[Home rules] Polonia restituta

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Legun
Chef d'escadron
Posty: 1026
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:51
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Post autor: Legun »

Mnie jednak najbardziej urzekł fragment pamiętnika burmistrza Gorlic ks. Swieykowskiego:
" ktoś krzyknął >nasi koło szpitala!< (...) O godz. wpół do 4. wjeżdża pierwsza patrol Bawarczyków w Rynek... Chlebem i solą tych trzech witając bohaterów składam im w najserdeczniejszych słowach podziękowanie za ocalenie nas z niewoli i i niedoli..."
Autorze! Nie zmuszaj gracza do powtarzania historycznych błędów - pozwól mu robić własne.
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

A mi także słowa Wlk. Księcia Mikołaja Mikołajewicza:

"Potrzebuję pociągów z amunicją, a tymczasem przysyłają mi pociągi popów" (piszę z pamięci, więc może być niedokładnie).

To potwierdzenie przyczyny, dla ktorej zaborcę i jego sojusznika witano chlebem i solą.
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Jenerał von Auffenberg pisze:No a ludność zaboru rosyjskiego dobrze wiedziała, jak działa nahajka kozacka.
Myślę, że to nie tylko to. Po latach propagandy antypruskiej, utworach Sienkiewicza, wozie Drzymały, Hakacie, rugach, strajkach szkolnych etc, a zwłaszcza gdy wydarzenia w Kaliszu potwierdziły najgorsze przypuszczenia - nie trzeba było mieszkańców Warszawy wyganiać na ulice, żeby obrzucali maszerujących rosyjskich żołnierzy kwiatami, wśród okrzyków "niech żyją nasi obrońcy". Sądzę, że był to odruch szczery. Nie wszyscy traktowali niedawne wypadki lat 1905-1907 jako zryw narodowowyzwoleńczy, a mając je w pamięci, skłonni byli traktować wkraczających strzelców "socjalisty" Piłsudskiego raczej jako forpocztę niepokojów społecznych niż niepodległości.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Karel W.F.M. Doorman
Admiraal van de Vloot
Posty: 10383
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 16:24
Lokalizacja: lichte kruiser HrMs "De Ruyter"
Has thanked: 2025 times
Been thanked: 2755 times

Post autor: Karel W.F.M. Doorman »

Składkowski wspominał. że podczas wyprawy do Kielc mieszkali gdzieś w jakiejś wiejskiej chałupie - jak się chcieli zakwaterować, gospodyni ostro protestowała mówiąc, że jak chca robić powstanie, to niech idą do lasu - przyjdą nasi i spalą chałupę.
A Kalisz to inna para kaloszy - zbrodnia i tyle.
Landwehra nie umiała sobie w radzić z sibircami, to strzelała do domostw -jakąś wojnę prowadzić musieli, nie?
Follow me!
Kontradmirał Karel Doorman do swoich podwładnych, Morze Jawajskie, 27 lutego 1942 roku.
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Czyli podsumowując dotychczasową dyskusję:
Sugerujemy graczom ulepszenie karty według naszych pomysłów. Co wybierzecie z tej puli, to już Wasza wola...
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

W ten piątek grając w Ścieżki miałem okazję zobaczyć Polaków na planszy. Nawet się trochę przydali, nie powiem...
Obserwując tę rozgrywkę przyszło mi do głowy jeszcze kilka pomysłów odnośnie zmodyfikowania tej karty. Przedstawiam je poniżej i zachęcam do zastosowania:
1. Kartę "Polonia restituta" można zagrać jeżeli Rosjanie nie kontrolują następujących pól: Warszawa, Łódź, Dęblin, Kraków, Przemyśl.
2. Po zagraniu karty polskie korpusy pojawiają się od razu na planszy, na wybranych przez graczy polach, wymienionych w p.1. Na danym polu można wystawić tylko jeden korpus.
3. Polskie korpusy stojące na stosie z jednostkami niemieckimi i austriackimi są zawsze aktywowane bez wydawania za nie dodatkowych punktów.
4. Uzupełnienia polskie:
a) zagrywając kartę 2/2 lub 3/4 gracz otrzymuje dodatkowo 0,5 pkt. polskich uzupełnień
b) zagrywając kartę 4/4 lub 5/5 gracz otrzymuje dodatkowo 1 pkt. polskich uzupełnień
5. Polskie korpusy mogą atakować użyć tylko stosy złożone wyłącznie z jednostek rosyjskich. Jeżeli stos jest mieszany, np. rosyjsko-rumuński, to polski korpus może wobec takiego stosu występować tylko defensywnie. Z jednostkami nierosyjskimi stojącymi bez Rosjan Polacy w ogóle nie walczą. Chodzi tutaj o to, żeby nikomu nie przyszło do głowy przerzucanie Polaków na front inny niż wschodni.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Aha, no i oczywiście pozostawiamy punkt karny dla PC za zagranie tej karty.
Poza tym jeszcze proponuję:
Po zagraniu przez ententę karty "14 punktów":
1. Polskie korpusy są automatycznie obracane (redukowane). Zredukowane już wcześniej są zdejmowane z planszy.
2. Oddziały te do końca gry nie mogą już być uzupełniane i odtwarzane.
3. Polskie oddziały nie mogą atakować, mogą się już tylko bronić.
Symuluje to porzucenie przez Polaków "opcji niemieckiej" w sytuacji gdy Amerykanie popierają ideę odbudowy państwa polskiego.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Ja bym jednak nie wprowadzał ograniczeń dla zastsowania polskich jednostek dokładnie w ten sposób .
Wielu Polaków walczyło w armii AW we Włoszech aczkolwiek nie były to Legiony ...
W szczególnosci Rumuni jako poskramiacze polskiej zadziorności jakoś mi nie odpowiadają
Inna ppropozycja - okreslenie geograficzne obszaru działania OST- Front i reszta : BW , Bałkany , Italia ,Zachód i odpowiednio inne zasady użycia Polaków .
Na wschodzie zgodnie z zapropopnowanymi regułami bez wzgledu na to przeciwko komu walczą.
We wszystkich innych rejonach płacimy dodatkowy punkt za ich aktywacje - inna narodowość w stosunku do każdego PC

