant
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 29 sierpnia 2014, 12:11
Has thanked: 150 times
Been thanked: 23 times

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: TommyGn »

Będzie to pierwsza taka impreza więc zobaczymy jak wyjdzie. Kto zostanie to zostanie, a kto nie to nie. Tak jak napisałem dla sprawności rozgrywek i nawet wdrożenia się do zasad, zdecydowanie polecam wydrukowanie sobie podręcznika [obecna wersja 7.2] i tablic z tabelami właściwości terenu na ruch i walkę, oraz tabelek walki, ostrzału szarży. Jeśli ktoś nie zna angielskiego może na spotkaniu zrobić adnotacje. Lub nawet spróbujemy zrobić tłumaczenie [tylko to musi być opcja jedna osoba dyktuje - jedna pisze, - czas].
Zastanówmy się raczej, jaki scenariusz czy scenariusze można wziąć na pierwszy ogień. Ja doradzam - Pułtusk i Gołymin - idealny dla gry 4 lub nawet 5-osobowej.
Kiedy drzewa padają, i pni wycieka żywica jak krew - Janusz Reichel - Czorsztyn '91 https://www.youtube.com/watch?v=7cdP1fm4VjM
Sirk
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: wtorek, 31 lipca 2018, 18:23

Re: I Katowicki Konwent The Library of Napoleonic Battles(15

Post autor: Sirk »

Chciałbym wziąć udział, przeczytam instrukcję. Gdzie dokładnie mogę ją znaleźć?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konwenty”