Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Newsy, informacje o imprezach, dyskusje o hobby.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: nexus6 »

A Battlegroup? Jakie są różnice miedzy tymi dwoma systemami?
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

W Battlegroup nie grałem. Na temat FoW prawie wszystko co powinieneś wiedzieć znajdziesz na moim blogu i na polskiej stronie flamesofwar.pl, jest też polska grupa na FB i forum wargamer.pl/forum
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
MichaelLando
Sous-lieutenant
Posty: 350
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 00:09
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: MichaelLando »

W Tanks jest kilka osób łącznie ze mną. Z naciskiem na czołgi chyba nic innego nie ma. 3 osoby grają w chain of command i 4 w Force on force. Tyle że z minimalnym udziałem czołgów.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: nexus6 »

Na początek chyba wejde w tego Tanksa a później pomyśle o CoC (widzę, że na BGG ma wysokie noty, najwyższe z tutaj zaproponowanych systemów). W Tanksy gracie na ile punktów? Plansza 90x90?
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

Typowo 100 pkt. co oznacza od 2 do 6 czołgów, a rozmiar 3x3 stopy (lub 90x90 cm).
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
MichaelLando
Sous-lieutenant
Posty: 350
Rejestracja: wtorek, 11 czerwca 2013, 00:09
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: MichaelLando »

100 pkt na blacie 90 na 120 testowaliśmy. To musimy zagrać partyjkę.
Awatar użytkownika
nexus6
Lieutenant
Posty: 586
Rejestracja: niedziela, 27 lipca 2014, 14:52
Lokalizacja: Szczecin
Been thanked: 1 time

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: nexus6 »

Jak coś sklecę. W niemieckie tanki nie wchodzę, bo ciężko kamo namalować. I raczej będę celował gdzieś tak w 150 punktów, bo 3 czołgi na stronę to tak trochę bidnie.
Warto dokupować oficjalne dodatki, bo trochę drogo to wychodzi jak się porówna do cen modeli od Zvezdy?
Awatar użytkownika
Sarmor
Lieutenant General
Posty: 4286
Rejestracja: wtorek, 21 września 2010, 14:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 146 times
Been thanked: 110 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Sarmor »

Battlegroup powinien się nadać, tam można sporo czołgów wystawić (choć nie wiem, czy jakaś piechota nie jest niezbędna). Nad FoW ma tę przewagę, że rozkazy wydaje się pojedynczym pojazdom, a nie całym plutonom.

CoC to bardzo fajny system, ale skupia się na działaniach piechoty i czołgi w nim są na drugim, a nawet trzecim planie - bardzo rzadko wystawia się więcej niż jeden. Choć jest bezpłatny dodatek o starciach plutonów czołgów, a także kilku plutonów na raz - normalnie każdy gracz dowodzi jednym (przy czym obliczanie "kosztu" plutonu czołgów jest źle napisane, ale na szczęście na forum zaproponowano inny, lepszy sposób).
TheNode.pl – zapraszam!
Awatar użytkownika
twhistoria
Capitaine
Posty: 865
Rejestracja: poniedziałek, 6 października 2014, 13:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 233 times
Been thanked: 138 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: twhistoria »

nexus6 pisze:Jak coś sklecę. W niemieckie tanki nie wchodzę, bo ciężko kamo namalować. I raczej będę celował gdzieś tak w 150 punktów, bo 3 czołgi na stronę to tak trochę bidnie.
Warto dokupować oficjalne dodatki, bo trochę drogo to wychodzi jak się porówna do cen modeli od Zvezdy?
To zależy, jak masz grać sam w domu to nie musisz dokupować oryginalnych bo w zestawie startowym kart jest sporo. Jak będziesz chciał iść na turniej to mogą wymagać kart oryginalnych i wtedy tych które będziesz chciał może być za mało. W zestawach dodatkowych masz dodatkowych bohaterów i kilka kart rozszerzeń.
Zapraszam do zapoznania się z moim blogiem http://twhistoria.blogspot.com
Irbis
Tambour
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 27 sierpnia 2017, 20:46

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Irbis »

