Figurki 25/28mm?

Awatar użytkownika
sorfal
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 25 marca 2013, 13:31
Lokalizacja: Toruń

Figurki 25/28mm?

Post autor: sorfal »

Witam!

Nie wiem, czy gdzieś na forum ktoś poruszał tę kwestię, szukałem - nie znalazłem. Jak wiadomo, gra się głównie figurkami 15 mm.

Do rzeczy. Pewnego dnia naszło mnie, że chciałbym mieć antycznego bitewniaka, ale tylko do grania w domu, z narzeczoną (też filolog klasyczny ;)) i okazjonalnie ze znajomymi. Padło na DBA, bo tam figurek nie trzeba wiele. Jest to ważne, ponieważ zbieranie armii chciałbym potraktować mocno kolekcjonersko, więc muszą być ładne i duże (a więc nietanie) :D

I tu rodzi się pytanie jakie figurki i skąd je brać? Doszedłem do wniosku, że lepsze plastikowe, bo i chyba ładniejsze (więcej szegółów), a i tańsze niż metalowe. Na wargamerze w plastiku nie ma prawie wyboru (Victrix jest, wygląda fajnie ale po co mi do DBA tylu hoplitów albo ateńskich, albo spartańskich, itd.). Warlord jest pakowany po mniej, ale znowu metal...

Poradźcie coś, dobrzy ludzie :)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: Telamon »

Historyczny plastik 28mm jest akurat stosunkowo tani (metal xyston kosztuje prawie tyle samo co falanga od WG).

Zależy co chcesz zbierać, ale od razu mówię iż wielkiego wyboru w plastikach nie ma.
Dobrze jest z Rzymem - warto przejrzeć ofertę Wargames Factory (jest paka za ok. 150 zł/48 figurek - właściwie Rzym Okresu Późnej Republiki [dwie armie] można by tanio złożyć). Do tego są Germanie, Celtowie (piechota, jazda, rydwany).
Warlord Games ma ofertę zróżnicowaną - tylko część to plastiki (to te pudła z większą ilością ludzików i w typowej cenie ok. 100 zł). Plastiki to zwykli legioniści i weterani z okresu I/II n.e, jazdę możesz wziąć z Wargames Factory (to ta rzymska auxilia).
Hoplici to chyba w większości też plastiki (ale reszta mus być metal, nie ma wyjścia), są jeszcze Macedończycy (ale tylko Falanga, reszta to mus metal).

Jeżeli chcesz tanio to weź Późną Republikę (2 pudła legionistów, pudło kawalerii galijskiej, pudło pieszych numidów lub celtów - masz komplet). Reszta to mieszanie plastik-metal w różnych proporcjach (Grecy wypadają dobrze, w armiach do DBA mają średnio 8 elementów włóczników więc większość figurek z pudła zejdzie, zostanie kilkanaście max. to możesz spróbować sprzedać na Border Princess, chętni się znajdą). Niestety część metali trzeba sprowadzić, najpewniej z GB (producentów jest od metra).
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: Greebo »

W jednym miejscu to najwięcej informacji o plastiku znajdziesz pod tym adresem:

http://www.plasticsoldierreview.com/Index.aspx

Niestety większość plastikowych figurek jest z dość miękkiego plastiku, a i formy do takiego plastiku są jakieś inne tak że z tymi ładniejszymi i mającymi więcej szczegółów jest różnie. Osobiście mam wrażenie że przynajmniej częściowo metale w 15mm są jednak dokładniejsze niż plastik. Ale to oczywiście pozostawiam twojej ocenie. I nie dotyczy to oczywiście tych nowych twardych plastików :)

Jeśli miałbyś możliwość to najlepiej samemu porównać oczami figurki z plastiku i metalu.

Na pewno w plastiku jest teraz dużo więcej wojska niż było jeszcze parę lat temu (głównie dzięki Rosjanom i Ukraińcom) ale w dalszym ciągu metalowa 15 jest nie do doścignięcia.

Właściwie każdą armie jaką sobie wymyślisz możesz kupić a z plastikiem nadal jesteś dość poważnie ograniczony.

Ja w każdym razie z tych powodów przeszedłem na 15mm metal z plastiku.

Nie miałem żadnego problemu ze znalezieniem figurek do każdej armii jaką sobie wymyśliłem a mam ich do DBA naprawdę sporo. Firm robiących 15mm metal jest po prostu bardzo dużo na zachodzie i wystarczy tylko poszukać. Owszem wóz bojowy Pieczyngów (armia III/47) czy wieże jako wóz bojowy Persów z 546 r pne (Armia I/60b) robi tylko jedna firma (każdą z tych rzeczy inna) ale można to kupić :)!
Awatar użytkownika
sorfal
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 25 marca 2013, 13:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: sorfal »

Hm, mi chodzi o figurki 28 mm :) Nie mam za bardzo jak zrobić porównania metal/plastik, bazuję na doświadczeniu z figurkami do bitewnego Warhammera ;) Wywnioskowałem jednak, że raczej w każdym wypadku przyjdzie mieszać plastik z metalem. Jak uważacie, że metal lepszy, pójdę w metal.

