Powstanie (?) sejneńskie

Awatar użytkownika
elahgabal
Maréchal d'Empire
Posty: 6108
Rejestracja: wtorek, 18 listopada 2008, 19:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 10 times
Been thanked: 84 times

Powstanie (?) sejneńskie

Post autor: elahgabal »

W związku z pytaniem konkursowym Asienieboje zastanawiam się nad sensem określenia "powstanie sejneńskie".
Do dzisiaj nawet nie wiedziałem, że takie wydarzenie miało miejsce ("moja mea culpa" :roll: ), przeczytałem tyle co znalazłem na Wikipedii i mam jedną wątpliwość:
Czy walki o faktyczne ustalenie granicy, w przypadku administracji do jakiegoś stopnia tymczasowej (Litwa odradzała się tak samo, jak i Polska), na dosyć ograniczonym obszarze (mniej, niż jedno województwo) można określić mianem powstania ?
W przypadku powstań śląskich sytuacja dotyczyła terenów od dawna rządzonych przez Niemcy - tam "zasiedziałą" władzę niemiecką trzeba było usuwać. Tutaj natomiast mamy element pewnej tymczasowości jeśli chodzi o przynależność "Sejneńszczyzny".
Moja wątpliwość jest taka, czy mamy do czynienia z tą samą jakością, co w przypadku powstań "klasycznych". Bo jeśli walki o Sejny były powstaniem, to czy nie należałoby mianem powstania określić walk o Lwów ?
Chciałbym uściślić: nie stawiam tezy. W tym okresie dziejowym poruszam się niezbyt sprawnie i to kwestia zwykłych wątpliwości, a nie zdania odrębnego.
Ostatnio zmieniony środa, 8 lutego 2012, 11:02 przez elahgabal, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jakie warunki mam im przedstawić?" "Najgorsze, jakie wymyślisz."
Kondeusz do Puységur (oblężenie Furnes, 1648 r.)

https://www.youtube.com/watch?v=RUmdWdEgHgk
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Powstanie (?) sejneńskie

Post autor: Cisza »

Zgadzam się z twoją tezą. Należałoby mówić raczej o konflikcie sejneńskim.

Swoją drogą może ktos podać jakies dokładniejsze źródła? Temat ciekawy, ale Wikipedia to średnio wiarygodne źródło.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Match
Captain
Posty: 1647
Rejestracja: poniedziałek, 30 stycznia 2006, 15:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Powstanie (?) sejneńskie

Post autor: Match »

Swego czasu był artykuł w Polityce:
http://www.polityka.pl/historia/301979, ... zyzna.read
Moje gry
"Diplomats! The best diplomat I know is a fully activated phaser bank!" - Lt. Cmdr. Montgomery Scott
Obrazek
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Powstanie (?) sejneńskie

Post autor: AWu »

I ja skłaniam się ku stwierdzeniu, że to takie samo powstanie jak bunt Żeligowskiego :>

Ale widocznie nazwa się przyjęła.

Aczkolwiek też się z nim nie zetknąłem (ale studia nad formowaniem się granicy północnej jeszcze przede mną ) to zobaczę co pisze o tym Wyszczelski.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”