Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Zakończone edycje Konkursu Historycznego Forum Strategie i innych konkursów z nagrodami.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Post autor: Raleen »

We współpracy z wydawnictwem AVALON mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w konkursie historycznym, który wspólnie organizujemy. Nagrodami w konkursie są książki wydawnictwa AVALON z serii poświęconej władcom średniowiecznym, ufundowane przez wydawnictwo:

http://portal.strategie.net.pl/index.ph ... Itemid=234

Jest to pierwsza edycja konkursu, w planach są kolejne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Post autor: Kretus »

Fajnie.
Ale co do pytania 2, na pewno był to najazd Prusów?
pozdrawiam
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Post autor: Raleen »

Napisałem Prusów i Rusinów, ale w rzeczywistości to jest tak, że różne źródła historyczne różnie określają sprawców. Jedno z nich na pewno wymienia Prusów. Główną rolę odegrali chyba jednak Litwini, bo to u nich znajdował się w niewoli najstarszy syn władcy z naszego pytania. Inna sprawa, że niektórzy badacze przekaz dotyczący Rusinów interpretują jako dotyczący Prusów, bo to oni mieli w zwyczaju palenie zwłok, i jest to zdaje się dominująca linia. Trochę zagmatwanie to wygląda, ale taki urok średniowiecznej historii. Żeby było precyzyjniej nieznacznie zmieniłem treść pytania, w tej wersji wydaje mi się najbardziej odpowiadać prawdzie:
Książę ten, będący władcą Mazowsza, został zabity przez Litwinów i Prusów (niektóre źródła podają także jako sprawców Rusinów) podczas najazdu na jego ziemie.
Podyskutujemy jeszcze po zakończeniu konkursu o tych Prusach.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
cdc9
Generał Broni
Posty: 5618
Rejestracja: czwartek, 23 marca 2006, 09:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Post autor: cdc9 »

Przełamałem się i w końcu coś wysłałem zwłaszcza, że jedno z pytań kiedyś, kiedyś umieściłem w Konkursie, i sprawiło nieco problemów. :)
Pokora i uległość tylko do wzmocnienia i utrwalenia niewoli prowadzi.

Józef Piłsudski (24 września 1895 r.)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Konkurs wydawnictwa AVALON (I edycja)

Post autor: Raleen »

Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Konkursowe”