Orzeł Morski - wrażenia z rozgrywek

PBEM, CB, ACTS, VASSAL i in.

Jak oceniasz Orła Morskiego?

Super
4
50%
Fajna
0
Brak głosów
Ujdzie w tłumie
2
25%
Słabizna
0
Brak głosów
Nie moja tematyka
2
25%
 
Liczba głosów: 8
preclo

Orzeł Morski - wrażenia z rozgrywek

Post autor: preclo »

Jestem właśnie po trzeciej sesji w Orła Morskiego z samym autorem - Sławkiem.
Po uprzednim przeczytaniu instrukcji i paru wyjaśnieniach Sławka przepisy mam z grubsza opanowane, bo są po prostu proste, co wcale nie jest ich wadą.

Gramy taką sobie rozgrywkę instruktażową na module CB Lissa 1917.
Ja gram siłami PC - 3 "tatry" pod Balatonem, 3 "tatry" pod Tatrą, Helgoland, Novara, Saida, Geoben i Graz.
Sławek gra Aliantami - Giulio Cesare, Dublin, Marsala, 3 "kaby" pod Kashiwą i San Giorgio.

Gra się naprawdę świetnie. Strzelanie jak to w rzeczywistości bywało - loteria.
Dotychczas ładnie przetrzepałem Dublina - prawie 1/3 wytrzymałości. Szkoda, że się zgapiłem i wcześniej go nie posmyrałem z Geobena.
Na dno poszedł też jeden kontrtorpedowiec japoński.
Sławek za to udziobał mi 1/3 kotłów na Helgolandzie.
No i jeszcze pogięliśmy sobie trochę "karoserie" na Goebenie i Giulio Cesare.
A i tak miałem niezłego farta bo nie doszła jedna potężna salwa burtowa z Giulio Cesare.

Rozegraliśmy dotychczas półtorej etapu, więc niewiele, ale już sporo się stało i czekam na następną sesję, a najbardziej na granie na żywo na manewrach. :)
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Co tam dużo mówić... gra jest SUPER :!:
Mimo że bitwy morskie nie należą do mojego kręgu zainteresowań, to jakiś czas temu dałem sie skusić na j e d n ą rozgrywkę. Sobie pomyślałem "a co tam, spróbuję..."
Dziś mogę jedynie podziękować Sławkowi za zaproszenie do rozgrywki :wink: oraz stwierdzić, ze autor odwalił kawał dobrej roboty.
Jak dla mnie najlepsza takiego typu gra, która łączy zalety realizmu morskiego pola bitwy z grywalnością. Mimo że gra zawiera sporo tabelek, to rozgrywka idzie dość szybko.
Na plus jest to że system jest ciągle ulepszany, co rozgrywka, to jakieś nowe, lepsze rozwiązanie.
Tak trzymać :wink: .


Już wkrótce CB do systemu Orzeł Morski: Operacja Weserubung - Narwik 1940, pełna wersja, full kolor wraz z oryginalnymi (a nie schematycznymi) żetonami do gry
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Panzerfan pisze: Już wkrótce CB do systemu Orzeł Morski: Operacja Weserubung - Narwik 1940, pełna wersja, full kolor wraz z oryginalnymi (a nie schematycznymi) żetonami do gry
Yes, yes, yes!!!

Ale to udostępnimy dopiero po Manewrach (choć sami zagramy pewnie przed :wink: )
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Należy dodać, że w przeciwieństwie do starszych wersji plik CB zawierał będzie w sobie tabelki do ostrzału,wiec wygoda poslugiwania się nim będzie znacznie większa, niż obecnie.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Jenerał von Auffenberg pisze:Należy dodać, że w przeciwieństwie do starszych wersji plik CB zawierał będzie w sobie tabelki do ostrzału,wiec wygoda poslugiwania się nim będzie znacznie większa, niż obecnie.
Tabelki ostrzału art., trafienia krytyczne, i być może karty jednostek z odpowiednimi markerami :wink: . To wszytsko w zależności od wagi pliku, bo teraz załadowaniu samych tabelek art., już sporo zajmuje.
preclo

Post autor: preclo »

A może jednak lepiej tabelki zrobić w formacie html (lub czymś podobnym)?
Wtedy gamebox nie będzie tyle ważył.
Poza tym w pliku html można zrobić odnośniki, przez co skakanie do konkretnych tabelek będzie jeszcze prostsze niż w pliku doc.
A plik html otworzy sobie bez problemu każdy.

