[Home rules] Polonia restituta

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1596
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 16 times

[Home rules] Polonia restituta

Post autor: Leo »

Zauważyłem, że karta "Wskrzeszenie Polski" praktycznie nie jest zagrywana. A szkoda. Szczególnie dla nas, Polaków fajnie byłoby ją wykorzystywać.
Ale chyba trzeba by nieco ją uatrakcyjnić. Mam dwie propozycje:
1. Aktywacja tych korpusów nie kosztuje dodatkowego punktu, bez względu czy walczą razem z jednostką niemiecką czy austriacką.
2. Uzupełniać je można też z puli niemieckiej lub austriackiej (nota bene chyba nie ma o ich uzupełnianiu nigdzie ani słowa).

Trzeba by też zastrzec, że tych korpusów można użyć tylko na froncie wschodnim.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Andreas von Breslau
Kapitän zur See
Posty: 1625
Rejestracja: środa, 17 maja 2006, 12:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Andreas von Breslau »

Korpusy polskie z tej karty są "traktowane jak niemieckie" zarówno w sensie ruchu, jak i uzupełnień. To dobry pomysł, by te korpusy uzupełniać także z puli CK. Dobry jest też pomysł, aby aktywować je zarówno z Niemcami jak i siłami CK bez dodatkowych kosztów (coś jak 'Armia Południowa')

Karta jest w ogóle nieprzemyślana, ponieważ 'Wskrzeszenie Polski' kosztuje aż 1 punkt zwycięstwa. Tutaj mam pytanie - czy odbudowa Polski byłaby dla Niemców aż takim kosztem, czy może mogła być wygodna z powodów dyplomatycznych?

Mam propozycję - możemy po wspólnej dyskusji zaproponować inną nazwę karty (ta jest już ustalona), inne jej warunki a następnie wysłać te propozycje do autora gry (najlepiej chyba, aby zrobił to baron, a my to będziemy sygnować. Co Wy na to? Otwieram wspólnie z Leo dyskusję.
Muss ich sterben, will ich fallen
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

Podobają mi się oba pomysły. Rzeczywiście jeszcze nie widziałem tej karty zagranej jako wydarzenia, przede wszystkim właśnie dlatego że kosztuje 1VP, a rzadko kiedy Niemcy mają tak dramatyczną sytuację w korpusach żeby potrzebować jeszcze tych 3 dodatkowych - zwykle wystarczy że zagrają posiłki w postaci korpusów które są w talii wojny totalnej. Dlatego uatrakcyjnienie tej karty jest jak najbardziej pożądane. Oba pomysły są fajne i da się je sensowanie uzasadnić tym ze w armii AW też byli Polacy a zatem i uzupełnienia i aktywacja może być jak jedna narodowość.
Wydaje mi się że szczególnym korzystnym ułatwieniem jest możliwość wspólnej aktywacji z AW, możliwość korzystania z uzupełnień AW chyba trochę mniejszym, dlatego że tych uzupełnień zwykle brakuje (chociaż niemieckich w zasadzie też zawsze jest mało).
Krótko mówiąc: bardzo fajny pomysł
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Zdecydowanie dobry pomysł wraz z zakreśleniem obszaru działania .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andreas von Breslau pisze:
Mam propozycję - możemy po wspólnej dyskusji zaproponować inną nazwę karty (ta jest już ustalona), inne jej warunki a następnie wysłać te propozycje do autora gry (najlepiej chyba, aby zrobił to baron, a my to będziemy sygnować. Co Wy na to? Otwieram wspólnie z Leo dyskusję.
I przejść do światowej historii POG :D
Leo już wszedł do historii polskiego SAW proponując nazwę Sukcesorzy zamiast Spadkobiercy a teraz tercet Leo, Andy , Andreas
To Forum ma przyszłość przed sobą ...


Ja się już mogę podpisać pod tym .
Myslę, że ta inicjatywa nie bedzie zlekceważona w końcu ile krajów ma III edycje LIGI ?

Sukcesem byłoby oficjalne zaakceptowanie tego pomysłu nawet jako opcji .

Zastanwaiam się jednak czy nie należałoby kompleksowo dokonać podrasowaania ciut ciut jakiejś karty Ententy ponieważ

1/
odpadnie posądzenie o czysty patriotyzm :wink:
2/
nie naruszy się już istniejącego założonego przez autorów balansu kart dodatkowych
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10575
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2101 times
Been thanked: 2829 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

A może Szanowni Panowie zamiast dodatkowych korpusów, które Niemcom faktycznie mało są potrzebne, dołożyć korpusów austro-węgierskich?
Albo dodatkowe uzupełniania dla Austriaków?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Niestety karta związana jest z hipotetycznym utworzeniem silnej Polnische Wehrmacht a nie rozbudową sił CK chyba ,ze rezygnujemy z tej karty jako takiej ...

