89 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

89 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Post autor: Raleen »

Dziś Święto, ktoś ma może jakieś refleksje (historyczne i bardziej współczesne)?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: xardas12r »

Ja brałem udział w festynie (!). Ogólnie było fajnie , wojsko przyciągnęło ZIS-a, była karetka , policyjna drużyna wodna , modele latających samolotów, drużyna rugby, kolekcjonerzy różni, prezentacje O:WWII ,WFB, W40k , Ciastka i herbata (dla organizatorów). Można też było pograć w szachy. Fajnie ogólnie było :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Post autor: Raleen »

W Warszawie też można pozwiedzać było to co zwykle Muzeum Wojska Polskiego chowa w swoim gmachu. Nie załapałem się za bardzo, ale w tv robiło wrażenie. Bardzo fajnie wypadły na defiladzie grupy rekonstrukcyjne. Szwadron kawalerii niewojskowy był chyba ze dwa razy liczniejszy niż szwadron reprezentacyjny WP :)

Narzekano kiedyś, że święto narodowe mamy o złej porze, że zimno, plucha itd. że powinno się przenieść na sierpień, na rocznicę bitwy warszawskiej, ale nie wiem czy bym dziś zamienił.

W tym roku ważna była jak sądzę wizyta prezydenta Litwy, to że przedstawiciel tego państwa składa kwiaty pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego to też znak czasów. A o samym marszałku jakoś mniej było w tym roku. Do tej pory zawsze w mediach bardzo z okazji tej rocznicy eksponowano jego postać. Ogólnie w tym roku mam wrażenie, że to święto obchodzono jakoś dojrzalej.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: cdc9 »

No cóż, dawniej za grupę rekonstrukcyjną robił Janusz Zakrzeński jako Piłsudski, ale tym razem wybrał on występ w TV Trwam i stąd zmiana akcentów oraz inne grupy dopuszczone do obchodów. :D :wink:
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia I wojny św.”