[FAQ] Karty ignorowania okopów

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

[FAQ] Karty ignorowania okopów

Post autor: Jasz »

Czy po zagraniu karty ignorującej okopy moża wykonać oflankowanie na pole z okopem?
Awatar użytkownika
rom_mel
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: środa, 18 października 2006, 10:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rom_mel »

w/g angielskich faq nie
tylko sie okopów nie wlicza do obrony...
aka. kromka ^^
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Tak myślałem.
Czy to jest oficjalna interpretacja.
Awatar użytkownika
rom_mel
Caporal-Fourrier
Posty: 79
Rejestracja: środa, 18 października 2006, 10:54
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rom_mel »

tak jest w oficjalnych faq na stronce gmt
aka. kromka ^^
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Jest to oczywiste nawet wprost z instrukcji - NAJPIERW jest flankowanie, a DOPIERO POTEM ZAGRYWANIE KART BITEWNYCH; ignorowanie okopów to skutek zagrania kart, więc nie ma flankowania, które jest przed kartami...
BTW: jak rozumiem, ignorowanie okopów działa w obie strony? Tzn: przy okopach np. na poziomie 1 ani obrońca nie rzuca w kolumnie o 1 w prawo, ani atakujący nie rzuca w kolumnie o 1 w lewo
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

ignoruje sie wszystkie efekty okopow (za wyjatkiem zakazu flankowania) - zarowno shift'y jak i opcje kasowania odwrotu
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Darth niby maz racje ale nie do końca niby karty się gra po flankowaniu ale "Przechwycony rozkaz" przed więc tak samo mogło być z tymi kartami.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Ale "Przechwycony rozkaz" grasz ZAMIAST rzutu na flankowanie i w momencie, gdy taki rzut byłby wykonywany; patrz zresztą na wyjasnienie w ramce na stronie 21
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jax »

comandante pisze:ignoruje sie wszystkie efekty okopow (za wyjatkiem zakazu flankowania) - zarowno shift'y jak i opcje kasowania odwrotu
no i mamy kolejny błąd - tym razem na karcie:

Królewski Korpus Pancerny - w tłumaczeniu jest mowa o zniwelowaniu wszystkich efektów okopów ; w oryginale jest mowa tylko o zniwelowaniu przesunięć w kolumnach wynikających z okopów (czyli możliwość nie uciekania obrońcy pozostaje). Jest to jedyna karta z takim efektem, ale tłumacz wrzucił ją do jednego worka z innymi kartami niwelującymi okopy.
A ta różnica może być bardzo znacząca gdy w ostatnich etapach gracze usiłują desperacko przełamać stagnację na Zachodzie i wyrwać jeszcze parę PZtów.


kiedy wreszcie pokaże się jakaś globalna errata na stronie??
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

rom_mel pisze:tak jest w oficjalnych faq na stronce gmt
Hmm coś mi się tu nie zgadza. Może są różne oficjalne faq ale ja widziałem na stronie GMT takie w których stoi że po użyciu takiej karty można wykonać atak z flanki. Podaję dokładne miejsce: s. 19 u góry, tytuł "Strategy cards overview", temat "Trench effects", pytanie 2 i 3. Szczególnie odpowiedź na pytanie 2 jest ciekawa - ktoś podniósł tą samę kwestię co Darth tzn zauważył że te karty gra sie po próbie ataku z flanki. Dosłownie pytanie jest takie "Do those CC cards which cancel all trench effects really allow flank attack? They aren't played until after the Attempt Flank Attack step." Opowiedź: "Yes just play them before flank roll"
Pytanie trzecie również dotyczy ataku z flanki znowu odpowiedź Yes
P
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jax »

