Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

A ja przekornie na początek zaproponuję Tanks! http://sklep.wargamer.pl/tanks-pantera- ... wy-pl.html
Gra dostępna po polsku, raptem 16 stron instrukcji (w tym obrazki). Tyle, że to skala 1:100, rozgrywka na poziomie plutonu czołgów (od 2 do 6 czołgów). Do grania wystarczy to co jest w pudełku startowym plus powiedzmy ze dwa modele na stronę, i gładka powierzchnia o wymiarach 91,5x91,5 cm.
Na próbę chyba taniej nic nie znajdziesz.
Pozyskane czołgi, w miarę rozwijania się Twojego zainteresowania grą, można później wykorzystać w grze Flames of War (na razie tylko po angielsku, ale kolega Cinek z Głogowa przygotował wyjaśnienie zasad do tej gry po polsku http://fowglogow.blogspot.com/p/podstawy-zasad-fow.html) lub innych z modelami w skali 1/100 (15 mm).
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Irbis
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sierpnia 2017, 20:46

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Irbis »

Na wstępie dziękuję za tak duży odzew! :)
1. Bogowie Wojny: Napoleon. Po polsku i w 1:72, zasady praktycznie za darmo, trochę graczy w całym kraju. No ale to nie średniowiecze...
Akurat ten okres historyczny odpada. Od wielu lat zajmuje się modelarstwem (głównie właśnie okres wojen napoleońskich) i z tego względu chciałbym spróbować czegoś innego.
Jeśli nie zamierzasz tylko grać w domu z synem/żoną/kolegą może warto zainteresować się w co grają w Twoim mieście?
Zamierzamy grać razem z tatą i ze względu na niego potrzebujemy gry w języku polskim.
Dużo pomoże napisanie skąd jesteś, być może podpowiemy kogoś na miejscu kto pokaże Ci jakieś systemy.
Jestem z Kielc.
Czemu konkretnie skala 1/72?
Ponieważ jest bardzo szeroka oferta figurek w tej skali w przystępnej cenie. Poza tym malowanie figurek to moje ulubione zajęcie, a w skali jeszcze mniejszej niż 1/72 byłoby to dla mnie trudne.
No i jaka skala bitwy Cię interesuje :) - frontu, bitwy, potyczki, "starcia w knajpie".
Skala bitwy mniej więcej taka jak w DBA (dlatego ten system przykuł moją uwagę), tzn. możliwość złożenia armii z kilku pudełek figurek.

Tak jak poleciliście, napisałem już do Pana Greebo w sprawie polskich zasad i chyba jednak to na DBA się zdecyduję. Jeszcze zastanawiam się nad Ogniem i Mieczem. Czy da się w to grac w 1/72?
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Irbis pisze:Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym Was prosić, abyście pomogli dobrać grę bitewną dla osoby początkującej. Zależy mi na zasadach dostępnych w języku polskim oraz osadzeniu w realiach historycznych (mile widziane średniowiecze, ale mogą być inne). Kolejna istotna kwestia to łatwa możliwość skompletowania dwóch armii do gry w skali 1/72. Czytałem o DBA i wydaje się odpowiednie na początek, ale mam wątpliwości, ponieważ widziałem, że wiele osób krytykuje ten system. Doradzicie?

Ja bym zrobił tak.

1. Zainteresował się Bolt Action. Skrót zasad po polsku dostępny jest za darmo, podobnie filmy tłumaczące zasady (po polsku, po angielsku jest tego jeszcze więcej).

2. Zainwestował 200zł w dwa pudełka figurek 28mm od perry miniatures - Afrika Korps oraz Desert Rats ale można też poszukać używanych modeli np. tu. Zasady mają prawie wszystkie armie biorące udział w wojnie (z wyjątkiem Jugosławii i tworów na niej powstałych, Tajlandii, Słowacji).

http://www.boltaction.pl/viewtopic.php?f=11&t=1441

Średniowiecze to to nie jest ale to duże figurki z twardego plastiku, ładne, do prostej gry, a jeżeli Ciebie i Tatę wciągnie zawsze możecie spróbować z innymi ludźmi bowiem tytuł jest popularny.

Bitwa po angielsku.

https://www.youtube.com/watch?v=Phrh9zJdQF4

Bitwa po polsku
https://www.youtube.com/watch?v=3eVjNpE ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Indar »

Irbis pisze:
Tak jak poleciliście, napisałem już do Pana Greebo w sprawie polskich zasad i chyba jednak to na DBA się zdecyduję. Jeszcze zastanawiam się nad Ogniem i Mieczem. Czy da się w to grac w 1/72?
Pewnie da, nie jest to jakaś ogromna różnica w skali. Pewnie nawet figurki zmieszczą się na dedykowanych podstawkach. Jednak naprawdę zastanawiam się czy warto, szczególnie że z "drugiej ręki" można tanio odkupić podjazd. Mimo że ceny OiM i tak nie są jakieś wygórowane
Nie namawiam jednak, rozumiem że 1/72 to jedyna skala która Cię interesuje.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 864
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 137 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

Irbis@
Spróbuj się skontaktować z tym sklepem

WARGAMER Kielce
ul. Śniadeckich 3, email: kielce@wargamer.pl, telefon: +48 885906904

Pewnie coś Ci doradzą. Ważne jest czy w Twojej okolicy jest jakieś środowisko, które już w coś gra i ludzie, którzy będą mogli coś podpowiedzieć i wyjaśnić, a na ogół środowisko skupia się wokół lokalnego sklepu.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Raleen »

