Wielkie Bitwy (WB-95) - zestaw modyfikacji

Dostępne w sieci instrukcje gier i ich tłumaczenia, cyberboardy (gameboxy) i różnego rodzaju inne moduły do grania w planszówki przez sieć, home rulesy, erraty i uzupełnienia zasad gier, wykazy żetonów, użyteczne programy do tworzenia gier i wszystko inne co się graczowi przydać może.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43334
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Raleen »

Tyle, że umocnienia, zwłaszcza w B-35, to niekoniecznie okopy, choć większość tak to rozumie. Stąd analizowanie tego w taki łopatologiczny sposób, że to oznacza, że oddział się okopuje jak wróg jest blisko niego (SK), nie pokrywa się z założeniami przepisów.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Marcon
Podporucznik
Posty: 375
Rejestracja: czwartek, 13 sierpnia 2009, 20:15
Lokalizacja: Wieliczka
Been thanked: 2 times

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Marcon »

W WB-95 są dwa poziomy umocnień? Wprowadzili coś w nowszych produkcjach, czy ominąłem jakieś zasady, bo zawsze grałem z jednym? Jak coś to do jakiej konkretnie gry się odnosisz, bo np. w takich Ardenach na 99% nie ma takich przepisów.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43334
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3916 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Raleen »

Marcon pisze:W WB-95 są dwa poziomy umocnień? Wprowadzili coś w nowszych produkcjach, czy ominąłem jakieś zasady, bo zawsze grałem z jednym? Jak coś to do jakiej konkretnie gry się odnosisz, bo np. w takich Ardenach na 99% nie ma takich przepisów.
Jest jeden poziom, oni rozmawiają o tym zestawie propozycji zmian w przepisach, który jest w tym wątku (na początku - do ściągnięcia).
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
czarek0402
Sous-lieutenant
Posty: 487
Rejestracja: poniedziałek, 7 sierpnia 2006, 17:38
Lokalizacja: Dolnośląskie
Has thanked: 148 times
Been thanked: 20 times

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: czarek0402 »

Umocnienia czyli okopy, transzeje, przedpiersia, barykady, bunkry, schrony buduje się w dzień, w nocy, pod ogniem w natarciu, pod ogniem zaporowym, nękającym w obronie, w strefie kontroli, bez strefy kontroli...czas budowy czyli ile tur potrzeba (mogą to być doby, dni, noce, 12 godzin, rano, popołudnie), jej poziom czyli modyfikator (może to być +3, +2, +1, -1, -2, +3, x2, x1/2, x3, x1/3) i przed ruchem, po ruchu, po marszu strategicznym, po walce z marszu pozostaje do omówienia.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Kurcze Pióro »

Przepisy odnośnie częściowego zaopatrzenia lecą tak
Częściowe zaopatrzenie - jednostka, która nie ma zaopatrzenia ale jest w stanie poprowadzić linię
zaopatrzenia do własnej bazy w taki sposób, że nie będzie ona przechodziła przez rzeki (chyba, że
przez most), wrogie jednostki i wrogie SK jest uważana za częściowo zaopatrzoną.
Jednostka odczuwa nadal identyczne konsekwencje jak przy całkowitym braku zaopatrzenia, z tą
różnicą, iż nie zwiększa poziomu tego braku.
Po przeczytaniu tego punktu nie rozumiem :? To znaczy tej zasady, no bo skoro autor tego punktu wyraźnie napisał że jednostka nie ma zaopatrzenia ale jest w stanie poprowadzić linie zaopatrzenia do własnych wojsk to znaczy jak poprowadzi linie zaopatrzenia skoro jednostka jest bez zaopatrzenia nie zatrybiłem :? tych zasad :) o co chodzi ratunku :roll:
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Grohmann »

Cytuję za instrukcją: " Linia zaopatrzenia może zawierać dowolną ilość pól, wzdłuż których biegnie droga lub linia kolejowa oraz 6 (NIemcy) /4 (Sowieci) heksów bez drogi."

Brak takiej linii skutkuje "Całkowitym brakiem zaopatrzenia".

Jednak jeżeli jednostka jest w stanie poprowadzić linię zaopatrzenia w sposób podany w wariancie, posiada wówczas "Częściowe zaopatrzenie". Co można interpretować jako brak regularnych dostaw, ale jednocześnie i brak odcięcia.
Get the graal or die tryin.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Kurcze Pióro »

Aha :) o to chodziło, dziękuję za wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
Grohmann
Starosta
Posty: 898
Rejestracja: środa, 4 stycznia 2006, 22:39
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 2 times

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Grohmann »

Do usług :)

Generalnie na pewno można by tę regułę bardziej przejrzyście zaprezentować, tak aby nie było wątpliwości z interpretacją. Na swoje usprawiedliwienie mogę jedynie napisać, że tworząc zapis tych modyfikacji myślałem raczej o swoich potrzebach niż o szerszym audytorium.

Pozdrawiam
Get the graal or die tryin.
Kurcze Pióro
Adjudant-Major
Posty: 285
Rejestracja: piątek, 12 października 2007, 09:39
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Wielkie Bitwy (WB-95) zestaw modyfikacji

Post autor: Kurcze Pióro »

Tak mi się wydaje albo i nie wydaje że niektóre z twoich modyfikacji można zastosować z powodzeniem do B-35 np. usunąć sztaby z rozgrywki ;) zawsze to mniej jednostek na planszy a i wkład w grę mają niewielki, moim zdaniem oczywiście ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria do gier planszowych”