Aczkolwiek umieszczenie tego w gameboxie ma ten plus, że wszystko będzie "w kupie". A minus jest taki, że przy pobieraniu samego gameboxa będzie dłużej schodziło, bo na samo przesyłanie ruchów to nie wpłynie.

Za plikiem html przemawia jeszcze jeden atut - łatwiej podmienić tabelki w htmlu w przypadku korekt niż w gameboxie.



PS: I kto śmiał zagłosować, że "ujdzie w tłumie" ? ;)
Panzerfan

Post autor: Panzerfan »

Też dobre rozwiązanie. W zasadzie myślą przewodnią było to aby własnie wszytsko było w "kupie", stąd też mój zabieg.
Nie ma problemu, zrobię dwie wersje i po sprawie. Jedna z tabekami, a drugą bez. Z czasem trzeba będzie, wszytsko co potrzeba, dorobić w html-u
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

Kiedyś widziałem Orła. Z tego co pamiętam rozgrywka była dość uciążliwa z powodu bałaganu z tabelami i kartami jednostek.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Gdzie z ciekawości - w Krakowie na konwenciku Monthiona może :?:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

SebeQ pisze:Kiedyś widziałem Orła. Z tego co pamiętam rozgrywka była dość uciążliwa z powodu bałaganu z tabelami i kartami jednostek.
Po pierwsze nie przypominam sobie, bym komukolwiek gdziekolwiek poza Strategosem i chłopakami z Przemyśla (moi kumple z Ropczyc to inna bajka) to pokazywał.
Po drugie słowo bałagan jest wybitnie nie na miejscu - każda wersja testowa ma większe czy mniejsze braki, a gra faktycznie byłą uciążliwa
z uwagi na ilość (a nie rzekomy bałagan, bo karty były poukładane, podobnie jak tabele, a naturalną sprawą jest, że w trakcie się nieco pomięszały).
Wystarczyło pokombinować, pozmieniać pewne rzeczy i gra idzie dużo sprawniej, co ci, którzy grali potwierdzą.

PS:
Ja rozumiem, że Ci się to nie podoba, ale to nie powód, żeby komuś zarzucać bałagan, zwłaszcza jak się nie rozumie dokłądnie o co chodzi.
Raleen pisze:Gdzie z ciekawości - w Krakowie na konwenciku Monthiona może
Właśnie też jestem ciekaw, gdzie kolega to widział i co widział.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43394
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3968 times
Been thanked: 2527 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Może to w takim razie pomyłka z inną grą :idea: :?:

np. Lwem morskim
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Raleen pisze:Może to w takim razie pomyłka z inną grą :idea: :?:

np. Lwem morskim
Nie, dlatego że Sebeq pisze o kartach jednostek - takiej nazwy ja użyłem w przepisach.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Panzerfan wysłał mi pliki do Narviku.
Palce lizać. Rewelacja.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10570
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2827 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Narvik 9 kwietnia 1940 roku. godzina 4.15:

Obrazek
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
SebeQ
Caporal-Fourrier
Posty: 75
Rejestracja: wtorek, 21 marca 2006, 10:52

Post autor: SebeQ »

Ale jestem głupi, tamto to był Orzeł :oops: , tylko ktoś dodał pare tabelek i kart.

Lew Morski kusi tą grafiką z Narvika, Jenerał von Auffenberg - wydaje się że robisz dobrą robote.
Zablokowany

Wróć do „Rozgrywki w sieci”