[FAQ] Serbskie wątpliwości

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

[FAQ] Serbskie wątpliwości

Post autor: Jasz »

Zastanwia mnie nastepująca sytuacja:
Serbowie nie kontrolują Belgradu i nie są jeszcze zagrane Saloniki. Jednostki serbskie stoją w Valjevie i chcą się poruszyć powiedzmy do Zagrzebia. Oznacza to , że już na pierwszym polu, czyli w Sarajewie, są odcięci od zaopatzrenia. Czy taki ruch jest wogóle legalny a jeśli tak to czy powinny przejmować kontrole nad polami po których przeszły skoro do kontroli nad polem niezbędna jest możliowość doprowadzenia tam zaopatrzenia?
Polska instrukcj właściwie pomija taką sytaucję a co nie jest zabronione jest dozwolone ale może jest jakiś FAQ na ten temat.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

mogą mogą, wszystko jest OK, wazny jest moment rozpoczecia ruchu

jesli jednostki pozostana poza Serbia to będą i tak OOS i wyginą
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Wiem ale nie uważacie, że to jest sprzeczne z mechaniką gry?
Powinno być tak jak z twierdzami nie masz zaopatzrenie nie możesz iść dalej. Bo jeśli po turze w której weszło się na pole z tweirdza w następnej mozesz się tylko cofnąc a przecież jednostak o0blegająca ma tez zaopatzrenie na początku ruchu to coś jest nie tak. Skąd ta różnica? Wg. mnie ewidentnie jest tu naruszona spójnośc zasad.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

nie jest naruszona

Serbowie mają zaopatrznie z Belgradu LUB wyjatkowo mogą się zywic z zasobow lokalnych, ktorych nie mogą transportować na wieksze odleglosci, stąd kiedy wyjdą z Serbii to tracą zaopatrzenie
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

Chyba nie zrozumiałeś tego co napisałem. Noramlne zasady mówią, że nie można isć "dalej" jeśli na nastepnym polu nie masz zaopatrzenia. Jest to szczególowo opisane przy twierdzach i nagle mamy serbów którzy nie stosują sie do tej zasady.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

ale niby dlaczego pola bez zaopatrzenia w Bośni mają byc traktowane inaczej niz takie same pola w Polsce? Gdzie jest zakaz wchodzenia na pole bez zaopatrzenia? Przeciez to by zamrażało WSZELKI ruch na wrogie pola...
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

?????
Czy zastanowiłeś się co mówisz?
Chyba musze to wytłumaczyć łaopatologicznie.
Na każdym polu na które wejdziesz masz zaopatrzenie ponieważ jest to kolejne pole w łańcuchu zaopatzrenia.(automatycznie przejmujesz nad nim kontrolę)
Dalej jeśli powiedzmy armia rosyjska oblega Gdańsk to nie może sie ruszyć do Kołogbrzegu ponieważ na tym polu nie ma zaoptrzenie więc niezbędne jest zniszczenie twierdzy w Gdańsku albo oblężenie jej inną jednostką. Z tego wynika, że zabronione jest wchodzeni na pole na którym nie ma zaopatrzenia. Mam nadzieje, że jak dotąd wszystko jasne.
No i mamy naszych Serbów którzy wychodząc z Serbi tracą zaopatzrenie (wchodzą na pole które nie jest w łańcuchu zaopatrzenia) czyli nie podlegają ww. zasadom.
Kuboff
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuboff »

no tak jasz.
ale serbowie nie wchodza na twierdze, tylko na normalne pole.
a to jest dozwolone - wchodzisz zmieniasz zeton kontroli i idzesz dalej.

pytanie czy moga zmieniac pola kontorli (budowac lancuch zaopatrzenia) skoro nie maja zrodla (supply source)?
Kuboff
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuboff »

bo czym jest przejecie kontroli nad polem...?
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

Jaszu, ja rozumiem z czego sie biorą Twoje watpliwosci ale przepisy tego nie obejmują. Tzn nie nakazują być zaopatrzonym aby zmienić kontrolę pola lub by się poruszać. No chyba, że coś przeoczyłem...
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kuboff
Adjudant
Posty: 212
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kuboff »

nakazuja byc zaopatrzonym by sie poruszac...
ale na poczatku ruchu.

natomiast zakazuja ruchu za pole na ktorym nie masz kontroli. nie masz kontroli czyli nie masz zaopatrzenia. czyli takie pole podobne do twierdzy...
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

posiadanie zaopatrzenia jest tożsame z posiadaniem kontroli dopiero pod koniec kazdego etapu, nigdy w trakcie

zatem to rozumowanie jest bledne
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

jasz pisze:Noramlne zasady mówią, że nie można isć "dalej" jeśli na nastepnym polu nie masz zaopatrzenia.
Nie wiem, którą zasadę masz na myśli. Polecam za to przedostatnie pytanie w FAQ-u i odpowiedź na nie: "Można opuścić pole z obleganą twierdzą i odejść w dowolnym kierunku". W przykładzie jest wymienione zwinięcie przez A-W oblężenia Łucka i rozpoczęcie oblężenia Dubna przez tę samą jednostkę. "Nie jest to luka w przepisach, ponieważ jeśli inna jednostka nie rozpocznie jednocześnie oblężenia Łucka, jednostka w Dubnie będzie pozbawiona zaopatrzenia i zostanie wyeliminowana w Fazie Wyczerpania, zanim zdąży cokolwiek osiągnąć w Fazie Oblężeń". Z tego wyjaśnienia jasno wynika, że MOŻNA wchodzić na pole, na którym jest się bez zaopatrzenia. Ważne, żeby doprowadzić do wznowienia zaopatrzenia przed Fazą Wyczerpania.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
Awatar użytkownika
Jasz
Général de Brigade
Posty: 2146
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:12
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Jasz »

To ciekawe bo w polskiej instrukcj tez jest przyklad w którym można "póść dalej" tylko jezekli do pola "dalej" jest doporowadzone zaopatzrenie przez inne pole niż pole z twierdzą
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

W którym miejscu, bo nie mogę znaleźć?
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”