Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Wielka wyprz. trwa już od prawie roku, zaczęła się w maju zeszłego roku. Ile się figurek od tamtego czasu nakupiło... :)
Pytanie początkującego w bitewniakach historycznych: postanowiłem pokupować sobie trochę figurek w skali 28mm do starożytności - Rzym, Kartagina, może jakaś Numidia, Macedonia czy Galowie - generalnie okres drugiej wojny punickiej.
Najprościej zacząć z plastikami firmy Victrix Miniatures oraz Agema. Celtów ma Warlord Games, Numidów chwilowo nie ma - Wagames Factory zamknęła działalność, a swoje formy sprzedała Warlordowi oraz pewnej firmie z Chin.

Sklepów jest kilka. Warto zajrzeć też do Strategii Centrum Gier, Warchimery oraz na witrynę krakowskiego Vanaheima.
gervaz
Adjudant
Posty: 238
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2012, 18:55
Has thanked: 70 times
Been thanked: 84 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: gervaz »

Dziękuję za informacje. Poczyniłem już małe zakupy. Wychodzi jednak na to, że największy wybór jest w wargamerze, tym bardziej, że sprowadzają rzeczy z oferty northstara.
Teraz przede mną - przygotowywanie i malowanie figurek.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Powodzenia. ;) Cieszę się, że Hail Caesar rozwija się w Warszawie, zwłaszcza w 28mm. Gdybym miał bliżej sam bym się dołączył z Etruskami, ale cóż - mieszkam za daleko i posiadam zbyt obfite zbiory figurek 15mm aby od tak sobie skakać.
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: teilweise »

Witam Kolegów. Mój pierwszy wpis na forum.

Miałbym prośbę o poradę dotycząca bitewniaków. Chciałbym rozejrzeć się za jakimś historycznym systemem, ale moja wiedza jest w tym nadal minimalna.

Poszukuję systemu, który spełniałby następujące kryteria:

1. Był systemem historycznym
2. Nie był to Ogniem i mieczem ani Flames of War- pierwszy juz zacząłem zbierać, a ten drugi mi nie podszedł.
3. Nie był to okres od II wojny światowej do współczesności.
4. istniała jakaś grupa graczy w Warszawie (niestety z przyczyn osobistych nie jestem wyjazdowy), którzy go zbierają, żeby były z kim pograć/poradzić się/ wymienić opinie etc.
5. Dostępność podręcznika i figurek.

Będę wdzięczny za sugestie. Bitewniaki to moje hobby dopiero od niedawna, ale za to bardzo mnie wciąga. Jednak jeszcze trudno mi się odnaleźć w tym wszystkim.

O ile da się pokryc takie kryteria. Czytałem, że Bolt Action i Fow się przyjęło, ale póki co ten okres mnie nie przekonuje.
Z kolei fantasy nigdy nie, az tak mocno nie zainteresowało.
Awatar użytkownika
xardas12r
Generalleutnant
Posty: 3912
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:05
Lokalizacja: Olsztyn/Warszawa
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: xardas12r »

Jesteś z Warszawy. Generalnie masz szczęście ;)

Niestety w moim gronie gra się głównie II wojnę podaną na sposobów różnych sto i współczesność.

Aktualnie męczymy Kampanie Cypryjską w skali 1:600 , jeżeli byś chciał zobaczyć przyjrzeć się spróbować, to zapraszam - gramy zazwyczaj na Politechnice, termin najbliższej bitwy jeszcze nie ustaliliśmy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Biały Vilk
Sous-lieutenant
Posty: 444
Rejestracja: poniedziałek, 23 marca 2009, 22:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 36 times
Been thanked: 59 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Biały Vilk »

Cześć :D

To może Bogowie Wojny: Napoleon, Muskets & Tomahawks, Saga? Wydaje mi się, że do każdego z tych systemów znajdzie się podręcznik, modele oraz ludzie grający w Warszawie.
"Zjeżdżaj z drogi, ty gnojku!" - adm. Andrew B. Cunningham z pokładu "Warspite" do dowódcy HMS "Griffin", będącego na linii strzału
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: teilweise »

Biały Vilk pisze:Cześć :D

To może Bogowie Wojny: Napoleon, Muskets & Tomahawks, Saga? Wydaje mi się, że do każdego z tych systemów znajdzie się podręcznik, modele oraz ludzie grający w Warszawie.
Czy do Bogów Wojny i Black Powder figurki są dedykowane i musza pochodzic od konkretnego producenta, żeby były koszerne, czy powinny spełniac jedynie wymogi skali?

Poza tym system chyba nie okresla jednej skali, chociaz z tego co czytałem Bogowie Wojny preferują 1/72?

Widziałem też, że istnieje mnogość systemów z czasów napoleońskich i są chyba szczególnie popularne w USA.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 października 2016, 14:27 przez teilweise, łącznie zmieniany 1 raz.
Kadzik

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Kadzik »

Systemy historyczne nie mają żadnych wymagań odnośnie producenta modeli. Czasem wymagane jest to na "oficjalnych" imprezach i turniejach, ale poza OiM i FoW nie ma w Polsce zorganizowanej sceny gier historycznych.