A jakby co, myślicie, że z części tych Ateńczyków (http://wargamer.pl/index.php?id=19658) da się też zrobić Spartan (i na odwrót)?
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
sorfal
Enfant de troupe
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 25 marca 2013, 13:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: sorfal »

Telamon pisze:Zależy co chcesz zbierać
Myślałem o I/52 i I/60 (wojny perskie), albo o II/7 i II/12 (Aleksander i późni Achemenidzi), albo najbardziej typowo II/32, II,33 czyli Rzym i Kartagina. Ewentualnie II/5 a, b, c (wojna peloponeska).
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Cisza
Général de Brigade
Posty: 2180
Rejestracja: środa, 7 października 2009, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: Cisza »

Z Persami i Aleksandrem to w plastikowej 28 kiepsko. Kartaginę musiałbyś mocno konwertować z Greków. Nie widziałem figurek do Kartaginy jako takiej.
Ba'tki Machny wspomnij czasy
Gdy do walki brak ci sił
Jak na stepach Ukrainy
Białych i czerwonych bił!
_____________________
www.polewalki.blogspot.com
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: AWu »

Najłatwiej Podbój Galii chyba zrobić.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: Telamon »

Myślałem o I/52 i I/60 (wojny perskie), albo o II/7 i II/12 (Aleksander i późni Achemenidzi), albo najbardziej typowo II/32, II,33 czyli Rzym i Kartagina. Ewentualnie II/5 a, b, c (wojna peloponeska).
Wszystkie powszechne 28mm jakie istnieją ma w swej ofercie Wargamer.
Wojny perskie da się zrobić, choć z Persami rewelacyjnie nie jest (jedynie kawaleria i piechota od WF). Aleksandra nie zrobisz, piechota od WF jest już przestarzała, Macedończycy mogą być kłopotliwi (8 elementów da się złożyć).
Wojen Punickich nie złożysz (Kartaginę średnio, Rzymian wcale.)
Wojny Peloponeskie będą najlepszym i najtańszym wyborem. Albo tańszy i brzydszy (odrobinę) wybór hoplitów WG (zarówno Spartanie jak i "zwyklasy" to pudłowane plastiki) albo nieco droższe i o lepszej rzeźbie (lecz prawdopodobnie bez kalkomanii w pudle - nie wiem jak z częściami wewnątrz pudła, czy da się zrobić wszystkich hoplitów pod jeden okres itd).

Hoplitów trza kupić po pudle na stronę (Spartanie to max. 11 elementów sp, ateńczycy 9, tebańczycy 9.), lekkozbrojnych albo metalowych z blistrów (kreteńscy łucznicy) albo - co może być fajniejsze - kupić jedno pudło pieszych lekkozbrojnych Numidów od WF (24 ludki plastiki w pudle, wystarczy pomalować na greków) za 91 zł. Kłopoty będą z kawalerią - albo sprowadzasz albo wszystkim dajesz metalowych (kosztujących 15 zł od sztuki) Tesalów, potrzeba 5-6 na armie Teb i Aten, 3 (opcjonalnie) dla Spartan.
Koszt tej zabawy to ok 400 zł za dwie armie. Budując te z wojen peloponeskich możesz potem wyjść na wojny perskie, zbudować armie macedońską (hetairoi WG ma zrobić w metalu, tutaj wystarczy kupić jedno pudło pezhetairoi bo resztę masz).
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Re: Figurki 25/28mm?

Post autor: Pablo »

Zdecydowanie polecam wojny macedońsko - perskie, będą najciekawsze wizualnie ale i rozgrywka przyniesie wiele ciekawych rozwiązań nawet po kilku rozgrywakach, ponieważ w DBA obie armie mimo dużego zróżnicowania jednostek są bardzo silne.

Figurki moim zdaniem generalnie lepsze są metalowe i większe zróżnicowanie i jakość a tylko dodatkowo plastik w zależności od dostępności oraz od grubaości portfela, a jest w czym wybierać.

Moim skromnym zdaniem najlepsze to:

Dawny Vendel Miniatures - http://www.sgmm.biz/Bloody-Day-28mm-Ancients_c_13.html

Crusader Miniatures http://www.crusaderminiatures.com

FOUNDRY chyba 26mm http://wargamesfoundry.com/historical_r ... /ancients/

Warlord http://www.warlordgames.com/store/hail-caesar.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”