Ibris, myślę, że w Kielcach i okolicach powinni być gracze do DBA. Jest taki konwent Jagacon, gdzie warto się może rozejrzeć. Kiedyś Greebo się tam wybierał z prezentacją DBA (zresztą Greebo też z tamtych okolic pochodzi z tego co się orientuję). Poza tym warto spróbować skompletować grupę do grania wśród swoich znajomych i ogólnie się rozejrzeć. Tak, że nie jesteś skazany na Wargamera ;)
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Irbis
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sierpnia 2017, 20:46

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Irbis »

Hej! Upłynęły dwa tygodnie, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi od Pana Greebo. Znalazłem natomiast "Nieoficjalny przewodnik po DBA", ale jest on chyba do starej wersji, bo wydany w 2008. Czy jest on jeszcze użyteczny? Listę armii znalazłem na stronie DBA Online, jednak ta gra bazuje na wersji 1.22. Warto próbować zagrać w oparciu o te "zdobycze"? Bo książkę z zasadami musiałbym chyba kupować na eBay'u, a i tak średnio bo jest po angielsku.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Kretus »

Hej.
Nieoficjalny przewodnik jest do starej wersji zasad (2.2). Jego pożyteczność jest już znacznie ograniczona - może się przydać do zrozumienia podstaw gry (elementy, ruch, grupy, itp) ale w szczegółach znacznie różni się od wersji 3.0. Do tego nie znając zasad 3.0 nie wiadomo, które szczegóły się zmieniły.
Wyślij mi proszę na PM adres e-mail, chyba dam radę pomóc z tłumaczeniem.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Irbis
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sierpnia 2017, 20:46

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Irbis »

Wysłałem adres w prywatnej wiadomości. Dziękuję. :)
Do pierwszej bitwy jeszcze długa droga, bo najpierw będzie trzeba skompletować armię. :D
Irbis
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sierpnia 2017, 20:46

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Irbis »

Zacząłem powoli studiować zasady i jedna rzecz mnie bardzo zastanawia. Mianowicie rozróżniamy formacje piechoty fast/solid. No i dajmy na to wybieram armię Francuzów:
IV/64c Medieval French army 1401-1445 AD:
1 x General (Kn//Bd)(Gen), 3 x noble knights (Kn//Bd), 1 x cavalry (Kn or Cv), 1 x brigans (Bd) or archers (Bw), 1 x crossbowmen (Cb), 2 x voulgiers (Bd), 2 x crossbowmen (Cb), 1 x crossbowmen (Ps) or peasants (Hd) or artillery (Art).
I teraz jak rozróżnić (którzy są fast/solid), jeśli nie ma cyferek odpowiadających liczbie figurek? Czy może ja znalazłem jakąś podejrzaną, niekompletną listę armii?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Raleen »

Być może znalazłeś listę armii ze starej edycji.
Wtedy nie było takiego rozróżnienia.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Kretus »

To lista z 2.2. Tam nie było podziału na fast/solid.
Na przyszłość polecam dział DBA na forum: http://strategie.net.pl/viewforum.php?f=162
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Malory
Sous-lieutenant
Posty: 422
Rejestracja: poniedziałek, 19 marca 2018, 22:08
Lokalizacja: Trójmiasto
Has thanked: 141 times
Been thanked: 156 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Malory »

Cześć. Jakiś czas temu zacząłem przygodę z bitewniakami. Obecnie kolekcjonuję jeden niehistoryczny system skirmishowy- Wolsung i jeden quasi-historyczny ziemniowojenny- Hot War.

Ale korci mnie cały czas żeby wejść w antyk. Problem tylko taki że mało kto chcę grać w cokolwiek z tego okresu. Jak już ktoś gra w antyk to w Hail Caesar, a ja tak sobie przepadam za 28mm- do skirmishu spoko, ale ja wolę skalę, która pozwala na ustawianie dużych formacji, wystawiać mnóstwo modeli. Posiadam roolbooka do Age of Battles- i choć to fajny system o dość prostych regułach, które jednak wszystko uwzględniają i pozwalają sporo bawić się przy zmianie szyku formacji w czasie walki, czego mi brakuje w wielu bitewniakach, to jednak:

a) Zvezda wydała tylko kilka statystyk dla oddziałów, w tym często nacje posiadają po jednym zestawie- typu Partia tylko katafraktów, a duża część modeli już na rynku nie istnieje ani od Zvezdy ani od nikogo, jak np. rydwany, kartagińska piechota, fortece, itd.

b) Nie kojarzę kogokolwiek grającego w Age of Battles, a sama Zvezda przestała kontynuować ten system podobnie jak masę swoich innych systemów jak: Hot War czy Starship Troopers.

Tak więc, czy znacie jeszcze jakieś "żywe" systemy starożytne, najlepiej w skali 1/72?
“The saddest thing about any man is that he be ignorant, and the most exciting thing is that he knows.”
― Alfred the Great
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Absolutnie nie 20mm. Wielu już próbowało, większość zamyka się w swoim małym gronie. Ostatecznie wszystko się kończy na pojedynczym przypadku w jakimś odosobnionym rejonie kraju. To mogłoby się sprawdzić w pracowniach modelarskich...

Ale 28mm antyk żyje i ma się w kraju coraz lepiej. Ludzie w to grający skupili się na facebooku w grupie Hail Caesar PL (czy jakoś tak). Armie są duże, mnóstwo figurek. Pojedyncza dywizja (dobrze mieć trzy) to 100 ludków (armia hellenistyczna). Ceny są dość znośne - dajmy na to 48 hoplitów to ok. 130zł. Dużo plastików obecnie firmy wydają.
Awatar użytkownika
brathac
Colonel en second
Posty: 1469
Rejestracja: wtorek, 17 października 2006, 12:19
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 61 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: brathac »

DBA albo Impetus?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”