Ze swojej strony polecam Muskets & Tomahawks, SAGĘ i Liona Rampanta. Wszystko to dość proste systemy, w które w miarę regularnie pykamy w Warszawie na Wilczej. Nie wymagają olbrzymiej ilości modeli, co na początku będzie dla Ciebie sporym plusem. Wszystko oczywiście w skali 28mm.
Eldritch Monk
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 17:40
Lokalizacja: Poznań/Luboń

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Eldritch Monk »

Kadzik pisze:ale poza OiM i FoW nie ma w Polsce zorganizowanej sceny gier historycznych.
Wydaje mi się że jednak Bolt Action ma dość pokaźną scenę, na szczęście nie turniejową ale aktywną.
teilweise
Sergent
Posty: 101
Rejestracja: środa, 5 października 2016, 22:40
Lokalizacja: Sulęcin/Oderbruch Gebiet
Has thanked: 17 times
Been thanked: 16 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: teilweise »

Eldritch Monk pisze:
Kadzik pisze:ale poza OiM i FoW nie ma w Polsce zorganizowanej sceny gier historycznych.
Wydaje mi się że jednak Bolt Action ma dość pokaźną scenę, na szczęście nie turniejową ale aktywną.
Dlaczego "na szczęście"? :)
Eldritch Monk
Carabinier
Posty: 29
Rejestracja: niedziela, 19 kwietnia 2015, 17:40
Lokalizacja: Poznań/Luboń

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Eldritch Monk »

teilweise pisze:Dlaczego "na szczęście"? :)
Ponieważ jest grono osób które uważają turnieje w grach historycznych w większości jako patologię i rak toczący hobby ;)
A bardziej serio, milej gra się scenariusz często z niezbalansowanymi stronami, niż kolejny napinkowy turniej z wymaksowanymi rozpiskami, problemami które w normalnej grze by zostały zignorowane lub niezauważone.
Kadzik

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Kadzik »

Eldritch Monk pisze:
Kadzik pisze:ale poza OiM i FoW nie ma w Polsce zorganizowanej sceny gier historycznych.
Wydaje mi się że jednak Bolt Action ma dość pokaźną scenę, na szczęście nie turniejową ale aktywną.
Oczywiście! Nie chciałem powtarzać słowa, a miałem na myśli zorganizowaną scenę turniejową. Widziałem turniej BA przy okazji jakiegoś eventu w Poznaniu i zrobił na mnie spore wrażenie - podział na bloki, scenariusze etc.

Osobiście nie mam nic do turniejów, daleki byłbym też od nazwania ich rakiem, czy inszym robakiem toczącym nasze hobby. Każdy powinien mieć możliwość grania w taki sposób, jaki mu odpowiada. Jeżeli lubi optymalizować rozpiski, grać z nastawieniem na rywalizację etc. to wolna wola. Sam nie lubię sprowadzać jednostek wyłącznie do współczynników, czy wzajemnej synergii i staram się unikać tego typu graczy. Myślę, że warto pokazywać istnienie innego podejścia do wargamingu, ale wzajemne pogardzanie w niczym nie pomoże.


Teilweise, jak chcesz możemy kiedyś umówić się w Wargamerze na Wilczej. Mogę opowiedzieć i pokazać w praniu parę różnych systemów.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Telamon »

Wydaje mi się że jednak Bolt Action ma dość pokaźną scenę, na szczęście nie turniejową ale aktywną.
Bolt Action w Polsce ma setki graczy, a całe środowisko jest dobrze zorganizowane, zwłaszcza lokalnie. W internecie istnieją dwa fora, jedno jest ogólnokrajowe.
Oczywiście w BA zdarzają się turnieje ale przeważa gra w scenariusze, na luzie i z podziałem na strony konfliktu. Z racji ilości graczy spotkania w większych ośrodkach (Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Poznań) odbywają się cyklicznie. W Krakowie co miesiąc. ;)
Czytałem, że Bolt Action i Fow się przyjęło, ale póki co ten okres mnie nie przekonuje.
Spróbuj się przełamać, zajrzyj na forum boltaction.pl, zobacz kiedy grają coś w Warszawie i obejrzyj na żywo. Modelarsko okres jest świetny i ma dziesiątki producentów figurek, których możesz nieskrępowanie używać na stole. Byle skala się zgadzała.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: nexus6 »

Co możecie polecić dla kompletnie początkującej osoby z IIWŚ z naciskiem na czołgi (oprócz Tanksów)? Skala 15mm. Popularność systemu nie gra roli, byle nie było zbyt skomplikowane.
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

Flames of War i nic innego nie znajdziesz. Jeśli jesteś ze Szczecina, to akurat tam jest środowisko i organizują turnieje.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”