To ja mam konkretna propozycję :

1/karta Legiony korpus Aw o sile 2-2-4 lub 2-2-3 jako doatkowa obok Polonia Restituta

albo

2/
przy zachowaniu wszystkich warunków oryginalnej karty z dodatków dodatkowa armia polska o sile niemieckiej + korpus o sile niemieckiego do rezerwy.
Do amerykańskich przyjaciół : to miała być w zamierzeniu milionowa armia panowie !
Skoro Polacy poparliby idee to powstałaby chyba armia silniejsza od belgijskiej i wtedy strata VP ma większy sens .
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Pod wpływem Waszej dyskusji zacząłem się zastanawiać nad sensem istnienia tej karty. Zwróćcie uwagę, że inne wydarzenia z kart odpowiadają (lub próbują odpowiadać) rzeczywistym, historycznym. To jedno symuluje wydarzenie, do którego nie doszło. Możliwe, że autorowi nałożyły się dwie sprawy: brygady legionowe (3, jak te 3 korpusy!) i zamiar powołania polskiej armii po akcie 5 listopada.
Rozumiem, Stategosie, patriotyczny poryw serca :wink: , ale Legiony jako korpus silniejszy od amerykańskiego czy brytyjskiego, to jednak nie byłoby historyczne w tej skali (choć jakże miłe!). Armia polska to już zupełne political fiction.
W tej sytuacji najbardziej podoba mi się propozycja Zulu (ta z dodatkowymi uzupełnieniami - ja bym dodał je także Niemcom), pokazująca zwiększone możliwości mobilizacyjne Niemiec i Austro-Węgier w przypadku poczynienia jakiś koncesji na rzecz Polaków. W skali gry takie "łagodne" rozwiązanie wydaje mi się najbardziej realistyczne.
A co do ODEJMOWANIA Państwom Centralnym PZ (to jedyny taki przypadek wśród wydarzeń zagrywanych przez PC! Pomijam Ofensywę dla pokoju), mam wrażenie, że nastąpiła pomyłka i chodziło o DODANIE. Odjęcia nie umiem sobie wytłumaczyć w żaden sposób. Przy czym byłaby to pomyłka już w oryginalnych opisach kart - tam też jest subtract.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Z parametrami korpusów to jest troche i tak duża dowolność korpusy bułgarskie - nie za silne ? i ruchliwość korpusów serbskich nie za szybkie ? .
Political fiction to sama karta - (szkoda ,ze skasowana bezpowrotnie jest dyskusja w której scierałem się z El Comandante i Darthem Stalinem )

Ale czy to rzeczywiście pomyłka ? jaka karta równoważy w talii Entanty ten jeden punkt wtym wypadku gdy działa on na plus ?
Te korpusy mają swoje znaczenie byłyby przydatne po Traktacie Brzeskim jako siły gwarantujące brak niespodzianek ze strony czerwonych ( wtej grze gdzie oni moga łamać traktat a PC nie )
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Strategos pisze:szkoda ,ze skasowana bezpowrotnie jest dyskusja w której scierałem się z El Comandante i Darthem Stalinem
Tego wciąż nie mogę odżałować :(
Odwrócę pytanie: co symbolizuje to -1PZ? Utratę prestiżu przez PC w związku z restytucją Polski? :shock:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Odtwarzając myśl autora gry ( a propos może go spytać :idea: :!: )
Z punktu widzenia Niemiec jest to strata terytorialna Oni tzn Niemcy tego nie chca ale zostali zmuszeni przez okoliczności. wielu wpływowych poilityków uważało koncesje dla Polski za bład. Armia polska stwarzała pewne niebezpieczeństwo dla Niemiec. Oni nas wcześniej nie kochali tak bardzo abysmy byli entuzjastycznie nastawieni do nich po pełnej realizacji Aktu 5 listopada. Moze zmiana stosunku do państw centalnych Piłsudskiego znana autorowi gry tez miała wpływ na -1Vp .Sam nie jestem do końca przekonany do tej argumentacji.
To chyba ślad dość prostego myslenia .
Tak naprawdę to pomysłą z marionetkowym państwem polskim miesicł się w koncepcji "Mitteleuropy"
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Owszem, logiczny wywód (jak to u Ciebie :) ), ale wracam do tej sprawy: inne wydarzenia są prawdziwe, to jedno - hipotetyczne. Wciąż mam podejrzenia, że autorowi dzwoniło, ale nie wiedział, w którym kościele.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

I w gruncie rzeczy mnie tio tez niepokoi bo karta jest dziwna
-1Vp załaciłbym raczej za dodatkową armie a nie za korpusy ( choć raz mi sie zdarzyło wskrzesić Polskę :))
Gdybym znał angielski nie wahałbym sie zadac pytanie autorowi czy nie ma pomyłki i jaka miał idee.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Pomyślę nad zadaniem tego pytania, choć twierdzić, że znam angielski, byłoby nieco przesadzone :wink:
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

dzisiaj sobie właśnie przegladałem instrukcje do gry Borodino GMT -fajna jak na tak wielka bitwe mało żetonów i zasadny aktywacji bardzo ciekawe - i tam na samym poczatku instrukcji jest zaproszenie do zadawania drogą elekttroniczną pytan do autora lub GMT - pomyslałem gdybym zanaŁ angielski jak Andy :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”