Skandynawowie w czasach napoleońskich

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Pryzmek
Sergent-Major
Posty: 174
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 09:13
Lokalizacja: Wągrowiec k.Poznania

Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Pryzmek »

Poszukuję ilustracji żołnierzy ze Skandynawii z okresu wojen napoleońskich. Mam jedynie paru z książek państwa Funcken'ów i z Osprey'a (MMA 060)...
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

Jest taka książka The Uniforms of the World's great armies BattleDress 1700 to the present edited by I.T. Schick Artus Books London
Lepiej poszperaj po http://www.runeberg.org/finskakr/
Są ilustracje w starych ksiązkach szwedzkich z XIX wieku dostępnych online.
Pod tym adresem masz książkę o wojnie rosyjsko-szwedzkiej z 1808-1809 . Kliknij na napisy "Plansch" a ukażą sie ilustracje z wojskiem szwedzkim.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: kadrinazi »

Armia szwedzka:
http://www.napoleon-series.org/military ... harmy.html
Opisy wyposażenia piechoty tejże armii:
http://www.hat.com/Curr2/Bx8091a.html\
Kawaleria -jak powyżej:
http://www.hat.com/Othr7/Berg02P.html
Wojna szwedzko-rosyjska 1808-1809, jedna z zakładek po lewej stronie to 'ilustracje':
http://www.multi.fi/~goranfri/
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Pryzmek
Sergent-Major
Posty: 174
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 09:13
Lokalizacja: Wągrowiec k.Poznania

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Pryzmek »

Wielkie dzięki.
Czy Norwegia istniała wtedy jako odrębne państwo?
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: kadrinazi »

Do 1814 roku była w unii z Danią, od tegoż roku w unii personalnej ze Szwecją.
Kontakt tylko na maila
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

Bernadotte z tego powodu że Szwecja straciła Finlandie w wojnie z Rosją 1808-1809 obiecał Szwedom Norwegię. Szwedzi uderzyli na Norwegię zajeli ja i połączyli unia personalną ze Szwecją. W czasie wojny z Rosją w zimie 1809 Rosjanie po lodzie przeszli zatokę Botnicką (Tzw Kvark)tam gdzie są Wyspy alandzkie i znalezli się 200 km na północny wschód od Sztokholmu w miejscowóści Grisslehamn koło miasta Nykoping. To jest bardzo blisko Sztokholmu. Wtedy zaraz zawarto pokój z Rosja i wybrano marszałka Bernadotte na króla
Szwecji. Norwegia była w unii personalnej ze Szwecją do 1905 roku. Norwedzy nie lubią do tej pory Szwedów. Również Karol XII wojował w Norwegii po Połtawie i zginął z rąk własnego żołnierza w czasie oblężenia twierdzy Halden koło Oslo na granicy ze Szwecją. Za to krół Gustaw III (szwedzki odpowiednik Stanisława Augusta Poniatowskiego) zginał z rąk szlachcica -zamachowca Anckarstroma. Gustaw II Adolf zmarł rownież gwaltowną śmiercią pod Lutzen w 1632 roku od zabłąkanej kuli wlasnych szwedzkich odziałów. Gustaw Adolf mało co nie zginął w walkach nad Wisłą w 1628 roku był ranny. Poza tym pewien polski pancerny czy husarz taki odpowiednik Rocha Kowalskiego mało go nie wział do niewoli król stracił wtedy swój pendet. Bernadotte ostatni okres rządów w Szwecji spędził leżąć w łóżku w swym klasycystycznym palacyku Rosendal i wydająć z niego zarządzenia dla notabli bo mu było w Szwecji za zimno Pałacyk jest na wyspie Djurgarden w Sztokholmie. Obecnie książe Carl Philip który powinien być następcą tronu ale Socjaldemokraci wolą na tronie łatwo sterowalną ksieżniczkę Wiktorię jest bardzo zainteresowany wojskiem. Szkolił się zarówno we Flocie i jagarna (siły specjalne) i na samoltach w broni pancernej. Chyba odzywają się geny marszałka Bernadotte. Obecny król Gustaw XVI Adolf jest pozbawony w pewnym stopniu charyzmy ale jego żona Sylwia Sommerlath (córka niemiecko-brazylijskiego milionera) ma silną osobowość i wypowida się na różne ważne tematy i dlatego jest ciągle atakowana przez medialnych "progresywistów".
Awatar użytkownika
Pryzmek
Sergent-Major
Posty: 174
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 09:13
Lokalizacja: Wągrowiec k.Poznania

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Pryzmek »

Ze Szwedami i Finami już sobie jakoś poradzę. Nadal nie mam nic o Duńczykach i Norwegach (poza Ospreyem MAA060) ...
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