Peyo pisze:Hmm coś mi się tu nie zgadza. Może są różne oficjalne faq ale ja widziałem na stronie GMT takie w których stoi że po użyciu takiej karty można wykonać atak z flanki. Podaję dokładne miejsce: s. 19 u góry, tytuł "Strategy cards overview", temat "Trench effects", pytanie 2 i 3. Szczególnie odpowiedź na pytanie 2 jest ciekawa - ktoś podniósł tą samę kwestię co Darth tzn zauważył że te karty gra sie po próbie ataku z flanki. Dosłownie pytanie jest takie "Do those CC cards which cancel all trench effects really allow flank attack? They aren't played until after the Attempt Flank Attack step." Opowiedź: "Yes just play them before flank roll"
Ta odpowiedź jest bzdurna, bo wewnętrznie sprzeczna:
- z jednej strony potwierdza ('Yes') że karty te 'allow flank attack'
- z drugiej strony każe je grać przed sprawdzaniem ataku z flanki - czyli sugeruje że mogą zablokować atak z flanki

Wobec tej sprzeczności ja się konsekwentnie trzymam przepisów, czyli karty te NIE mogą zablokować ataku z flanki.

zresztą odpowiedź nr 3 z FAQ potwierdza to
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

jax pisze: - z drugiej strony każe je grać przed sprawdzaniem ataku z flanki - czyli sugeruje że mogą zablokować atak z flanki

Wobec tej sprzeczności ja się konsekwentnie trzymam przepisów, czyli karty te NIE mogą zablokować ataku z flanki.
Jax chyba coś pokręciłeś. Każe je grać przed sprawdzeniem ataku z flanki czyli nie blokuje takiego ataku (blokują właśnie okopy a nie karta) tylko go umożliwia przełamując wpływ okopów. Jeśli trzymasz się zasady że karty te NIE BLOKUJĄ ataku z flanki (z jakich przepisów wywodzisz tę zasadę??)to robisz właśnie tak jak jest w tych odpowiedziach tzn karty te pozwalają na atak z flanki czyli pozwalają na zignorowanie wpływu okopów także w tej mierze. Jednym słowem nie widzę wewnętrznej sprzecznosci w tych odpowiedziach, sprzeczność jest z tym co wcześniej napisał Rommel
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jax »

Peyo pisze:
jax pisze: - z drugiej strony każe je grać przed sprawdzaniem ataku z flanki - czyli sugeruje że mogą zablokować atak z flanki

Wobec tej sprzeczności ja się konsekwentnie trzymam przepisów, czyli karty te NIE mogą zablokować ataku z flanki.
Jax chyba coś pokręciłeś. Każe je grać przed sprawdzeniem ataku z flanki czyli nie blokuje takiego ataku (blokują właśnie okopy a nie karta) tylko go umożliwia przełamując wpływ okopów.
Tak, tu się zapętliłem. Odp. z FAQ jest spójna, choć niezgodna z przepisami.
Peyo pisze: Jeśli trzymasz się zasady że karty te NIE BLOKUJĄ ataku z flanki (z jakich przepisów wywodzisz tę zasadę??)to robisz właśnie tak jak jest w tych odpowiedziach tzn karty te pozwalają na atak z flanki czyli pozwalają na zignorowanie wpływu okopów także w tej mierze. Jednym słowem nie widzę wewnętrznej sprzecznosci w tych odpowiedziach, sprzeczność jest z tym co wcześniej napisał Rommel
Korekta:
Miałem na myśli że nie znoszą blokady ataku z flanki (bo są zagrywane później (w myśl przepisów a nie FAQ!) niż faza ustalania ataku z flanki i nie mogą znieść wpływu okopów w tym względzie.
(to miałem na myśli a napisałem odwrotnie :? :? )

Generalnie odp. z FAQ mnie dziwi - po prostu zmienia przepisy.

Co na to rebelyell? (z jego wypowiedzi w tym wątku też wynika że atak z flanki nie powinien być możliwy przy zagraniu takiej karty)
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

jax pisze:
Generalnie odp. z FAQ mnie dziwi - po prostu zmienia przepisy.
Mnie też dziwi, faktycznie z przepisów można wywnioskować co innego (zwróc uwagę że w pytaniu drugim w FAQ ktoś właśnie to podnosi) poza tym te karty robią się trochę za mocne jak na mój gust. Tylko dlaczego była wcześniej w tym wątku informacja że FAQ podają że karty nie pozwalają na atak z flanki? Czy coś przeoczyłem w FAQ?
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jax »

ja osobiście nie znam innych FAQ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”