DBA w renesansie

Slepy
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 2 marca 2013, 16:00

DBA w renesansie

Post autor: Slepy »

Cześć,

Chce grać XVII wieczne bitwy. Ogniem i Mieczem system mnie kusił ale koszt jest za duży dla mnie.
Podobają mi się figurki Zvezda 1:72 (czyli 20mm). Z nich (oraz ewentualnie z firm Orion i Mars) da się złożyć 4 armie: Rzeczpospolita szlachecka (praktycznie sama husaria, rejestrowi kozacy, piechota typu niemieckiego - raczej taka armia w czasach Zygmunta Wazy mogła działać?), Turcja Ottomańska (bez Tatarów), Kozacy zaporoscy, Carstwo rosyjskie.
Z dostosowaniem Zvezdy pod OiM oprócz innej skali byłby ten problem, że najważniejsza armia byłaby nielegalna (husarię można tam wystawiać od jakiejś tam wielkości gry).

Także mam pytania :
1. Co myślicie o DBA renesansowym? Ile figurek (pudełko piechoty to około 40 a jazdy 16 figsów) na to potrzebuje? Skąd mogę sobie ściągnąć army listy?
2. Co myślicie o graniu figurkami 20mm w Ogniem i Mieczem?
3. Znacie jakieś inne systemy, które mogą mi pasować?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: DBA w renesansie

Post autor: stelker »

Może spodoba ci się renesanosowy FOG. Co prawda OIM jest drogi ale jest to całkiem przyzwoity system z niezłym wsparciem wydawcy i ilością graczy . Co prawda zdarzają się jakieś wyskoki w stylu ostatniej niespodziewanej podwyżki cen . Ale w ogólnym rozrachunku system polecam . Grania w OIM figurkami 20 mm moim zdaniem mija się z celem ciężko będzie znaleźć przeciwnika bo prawie wszyscy grają 15 mm.
Slepy
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 2 marca 2013, 16:00

Re: DBA w renesansie

Post autor: Slepy »

Mam przeciwnika, nie chce innych. Interesuja mnie tanie figurki 1:72. Figurki wargamer mnie nie interesują. W tej samej tematyce - na tzw. zasadach podstawowych, które ściągnałem do OiM nie da się grac - nie ma listy armii.

Coś szerzej można o FoG ? Skąd ściągac, ile rzeczy potrzebuje itd.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: DBA w renesansie

Post autor: stelker »

W OIM nie pograsz bez kupna podręcznika co do FOG może lepiej zapytaj w dziale do tego przeznaczonym tam są ludzie co się znają na tym systemie. Natomiast jeśli nie podobają ci się modele wargamera to zerknij na modele QR tańsze i całkiem fajne modele do pierwszej połowy XVII wieku
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: DBA w renesansie

Post autor: Telamon »

Coś szerzej można o FoG ? Skąd ściągac, ile rzeczy potrzebuje itd.
Kupić.

http://www.madaxeman.com/FOGR/tiki-index.php

Lista podręczników z armiami jakie zawierają. Do tego będzie prawdopodobnie potrzebny podręcznik główny, z zasadami.
Liczba potrzebnych figurek - 150/250 na 600 pkt, na zachodzie grywa się 800/1000 więc przelicz jeszcze sobie.
Slepy
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 2 marca 2013, 16:00

Re: DBA w renesansie

Post autor: Slepy »

Telamon pisze:
Coś szerzej można o FoG ? Skąd ściągac, ile rzeczy potrzebuje itd.
Kupić.

http://www.madaxeman.com/FOGR/tiki-index.php

Lista podręczników z armiami jakie zawierają. Do tego będzie prawdopodobnie potrzebny podręcznik główny, z zasadami.
Liczba potrzebnych figurek - 150/250 na 600 pkt, na zachodzie grywa się 800/1000 więc przelicz jeszcze sobie.
To masz racje, nie dla mnie.
Cały czas mi zostaje jednak DBR i OiM (w 20mm o ile znajde gdzies RB, na którym da się grać). Na wszystko (2 armie) mam budżet około 200-300 zł, łacznie z wysyłką, wydrukowaniem materiałów w punkcie ksero. Klej mam ;)
Kadzik

Re: DBA w renesansie

Post autor: Kadzik »

20mm moim zdaniem to nie jest rozwiązanie. Może i tanio, ale wybór jest bardzo ograniczony.