Pozostałe propozycje są bardzo interesujące.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Ja też myślałem na terytorialnym rozgraniczeniem - Polacy tylko na froncie wschodnim i już. Ale rozgraniczenie frontów może być nieprecyzyjne. O ile font zachodni i włoski nie sprawia problemów - wiadomo gdzie się zaczyna i kończy, o tyle ze wschodnim i bałkańskim może być ból (szczególnie po pojawieniu się Rumunów). Stąd takie moje ograniczenia.
Chciałbym uniknąć używania Polaków wszędzie gdzie się tylko da - wyobrażasz sobie jednostki polskie chętnie walczące przeciwko Włochom, Francuzom lub Serbom, z dala od swojej ojczyzny? Bo ja nie.
Ale co do zdjęcia ograniczeń z atakowania Rumunów mogę sie zgodzić.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Przeciwko Włochom walczyli na pewno (choć nie w formacjach polsikch) a to naród budzący u nas od wielu lat sympatie.
Przyzpuszczam jednak ,że jeśli stworzona byłaby armia polska za taką cenę jak namiastka niepodległośi Niemcy uważaliby ,że Polacy są im winni lojalność(historyczna analogia - kulawa trochę przyznam - ale jednak - Somossierra)
Moze rzut kosta przed skierowaniem Polaków na inny front 1-3 ok 4-6 nie
lub możliwość skierowania Polaków ale po flipnieciu( dezercje)
Albo bez flipa w razie straty na zachodzie Polacy przechodza na druga stronę - - niemozliwośc odtworzenia lub żeton w barwie niebieskiej po 14 punktach- jestesmy Francuzami :)
Rozgraniczenie frontów - operowałbym obszarami.
Do Ost-frontu ( szeroko rozumianego) Rosja, poskie obecnie miasta w Niemczech, cała AW , Rumunia , może Bułgaria
Wąskiek rozumienie: Rosja , polskie miasta w AW i Niemczech
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Wiem, że walczyli, ale nie w osobnych formacjach, tylko jako liniowi żołnierze armii A-W. Myślę, że Niemcy nie wysłali by Polaków na zachód czy do włoch, właśnie ze względu na problemy z lojalnością. Poza tym byli potrzebni przede wszystkim na wschodzie.
W sumie mamy w grze tylko trzy polskie korpusy i chyba nie ma sensu dzielić włosa na czworo - gracze pewnie i tak pozostawią te oddziały do walki przeciwko Rosjanom.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Trochę dzielenia czworo nie zaszkodzi. :) Gdzieś w necie jest wariant z udziałem Holandii w WW ci to musieli wymyślać.
Mamy pewne obowiązki :wink: co do polskiego wydania POG.
Co do potrzeby użycia to czasami korpus bedzie pilnie niezbędny i na zachodzie - ja bym zostawił zdeterminowanym PC taka mozliwość ale podwyższył ryzyko zagrania Polaków poza Ost-Frontem.
Jeśli dodatkowych reguł bedzie nawet dużo nie przejmowałbym się pozorną komplikacją - łatwo je zapamietamy w końcu to polskie wojsko.
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Leo
Colonel
Posty: 1594
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 19:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 14 times

Post autor: Leo »

Mnie się pomysł używania Polaków poza frontem wschodnim zdecydowanie nie podoba, ale skoro się upierasz...
Poza tym te zasady są propozycją - nikt nie musi używać ich w pełnej rozciągłości. Można sobie wybrać to co się uzna za słuszne.
"Szlabany w głowach podnoszą się najwolniej..."
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Jasne. Twoja propozycja po zastanowieniu podoba mi się prawie tak jak moja :)
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
Awatar użytkownika
Strategos
Censor
Posty: 8264
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Strategos »

Andreas von Breslau pisze:
Mam propozycję - możemy po wspólnej dyskusji zaproponować inną nazwę karty (ta jest już ustalona), inne jej warunki a następnie wysłać te propozycje do autora gry (najlepiej chyba, aby zrobił to baron, a my to będziemy sygnować. Co Wy na to? Otwieram wspólnie z Leo dyskusję.
I co wysłaliście? Dyskusja była bardzo interesujaca i rzeczowa . Fajnie by było zobaczyć podziękowania dla Leo und Andreasa von Polen czy jakoś tak :wink: za propozycję , która wpłynęła na zmianę reguł gry :) w nowym wydaniu dodatku POG ( a chyba zanosi sie na reprint)

http://www.gmtgames.com/p500/gmtp50.asp
"Bądź szybki jak wicher, spokojny jak las, napastliwy i żarłoczny jak ogień, niewzruszony jak góra, nieprzenikniony jak ciemność, nagły jak piorun"

Sun Tzu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”