Na Duńczykach i Norwegach slabo się znam. Niestety nie mogę pomóc ale przeszukaj tę stronę ktorą ci podałem wydaje mi się że powinnieś coś znalezc. W tej książce co podalem sa Duńczycy. Norwegów chyba nie znajdziesz byli w ramach armii dunskiej

[Rozszerzenie jpg zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]

Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 września 2011, 22:59 przez Krzysztof76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: kadrinazi »

Krzysztof76 pisze:Gustaw II Adolf zmarł rownież gwaltowną śmiercią pod Lutzen w 1632 roku od zabłąkanej kuli wlasnych szwedzkich odziałów. Gustaw Adolf mało co nie zginął w walkach nad Wisłą w 1628 roku był ranny. Poza tym pewien polski pancerny czy husarz taki odpowiednik Rocha Kowalskiego mało go nie wział do niewoli król stracił wtedy swój pendet.
Wybacz, ale to co tu napisałeś to błąd na błędzie ;) Gustaw II Adolf nie zginął od zabłąkanej kuli własnych oddziałów, a w starciu z cesarskimi kirasjerami, przez których zresztą został dobity gdy ranny leżał na polu bitwy. Dwie rany w wojnie o ujście Wisły odniósł, ale w roku 1627 (pierwsze starcie pod Kiezmarkiem i drugi dzień bitwy pod Tczewem). Król o mało co nie wpadł do niewoli, ale nie polskiej, a cesarskiej i to w roku 1629 pod Trzcianem. W okresie tym nie było też w naszej armii pancernych.
Kontakt tylko na maila
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

Nie widze żebym popełnił jakis błąd. Korzystasz z innych źrodel po prostu. Ja opieram sie na tym co ustalili Szwedzi i co jest powszechnie znane w Szwecji i na tym co powiedział mi mój Ojciec dr historii. Wybacz ale troche grzeszysz jak to powiedzieli Szwedzi "hogmod". Polecam wizytę w Muzeum Armii w Sztokholmie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 września 2011, 18:41 przez Krzysztof76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: kadrinazi »

Tak się składa, że opieram się właśnie o źródła szwedzkie z tego okresu, a także najbardziej znane opracowania Mankella, Barkmana czy oficerów Sztabu Generalnego - akurat jeżeli chodzi o armię szwedzką z XVII wieku i wojnę o ujście Wisły to czytałem to i owo :)
Kontakt tylko na maila
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

A ja wiem co każdy szanaujacy się mieszkaniec Szwecji powinien wiedzieć i wie. Inne zródła tak jak mówiłem. Ja tez czytalem to i owo. A nawet zrobiłem prace roczną pt Bitwa pod Trzcianą. A czytałeś Sveriges Krig 1611-1632 General staben albo byleś w KrigsArkivet.
A takie małe pytanie znasz szwedzki czy opierasz sie tylko na anglojezycznych przekladach prac szwedzkich historyków
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 września 2011, 18:58 przez Krzysztof76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: kadrinazi »

A jaki to szwedzki historyk napisał jakoby Gustawa II Adolfa zabiła zabłąkana szwedzka kula? Chętnie sie dowiem źródła takiej niesamowitej rewelacji.
A 'Sztab Generalny' chyba koledze nic nie mówi, jeżeli pyta sie czy znam SK ;)

Jeżeli nie znasz prac Mankella ani Barkmana to naprawdę nie mamy o czym rozmawiać, bo to najważniejsi specjaliści zajmujący się tematyką XVII wiecznej wojskowości szwedzkiej. Gratuluje napisania pracy o bitwie pod Honigfelde bez użycia ich prac ;) Korespondencja Oxenstierny jest w dużej części dostępna w internecie, więc nie trzeba aż udawać się do Krigsarkivet, by się z nią zapoznać.
Kontakt tylko na maila
Awatar użytkownika
Pryzmek
Sergent-Major
Posty: 174
Rejestracja: wtorek, 22 lutego 2011, 09:13
Lokalizacja: Wągrowiec k.Poznania

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Pryzmek »

W zasadniczej dla mojego wątku sprawie znalazłem bardzo ciekawe opracowanie: http://www.swordandsabre.com/serv02.htm. Zasadniczo rozwiązuję to problem z armią szwedzko-fińską. Nadal pozostaje kwestia Duńczyków i Norwegów ...
Krzysztof76

Re: Skandynawowie w czasach napoleońskich

Post autor: Krzysztof76 »

Pryzmek zobacz załącznik który dałem tam jest plansza z Duńczykami. Nie możesz go odczytać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”