Bitwa pod Romagnano (1524)

Od upadku Konstantynopola do wybuchu rewolucji francuskiej (1789).
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Bitwa pod Romagnano (1524)

Post autor: Pablo »

Szukam podstawowych oraz szczegółowych informacji dotyczących bitwy pod Romagnano, lub inaczej bitwy nad rzeką Sesia stoczonej 30 kwietnia 1524 roku pomiędzy wojskami francuskimi a hiszpańskimi.

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Bitwa pod Romagnano (1524)

Post autor: Pablo »

Trochę Informacji udało mi się znaleźć. W niektórych źródłach w ogóle taka bitwa nie występuję. Za wikipedią http://it.wikipedia.org/wiki/Battaglia_ ... ano_(1524) ogólne zestawienie wojsk oraz krótki opis wsparty książką Fredricha Taylora:

Francuzi:
Dowódcy: seigneur de Bonnivet ranny w walce dowództwo po nim przejął hrabia Saint-Paul i rycerz Bayard który poległ od kuli arkebuzu podczas obrony przeprawy.
Armia:
1.800 jazdy głównie lansjerzy
16.000,00 piechoty w tym piechota szwajcarska w nieokreślonej ilości ponieważ część odeszła ze służby przed bitwą (brak żołdu), a część zmieniła stronę w czasie walki (arkebuzy szwajcarskie).

Hiszpanie:
Dowódcy: Charles III, Duke of Bourbon, vice król Neapolu Carlo di Lannoy, oraz Fernando d'Avalos markiz Pescary dowodzący lekką kawalerią.
Armia:
800 lensjerów włoskich i hiszpańskich
800 lekkiej jazdy
13.000 – 14.000 piechoty głównie landsknechtów oraz włoskich (w tym Bande Nere)

W dniu 28 kwietnia okrążony Bonnivet wyrusza z Novary i wieczorem wyprzedzając przeciwnika dociera pod Romagnano nad rzeką Sesia. Hiszpanie zatrzymują się w Ghemme, 5 km od Romagnano. W nocy francuzi zbudowali most i do rana 29 kwietnia przeprawili swoją artylerię pod osłoną lekkiej piechoty. Po południu, 200 lansjerów z wojsk cesarskich pod wodzą Pawła Luzasco, znalazło bród na rzece i po przeprawie zdobyło francuską artylerię. Bonnivet próbując odzyskać działa wysyłał 400 Szwajcarów oraz piechotę na pomoc. Cesarscy zostali jednak wsparci siłami markiza Pescary, który na zadach swojej jazdy oraz pieszo przyciągnął ze sobą ok. 3.000 arkebuzerów. Francuz zostali zmuszeni do odwrotu.
Rankiem 30 kwietnia wojska cesarskie wznowił pościg atakując siły francuskie z dwóch stron. Część Szwajcarów postanowiła walczyć, lecz część Szwajcarskich arkebuzerów przeszła na stronę hiszpańską. Dowodzący tylną strażą Bayard zginął podczas ataku francuskiej jazdy.
Zdemoralizowanej armii francuskiej udało się uciec z duzymi stratami oraz tracąc część artylerii w górę przez miasto Ivrea, a stamtąd z powrotem do domu przez przełęczą d'Aosta.

Może ktoś potrafi to zweryfikować.
MaciejK
Caporal
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 11:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bitwa pod Romagnano (1524)

Post autor: MaciejK »

Niełatwo ci pomóc.
Tu jest taka włoska stronka o kondotierach w (linku podstrona o bitwach od 1520 do 1525):
http://www.condottieridiventura.it/tabe ... a/1520.htm
Tam są podane chyba inne liczby walczących (żeby nie było za łatwo).

Bitwa w zasadzie jest sławna tylko z jednego powodu - zginął w niej Bayard.
Może poszukaj czegoś po francusku w bibliotece Gallica. Mi takie coś wyskoczyło na hasło "sesia":
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5849297t
na tej stronie i następnych jest krótki opis
http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k5849297t/f212

Niewiele pomogłem, obawiam się.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Bitwa pod Romagnano (1524)

Post autor: Pablo »

Wielkie dzięki, o di ventura jakoś zapomniałem a to rzeczywiście świetna stronka.

Historię Francji przejrzę jutro, ale na pierwszy rzut oka widać, że oscylują wokół ucieczki Bonniveta i śmierci Bayarda.
To drugie zdarzenie faktycznie faktycznie zdominowało historię bitwy.

Dla mnie interesujące jest to, że w końcu Hiszpanie nie chowają się za wałem co daje większe możliwości rozegrania tej bitwy na stole. Poza tym Ci renesansowi hammipoi jeżdżący na zadach lekkiej kawalerii, ten patent powtórzył Pescara pod Pavią.
Ciekawą informację o bitwie pisze też Taylor, że była to jedna z pierwszych bitew w renesansie, gdzie odwróciły się role podczas walki piechoty. Do tej pory arkebuzy osłaniały pikinierów, teraz miało być odwrotnie - to pikinierzy osłaniali walczących arkebuzerów.

Jeszcze raz dzięki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XVI-XVIII wieku”