MEF

Gra wydawnictwa GMT Games (polska edycja wyd. Gołębiewski)

Gdzie najlepiej wystawić MEF ??

Galipoli (MEF 1)
2
33%
Chanakale lub Izmir (MEF 2 lub MEF 3)
0
Brak głosów
Adna (MEF 4)
2
33%
Nie wystawiam bo jest słaby, a 4 się przyda
2
33%
Czy MEF wystawia swoich kandydatów do euro-parlamentu??
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 6
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

MEF

Post autor: Psycho_l »

Gdzie uważacie najlepiej wystawić MEF??? lepiej na 4 i próbować odciąć wojska Tureckie w Palestynie, czy lepiej atakować Stambuł, wiążąc w ten sposób znaczne siły Tureckie, a może nawet próbować zdobyć Stambuł???
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Lepiej chyba odciągnąć z 2 korpusy Tureckie, aby Judeniczem poszleć. Atak na Galipoli chyba niema sensu, tymbardziej jak padła Serbia bo AW mogą zrobić MEF-owi kuku :wink:
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Pułkownik
Posty: 1325
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 15:26
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Lord Voldemort »

Psycho_l pisze:Lepiej chyba odciągnąć z 2 korpusy Tureckie, aby Judeniczem poszleć. Atak na Galipoli chyba niema sensu, tymbardziej jak padła Serbia bo AW mogą zrobić MEF-owi kuku :wink:
Tak naprawde, to odpowiedz brzmi "to zalezy". Ale prawda jest taka, ze na mapce europejskiej to MEF wiele nie zdziala, a na Bliskim Wschodzie to moze sporo namieszac... Oczywiscie nie sam, tylko z Judeniczem na spolke :P

V.
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

Dla mnie najlepsze miejsce to... rezerwa. Lubię go dość długo niezagrywać, przeciwnik nie wie czy mam (najlepiej jak go nie mam), trzyma siły we wszystkich miejscach zagrożenia, a wtedy Judenicz ma pole do popisu.
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

To jeszcze zależy od tego, gdzie wystawiamy Judenicza - czy do uderzenia wzdłuż wybrzeża, czy na twierdzę ? Ew. czy ryzykujemy wpuszczenie go w Persję ?
Problem w tym, że czasami może byc niefart i na szaleństwa MEF-u czy Judenicza może nagle odpowiedzieć Kemal, i może byc przykro.
Gallipoli jest niezłe, jak jeszcze są Serbowie i można zagrać Saloniki (najlepiej, jak mamy szczęście, i można wystawić jednocześnie Saloniki i MEF). Wtedy ma to o tyle sens, że można namieszać razem z Serbami, wiążemy Bułgarów i Turków, a może nawet jakieś siły AW.
Adan ma sens, gdy Turcy nie wiedzą, kogo powstrzymać najpierw: Judenicza, czy MEF.
Awatar użytkownika
Comandante
General de División
Posty: 3012
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:51
Lokalizacja: Verulamium
Been thanked: 3 times

Post autor: Comandante »

nop chyba, zeby zagrac tak jak jeden raz widzialem:

MEF, potem SR dwoch korpusow brytyjskich a potem kartka 5 (Rumunia) + dwie karty bojowe (przewaga powietrzna i ogien huraganowy) a potem jeszcze raz kartka 5 (wlochy)

i jestesmy w Konstantynopolu :)
Powyższe opinie są mojego autorstwa.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

comandante pisze:nop chyba, zeby zagrac tak jak jeden raz widzialem:

MEF, potem SR dwoch korpusow brytyjskich a potem kartka 5 (Rumunia) + dwie karty bojowe (przewaga powietrzna i ogien huraganowy) a potem jeszcze raz kartka 5 (wlochy)

i jestesmy w Konstantynopolu :-)
Kurcze, dobre :wink: , szkoda że ja nigdy tak nie miałem :wink:
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Darth Stalin pisze:i na szaleństwa MEF-u czy Judenicza może nagle odpowiedzieć Kemal, i może byc przykro.
Dlatego lepiej chyba zaatakować najpierw MEF-em, gdy przeciwnik ma dużo kart w deku. Mef przyjmuje Kemala, a potem Judenicz przez 2-3 etapy lata bezpiecznie bez ryzyka.