Historyczne listy armii do OiM wiszą na oficjalnej stronie w dziale download i co ciekawe Czata Gosiewskiego zawiera husarię, którą tak bardzo chcesz wystawić :) Z tego co pamiętam są tam 3 podstawki husarii, 3 rajtrów, 2 dragonów i 3 jazdy kozackiej + dowódca, czyli w sumie 12 (tyle co w DBA :P)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1297
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Re: DBA w renesansie

Post autor: stelker »

4 jazdy kozackiej 5 rajtarów i 2 dowódców bo o ile pamiętam to jest chyba taka zasada że jak bierzesz rajtarię to obowiązkowo bierzesz drugiego dowódce. A podjazd ciekawy. Tym niemniej jeśli chcesz tanio grać to OIM raczej odpada sam podręcznik to połowa twojego budżetu
Slepy
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 2 marca 2013, 16:00

Re: DBA w renesansie

Post autor: Slepy »

To nie ma RB nigdzie dostępnego? To co ściągałem z chomika to jakies fragmenty, ale myślałem, że jakbym gdzies głebiej poszukał to bym znalazł listy armii.

W DBR bałagan, tylko 1 army list na 3 znajduje. Potem DBR był przerabiany na DBA:Renesans bez przerobienia jednostek - trzeba sobie samemu według wzoru dostosować do DBA:R :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 marca 2013, 09:48 przez Slepy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: DBA w renesansie

Post autor: Kretus »

Te fragmenty to zapewne starsze wersje zasad, udostępniane publicznie. Zasady w podręczniku uległy zmianie.
Nie warto chwalić się zamiarem ściąganiem podręcznika z dziwnych źródeł, wydawca zagląda na to forum.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Slepy
Chasseur
Posty: 18
Rejestracja: sobota, 2 marca 2013, 16:00

Re: DBA w renesansie

Post autor: Slepy »

Właśnie widze, że tak sa zamieszczone żeby przypadkiem nie dało się na tym zagrać i przetestować systemiku.
Grałem w nascie bitewniaków i do żadnego nie kupiłem nigdy RB (chyba, że był w starterze). Producenci nie zarabiają na zasadach tylko figurkach.

Zostałem szaserem na forum !
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: DBA w renesansie

Post autor: GRZ »

[ladacznica]! :roll:
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
fanir
Adjudant
Posty: 204
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 22:53
Lokalizacja: Kielce

Re: DBA w renesansie

Post autor: fanir »

Slepy pisze: Interesuja mnie tanie figurki 1:72. Figurki wargamer mnie nie interesują.
Slepy pisze: Producenci nie zarabiają na zasadach tylko figurkach.
Przebrzydły Wargamer, a fe. Do czego to doszło żeby twórcy zasad chcieli pieniędzy za czas który poświęcili na ich opracowanie. Niech udostępnią zasady za darmo i zapomną o tym że kupimy ich figurki chociaż podobno na nich zarabiają. Systemów Bitewnych dla klasy pracującej! Precz z burżuazyjnymi kapitalistycznymi wyzyskiwaczami!
GRZ pisze:[ladacznica]! :roll:
Kadzik

Re: DBA w renesansie

Post autor: Kadzik »

Slepy pisze:Producenci nie zarabiają na zasadach tylko figurkach.
Dawno się tak nie uśmiałem :lol:
Podobne stwierdzenie jak "producenci telefonów nie zarabiają na telefonach, tylko na częściach do nich i serwisowaniu" :)

1. Wydanie podręcznika kosztuje, to chyba wiedzą wszyscy. Ale o tym, że był wiele lat pisany i testowany, to już się nie pamięta.
2. Wiele systemów bitewnych nie ma dedykowanych do nich figurek. Z firm produkujących modele historyczne i dedykowany im system bitewny mogę podać tylko Warlorda, Wargamera i Battlefront. Reszta firm to albo twórcy podręczników (Studio Tomahawk, Baker, Osprey etc.), albo producenci figurek (Essex, Xyston, Legio Heroica, Perry Miniatures, Artizan Design).

Patrząc pod kątem np. Games Workshop, to Twoje stwierdzenie jest w sumie prawdziwe. Niestety pozostali nie są takimi gigantami i nakład 1000 sztuk podręcznika musi się sprzedać. A nie wierzę, że ludzie kupią podręcznik, kiedy zagrają 2-3 gry i dadzą obie spokój, bo "jeszcze 4 systemy do wypróbowania".....
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”