Wojna polsko-bolszewicka 1920 r.

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

No tak, przecież ogólnoświatowa rewolucja była jednym z haseł komunizmu i jednym z istotnych punktów ich ideologii, z których Lenin nie zgrezygnował.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Niebawem rocznica bitwy warszawskiej, ciekawe czym władza zaskoczy tym razem w ramach prowadzonej polityki "historycznej" :) .
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Już po defiladzie - poza nieco męczącym wystąpieniem Zwierzchnika Sił Zbrojnych mnie zaskoczyła melodia ze "Stawki większej niż życie" grana podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza :) Nie przyszło by mi do głowy, że w obecności Zwierzchnika coś takiego odważą się zagrac :D
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Trochę to groteskowo wyszło :shock:
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

"Dzisiejszy dzień nie jest najgorszy, ale jutro będą lepsze" - jakoś tak to powiedział :lol: Wielkim oratorem to Zwierzchnik nie jest :)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Raleen pisze:mnie zaskoczyła melodia ze "Stawki większej niż życie" grana podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza :) Nie przyszło by mi do głowy, że w obecności Zwierzchnika coś takiego odważą się zagrac :D
Więcej czujności, Panowie: toż to prowokacja Układu! :wink: Film wszak znalazł się na Indeksie Seriali Zakazanych.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

Albo ja jestem głuchy albo coś przegapiłem, ale podobno z początku grali jeszcze Gwiezdne wojny :D Dziś mnie koledzy uświadamiali przy piwku :wink:
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Może i słusznie, coś tam Przywódca Narodu bąkał o unowocześnieniu armii. :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Senarmont
Carabinier
Posty: 21
Rejestracja: poniedziałek, 24 lipca 2006, 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Senarmont »

Ja za to w telewizorni słyszałem, że w wojnnie 1920 mielismy dywizje pancerne :lol: To przy okazji może ktoś z Was mógłby przybliżyć ile jednostek pancernych wtedy mieliśy i jakich. Tylu tu znawców.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6571
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Eeeekhm.... :shock: :oops:

Jeden pułk czołgow (z "błękitnej armii" Hallera) plus dywizjony pociągów pancernych... nie licząc samochodów pancernych różnej maści...
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Fakt, z tymi dywizjami pancernymi to lipa, tym bardziej że jako odrębny rodzaj wojsk ta broń powstała dopiero we wrześniu 1930ego roku. Też słyszałem te głupoty i naprawdę przerażenie ogarnia, że ktoś to podaje do wiadomości, ktoś tego nie prostuje, komuś nie chciało się zrobić porządnej ściągawki, która umożliwi rzetelną "obsługę" tego wydarzenia. :cry:
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

To się po prostu nazywa: "polityka historyczna"! :lol:

A co do strony muzycznej, ja w dzisiejszej relacji radiowej z wczorajszych uroczystości wyraźnie słyszałem ścieżkę dźwiękową z "Poszukiwaczy zaginionej arki". Tak jak się obawiałem - to musi być spisek lumpenliberałów! :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

Senarmont pisze:Ja za to w telewizorni słyszałem, że w wojnnie 1920 mielismy dywizje pancerne :lol: To przy okazji może ktoś z Was mógłby przybliżyć ile jednostek pancernych wtedy mieliśy i jakich. Tylu tu znawców.
Z armią Hallera przybył pułk czołgów tj. 120 czołgów Renault M 17 FT. Na froncie używano ich w plutonach lub kompaniach, a nawet pojedynczo. Jeśli chodzi o samochody pancerne to sformowano cztery dywizjony, które w chwili podpisania rozejmu dysponowały 66 wozami.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Andy pisze:To się po prostu nazywa: "polityka historyczna"! :lol:

A co do strony muzycznej, ja w dzisiejszej relacji radiowej z wczorajszych uroczystości wyraźnie słyszałem ścieżkę dźwiękową z "Poszukiwaczy zaginionej arki". Tak jak się obawiałem - to musi być spisek lumpenliberałów! :wink:
Andrzeju - naprawdę tak Ci się wszystko kojarzy z polityką? Nie pamiętam, byś tak miał za czasów Leszka Millera...
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Senarmont pisze:Ja za to w telewizorni słyszałem, że w wojnnie 1920 mielismy dywizje pancerne :lol: To przy okazji może ktoś z Was mógłby przybliżyć ile jednostek pancernych wtedy mieliśy i jakich. Tylu tu znawców.
Ech dywizje czy dywizjony - jakaż to różnica :wink:. Muszę się tu podzielić obserwacją, którą na cześć jej autora nazwałem 'Koszmarem Sepioła":
Ile razy spotykam w mediach coś dotyczące moich obszarów zainteresowania, jestem przerażony niekompetencję dziennikarzy. Jednak nie to mnie przeraża najbardziej. Najgorsze jest, gdy sobie uświadamiam, że całą swoją wiedzę z pozostałych obszarów zawdzięczam tym samym mediom...
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”