[FAQ] Kemal

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

[FAQ] Kemal

Post autor: jax »

1. czy Kemal pomaga broniącej się samotnie twierdzy tureckiej?

(w instrukcji raz twierdze są jednostkami, innym razem nie są)

2. na karcie Kemal jest mowa że 'wybrana jednostka' może użyć tabeli armii
zatem jeśli bronią się 3 korpusy tureckie i zostanie użyty Kemal to:
- tabela armii zostaje użyta w stosunku do łącznej siły tych 3 korpusów
czy też :
- w stosunku do siły jednego korpusu zostaje użyta tabela armii a w stosunku do łącznej siły dwóch pozostałych korpusów zostaje użyta tabela korpusów i ilość strat z obu tabel jest sumowana (ile rzutów kośćmi wykonuje wtedy obrońca: 1 czy 2 (po jednym dla każdej tabeli))

myli to sformułowanie na karcie 'wybrana jednostka'
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

1. mowa jest o tureckim obroncy o sile ognia 1 - zatem IMHO wystarczy zwykly fort o sile 1 (inna sprawa, ze to rzadko sie oplaca)


2. pod uwage brana jest cala sila stosu - czyli jesli w polu jest korpus turecki oraz dwa bulgarskie to sumuje sie sile (1+2+2=5) i strzela w odpowiedniej tabeli ognia ARMII

aktualnie badam kwestie co sie dzieje gdy taki stos stoi w twierdzy i okopach - kiedy dokonuje sie przesunieć za okop - przed czy po przejsciu do tabeli ognia armii....

dam znac kiedy sie wyjasni
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
jax
Sergent
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 9 marca 2006, 10:29
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jax »

comandante pisze:aktualnie badam kwestie co sie dzieje gdy taki stos stoi w twierdzy i okopach - kiedy dokonuje sie przesunieć za okop - przed czy po przejsciu do tabeli ognia armii....
zgodnie z duchem gry (hehe, bardzo precyzyjne sformułowanie)przesunięcie za okop powinno odbyć się już na tabeli Armii - ale chętnie poznam oficjalne stanowisko
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

comandante pisze:
aktualnie badam kwestie co sie dzieje gdy taki stos stoi w twierdzy i okopach - kiedy dokonuje sie przesunieć za okop - przed czy po przejsciu do tabeli ognia armii....

dam znac kiedy sie wyjasni
A na czym miałoby polegać dokonywanie przesunięc za okop przed przejściem do tabeli ognia armii? Innymi słowy sugerujesz że karta Kemal wyklucza okopy? Correct me if I'm wrong ale póki co nie widzę podstaw
P
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

comandante pisze:1. mowa jest o tureckim obroncy o sile ognia 1 - zatem IMHO wystarczy zwykly fort o sile 1 (inna sprawa, ze to rzadko sie oplaca)
czyli z tego wynika że bułgarzy w forcie tureckim mogą użyć Kemala

czy dobrze rozumiem??

przesunięcie odbywa się po, ponieważ najpierw określamy kolumne w odpowiedniej tabeli walki, a potem przesuwamy w prawo
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

An interesting question - When you play Kemal the defenders fire on the army table. A trench involves shifting forces fire 1 to the right. If you adjust the factors first you nullify the trench advantage (the defenders would still fire on the 6A table) thus I have to conclude and all the games I have ever played do it that way, you end up converting to the army table and then adjust for trenches, ie in the case given the Turks will fire on the 9A table in defense.

- nie mam czasu tlumaczyc....
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

No właśnie czyli tak jak pisał Psycho najpierw idziemy do tabeli armii a potem przesuwamy
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Oficjalna odpowiedz z GMT:

aby użyć Kemala potrzebna jest turecka jednostka o sile wiekszej niz 0. Dla potrzeb tego przepisu fort nie jest wystarczajacy.
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Bo fort jako taki nie jest jednostką (jest traktowany osobno, spec. reguły itp.)
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

ha! jest jeszcze jedna ciekawa mozliwosc: oslabiony turecki korpus broniacy sie w forcie - wtedy jest spelniony warunek posiadania korpusu oraz sily 1
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

mowa jest o tureckim obroncy o sile 1
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Rudolf Kranzenhorst
Enfant de troupe
Posty: 2
Rejestracja: środa, 6 grudnia 2006, 18:23

Post autor: Rudolf Kranzenhorst »

comandante: sens jest taki:

- potrzebna jest jednostka turecka
- sila obrony musi byc minimum 1

fakt tez jest taki, ze do zagrania Kemala w sytuacji gdy obronca ma sile 1 dochodzi BARDZO rzadko, wiec dyskusja ma troche akademicki charakter

Rudolf Kranzenhorst: W czasie jednej z gier miałem właśnie taką sytuację. Judenicz został otoczony w wyniku walk pojedyńczych korpusów rosyjskich i tureckich na skrzydłach. Było to możliwe dzięki lepszym rzutom PC w wyniku czego rosjanie ponosili straty i musieli sie wycofywać a turcy nie. W konsekwecji w ostatnim ataku rosyjskim mającym na celu oblokowanie Judenicza Turcy użyli Kemala i Sandersa co ostatecznie spowodowało zejście Judenicza i dwóch korpusów.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6598
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 79 times
Been thanked: 180 times

Post autor: Darth Stalin »

Rudolf Kranzenhorst pisze:W czasie jednej z gier miałem właśnie taką sytuację. Judenicz został otoczony w wyniku walk pojedyńczych korpusów rosyjskich i tureckich na skrzydłach. Było to możliwe dzięki lepszym rzutom PC w wyniku czego rosjanie ponosili straty i musieli sie wycofywać a turcy nie. W konsekwecji w ostatnim ataku rosyjskim mającym na celu oblokowanie Judenicza Turcy użyli Kemala i Sandersa co ostatecznie spowodowało zejście Judenicza i dwóch korpusów.
A co robił w tym czasie Judenicz?
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Widze pewno sprzeczność w wypowiedziach wodza dlatego mam pytanie:
Czy mając na polu (xxx) Tu sila 0 i powiedzmy xxx Bu to można zagrać Kemala czy nie. Według pierwszej intarpretacji nie a według drugiej to nie wiem. Proszę o pilne wyjeśnienie.
Według mnie Turek musi mieć chociaż 1 punkt siły.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

wydaje mı sıe, ze na karcıe stoı napısane, ze TU musı mıec punkt sıly

tak chyba mowı tez FAQ
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”