Witam wszystkich, jestem nowy na forum. Chciałbym Was prosić, abyście pomogli dobrać grę bitewną dla osoby początkującej. Zależy mi na zasadach dostępnych w języku polskim oraz osadzeniu w realiach historycznych (mile widziane średniowiecze, ale mogą być inne). Kolejna istotna kwestia to łatwa możliwość skompletowania dwóch armii do gry w skali 1/72. Czytałem o DBA i wydaje się odpowiednie na początek, ale mam wątpliwości, ponieważ widziałem, że wiele osób krytykuje ten system. Doradzicie?
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43348
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3922 times
Been thanked: 2490 times
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Raleen »

Myślę, że DBA może być dobre na początek. Zależy czy oczekujesz dużej historyczności czy nie, ale prawdę powiedziawszy w wielu bitewniakach można mieć do niej zastrzeżenia, więc DBA jakoś bardzo tu nie odstaje (głównie chodzi mi o pewne uproszczenia). Zaletą jest na pewno prostota. Jeśli chodzi o zasady po polsku, musisz się skontaktować z Greebo, on posiada tłumaczenie wykonane na własne potrzeby. Do gry nie trzeba wiele figurek i myślę, że nie powinieneś mieć problemu ze skompletowaniem armii, nie wymaga też wielkiego stołu.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Kretus »

Cześć.
Moje typy:
1. Bogowie Wojny: Napoleon. Po polsku i w 1:72, zasady praktycznie za darmo, trochę graczy w całym kraju. No ale to nie średniowiecze...
2. DBA - o zasady po polsku trzeba poprosić Greebo. Skala 1:72 w praktyce skazuje na granie tą skalą w domu (na spotkaniach gramy w 15mm) ale liga i tak padła. Jeśli jesteś w stanie przełknąć "umowność" i losowość gry moim zdaniem warto, ale warto też zobaczyć jak gra ktoś znający zasady, to bardzo upraszcza ich zrozumienie.
3. Lion Rampant- prosta gra, w sam raz dla początkującego. Wprawdzie nie po polsku, ale napisany klarownym angielskim, śmiało można też bawić się modelami 1:72.
Z 1:72 po polsku jest chyba jeszcze Wrzesień 39 a ma wyjść jakiś system osadzony w realiach Wielkiej Wojny (I wś).

Jeśli nie zamierzasz tylko grać w domu z synem/żoną/kolegą może warto zainteresować się w co grają w Twoim mieście?
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Indar »

Dużo pomoże napisanie skąd jesteś, być może podpowiemy kogoś na miejscu kto pokaże Ci jakieś systemy.
Ja że swojej strony zaproponuje Ogniem i Mieczem, rodzimy system osadzony w realiach XVII w.
System może nie jest najprostszy, ale w niedługim czasie ma wyjść "nowy" podręcznik główny zawierający poprawione zasady. Czyli będzie jasno i klarownie ;) Ma być również dostępny za darmo w formie elektronicznej.
Figurki są niestety w skali 15 mm wiec nie spełnia wymagań, ale cena nie jest znowu taka duża.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 09:47 przez Indar, łącznie zmieniany 1 raz.
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
johnke11y
Caporal
Posty: 59
Rejestracja: czwartek, 31 grudnia 2015, 20:06

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: johnke11y »

Czemu konkretnie skala 1/72?

No i jaka skala bitwy Cię interesuje :) - frontu, bitwy, potyczki, "starcia w knajpie".

Co do wspomnianego przed chwilą OiM - skala bitwy i potyczki. Polecam, bo figurki fajne, zasady też - tyle, że 15mm a nie 1/72.
Maciej Różalski
MALUJĘ FIGURKI: Cennik, galeria, zasady
Wykonuję i sprzedaję makiety terenów.Szczegóły na blogu.
Szary
Sous-lieutenant
Posty: 363
Rejestracja: środa, 26 lutego 2014, 20:16
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Wargaming dla początkujących, czyli od czego zacząć

Post autor: Szary »

Ja lubię 1:72, osobiście robię w niej projekt związany ze skrimishem westernowym, trochę osób u nas na forum robi pulp, jest to dobra skala do wojen współczesnych (Irak, Afganistan), Warhamster szykuje swój system "okołosłowiański" ("Gniazdo"), Warchoł zaś swoje sarmackie Prawem i Lewem, prężnie działa Bogowie Wojny - Napoleon. Sporo osób gra też II WŚ w tej skali.

Ale gra się tak jak przeciwnik pozwala, więc o ile nie chcesz (jak ja z westernami) samemu robić całości projektu, to radzę zobaczyć w co grają ludzie w okolicy...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o grach bitewnych”