13. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Od wybuchu rewolucji francuskiej (1789) do roku 1900.
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

13. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Post autor: Bayard »

Mam pytanie dotyczące umundurowania wspomnianego pułku. Wiadomo, że wyróżniał się on na tle pozostałych oddziałów piechoty armii XW białymi mundurami. Wynikało to bodajże z faktu, że gdy pułk był formowany podczas kampanii 1809 roku w Galicji użyto mundurów austriackich, zdobytych w galicyjskich magazynach. Pułk miał zatem białe mundury z niebieskimi (błękitnymi) wyłogami. Odpowiadało by to barwom 55 Pułku Piechoty Austriackiej, rekrutowanemu właśnie w Galicji i rozwiązanemu po 1809 roku. W związku z powyższym pytania moje są następujące - czy 13. Pułk Piechoty przez cały okres swego istnienia używał mundurów o kroju austriackim, czy też zamienił je po kampanii 1809 roku na te o kroju polskim, wyróżniając się jedynie barwą? I jakie nakrycia głowy używane były w tym pułku? Spotkałem się z opisem, że używano okrągłych kaszkietów, takich jak austriackie, tylko że z orzełkiem i numerem pułku. Na różnych rysunkach z kolei widziałem typowe polskie czapki, jak u innych pułków piechoty. Pytam się, bo myślałem o przerobieniu zestawu piechoty austriackiej od Perrych lub Victrixa właśnie na ten pułk i nie wiem, czy da się to w miarę łatwo osiągnąć.
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 13. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Post autor: Fromhold »

Dziwi mnie, że chcesz mieć ten pułk skoro stanowił on garnizon Zamościa, wchodząc w skład kombinowanej dywizji gen. Kosińskiego , nie należał do V Korpusu i nie wziął udziału w wyprawie na Moskwę? ;)
Pułk miał bardzo oryginalny skład - 1 batalion składał się z Francuzów, Włochów, Niemców -dezerterów z Wielkiej Armii którzy tu pracowali na rehabilitację. Drugi batalion był złożony z Litwinów. Trzeci z Galicjan, głównie dezerterów z armii austriackiej. Pułk nosił białe mundury austriackie z dodanymi niebieskimi wyłogami.Czaka były raczej francuskie. Koloru wyłogów nie wiązałbym z jakimkolwiek pułkiem austriackim. Mundury austriackie ich nie miały.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Bayard
Adjudant
Posty: 251
Rejestracja: poniedziałek, 6 grudnia 2010, 00:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: 13. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Post autor: Bayard »

Wiem, że się nie nawalczyli się w 1812, ale w dalekiej perspektywie chciałbym pomalować wszystkie pułki Księstwa, więc i ten. A że mam figurki, to można by coś zmontować w ramach odpoczynku od standardowych mundurów XW ;)
Co do wyłogów- mój błąd w terminologii- nie powinno się pisać postów o takiej porze, na dodatek po imprezie ;) Chodziło mi o mankiety i kołnierz. A barwą 55 pułku austriackiego był właśnie niebieski.
"Kiedy atakujecie - wyjcie jak furie!"
- Thomas "Stonewall" Jackson

Mój blog:
http://arsbelli.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 13. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego

Post autor: Fromhold »

Co do czak to raczej nie wiadomo czy na wszystkich były orły , przynajmniej nie było ich w kompaniach wyborczych. Wszystkie z pewnością miały nad daszkiem blachy podobne do tych z rogatywek tylko może trochę wyższe. Nad nimi woltyżerowie mieli trąbki, grenadierzy pękający granat.Co mieli fizylierzy nie wiem. W grę może też wchodzić romboidalna blacha z numerem pułku -wzorem wcześniejszym francuskim.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia XIX wieku”