Z innej beczki... Historycznie MEF wylądował w Galipoli i właśnie tam został powstrzymany przez Mustafę Kemala Attaturka. A może ktoś wie jakie sukcesy (czy porażki) odniosła Armia Kaukazka, czyli przysłowiowy Judenicz???
Awatar użytkownika
Peyo
Adjudant
Posty: 249
Rejestracja: czwartek, 26 października 2006, 00:32
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa

Post autor: Peyo »

Ten MEF to jakieś okropieństwo - słabe to a kosztuje majątek :wink: . Ich wysadzenie musi dobrze przemyślane i zgrane i innymi działaniami na południu. Ale generalnie to chyba na planszy Bliskiego Wschodu mogą bardziej się popisać (zawsze to armia)
O Judeniczu słyszałem że radzili sobie dobrze - w pewnym momencie byli dość daleko na południu tak że Anglicy w południowym Iraku myśleli że im ta dywersja rosyjska pomoże
Awatar użytkownika
Aldarus
Chef de bataillon
Posty: 1021
Rejestracja: wtorek, 12 września 2006, 08:56
Lokalizacja: Warszawa - Bielany
Been thanked: 12 times

Post autor: Aldarus »

MEF, potem SR dwoch korpusow brytyjskich a potem kartka 5 (Rumunia) + dwie karty bojowe (przewaga powietrzna i ogien huraganowy) a potem jeszcze raz kartka 5 (wlochy)

Marzenie każdego stratega :D
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Peyo pisze:Ten MEF to jakieś okropieństwo - słabe to a kosztuje majątek :wink: . Ich wysadzenie musi dobrze przemyślane i zgrane i innymi działaniami na południu. Ale generalnie to chyba na planszy Bliskiego Wschodu mogą bardziej się popisać (zawsze to armia)
O Judeniczu słyszałem że radzili sobie dobrze - w pewnym momencie byli dość daleko na południu tak że Anglicy w południowym Iraku myśleli że im ta dywersja rosyjska pomoże
Słabe jak słabe, ale coś trzeba przeciwko nim postawić, zwłaszcza, jeżeli Kemala akurat nie ma pod ręką...
Awatar użytkownika
Psycho_l
Adjudant-Major
Posty: 324
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2006, 21:08
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Psycho_l »

Nie wiem czy jest to dobry pomysł, bo może nastąpić zdecydowana kontra Bułgarów i Niemców, a jeszcze gorzej gdy armi AW.
Darth Stalin
Censor
Posty: 6569
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 17:58
Has thanked: 73 times
Been thanked: 170 times

Post autor: Darth Stalin »

Psycho_l pisze:Nie wiem czy jest to dobry pomysł, bo może nastąpić zdecydowana kontra Bułgarów i Niemców, a jeszcze gorzej gdy armi AW.
Więc trzeba wybrać odpowiedni moment - najlepiej gdy nie ma pod ręką armii AW ani niemieckich, i korpusów tez niedużo. Dlatego trzeba podziałać aktywnie Rosjanami - jak AW będa miały ze dwie-trzy armie w plecy (co jest wykonalne), to nie będa miały co wysyłać; a jeszcze jak są Serbowie...
Natomiast do rozważenia pozostaje kwestia Salonik - można razem z MEF-em (wtedy to rozprasza siły PC na dwa przyczółki), a idealnie jest mieć Saloniki razem z Armią Orientu (to się czasem zdarza) - wtedy robi się ciekawie.
tomy79
Enfant de troupe
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 28 października 2008, 08:53
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomy79 »

Witam Forumowiczów,

Wydaje mi się, że w miarę starannie przejżałem instrukcję i forum (częściowo - za dużo tego na raz :rotfl: ), ale nie widzę odpowiedzi na nurtujący mnie problem. Otóż gdzie fizycznie ląduję MEF?

1) Dokładnie na "kotwicy" - za tym wariantem przemawia symulacja walki desantu z jednostkami które bronią linii przegowej (przeciw tej tezie jest zasada, że przez liniie ciągłe można atakować tylko wtedy, gdy jest przy niej podana narodowość, a tej nie widzę na swojej mapie.

2) Na polu do którego odnosi się kotwica (czyli np na górach Gallipoli) - tą tezę też da się obronić wydaje się nawet bardziej sensowna, gdyby nie to, że nie ma ani słowa co zrobić z jednostką turecką która w miejscu desantu jest? Walczymy, przesuwamy, czy coś w tym stylu??

Jeżeli ten wątek się gdzieś pojawił to przepraszam :oops: i proszę o odnośnik :cool:

pozdrawiam
Tomy79
Awatar użytkownika
Andy
Grossadmiral
Posty: 9508
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 18:49
Lokalizacja: Piastów

Post autor: Andy »

Przepis jest chyba jednoznaczny:
9.5.3.5 Desant MEF: po zagraniu karty jako wydarzenia
przyczółek MEF jest umieszczany wraz z Armią MEF na
jednym z czterech oznaczonych pól. Pole to może być
traktowane jako aliancki port. Obaj gracze mogą
wchodzić na takie pole oraz je atakować. Gdy na
przyczółek MEF wkroczą jednostki Państw Centralnych,
przyczółek jest usuwany i pole przestaje być alianckim
portem.
Never in the field of human conflict has so much been owed by so many to so few...
Premier Winston Churchill, 20 sierpnia 1940 r.
...and for so little.
Porucznik pilot Michael Appleby, dzienny żołd 14 szylingów i 6 pensów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ścieżki chwały”