Insurekcja kościuszkowska w DBA

LUDzik
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: środa, 8 stycznia 2014, 13:24
Been thanked: 4 times

Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: LUDzik »

QR Miniatures oferuje sympatyczne figurki z okresu insurekcji Kościuszki, pomyślałem, że ciekawie wykorzystać by je było i stworzyć armie na zasadach popularnego DBA. Po prostu chciałbym mieć możliwość zestawienia ich w polu z moimi wczesnymi piastami - w końcu o to chodzi w DBA. Argument jest tu taki, że jak na końcówkę XVIII w żołnierze Kościuszki byli słabo wyposażeni w broń palną i taktyką walki było jednak dążenie do walki na bagnety - co daje pozory wiarygodności konwersji powstańców pod DBA.

Agresja: 2
Teren: płaski

Moja propozycja składu:
Cv............Kawaleria narodowa
Cv............Kawaleria narodowa
Cv............Kawaleria powstańcza
Bw...........piechota liniowa polska
Bw...........piechota liniowa polska
Bw...........piechota liniowa litewska
Art...........Artyleria
Art...........Artyleria
Ps............Strzelcy lub tyralierzy
Wb/Sp.......Grenadierzy kosynierscy/doborowi kosynierzy
Hd...........Kosynierzy zwykli
Hd...........Milicje miejskie i inne oddziały nieregularne

Wyjaśnienia oddziałów:
Dwa oddziały artylerii są po to, aby dać przewagę zasięgu nad innymi armiami DBA i przedstawić siłę ognia w jakikolwiek sposób. Nawet myślałem nad trzecią artylerią aby podkreślić ten efekt, ale wtedy armia byłaby zbyt defensywna.
Kosynierzy to do wyboru Sp lub Wb. Wb oferuje możliwość szarży, a to była taktyka kosynierów, Sp jako walka ramię w ramię bronią drzewcową również tu pasuje. Jakiś oddział Hordy to oczywistość.
Bardzo podoba mi się opcja ze strzelcami, Ps jako tako oddaje ich rolę - choć oczywiście nad klasycznymi harcownikami powinni mieć przewagę zasięgu ognia ogromną. Ps może także wspierać Sp, czyli kosynierów co także ma sens.
Jak chodzi o kawalerię to mamy tylko trzy typy oddziałów, więc niewielki wybór. Zdecydowałem się na najbezpieczniejsza opcję czyli Cv

QR Miniatures oferuje modele dla: liniowców polskich, litewskich, piechoty powstańczej i kawalerii powstańczej, kawalerii narodowej z podziałem na towarzyszy i pocztowych oraz kosynierów i strzelców. Chciałem jakoś te opcje wykorzystać. Nie ma artylerii, ale tę się spokojnie znajdzie u innego wydawcy figurek.


CZEKAM na wasze propozycje w przedstawieniu powstańców pod DBA :)
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: Raleen »

Do tego okresu to chyba bardziej by pasował system DBN (Napoleoński). DBA jest zasadniczo starożytno-średniowieczne.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
LUDzik
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: środa, 8 stycznia 2014, 13:24
Been thanked: 4 times

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: LUDzik »

Raleen - jasne, że inny system np. DBN sprawdziłby się tu lepiej. Jednak nie znam tego systemu, a jeśli bym poznał - gdzie ja znajdę gracza, skoro nawet w popularne DBA gra garstka osób w dużym mieście :)

Mam plan, żeby pomalować sobie figurki z kolejnych okresów Polski/Rzeczpospolitej i oprócz położenia ich na półce mieć możliwość dla zabawy skonfrontowania ich w jakimś systemie. Na razie jestem na etapie malowania pierwszej z nich - wczesnych piastów.

Dlatego moje pytanie brzmi: jak wy byście przedstawili powstańców kościuszki w DBA. Taka gra intelektualna.
Oczywiście jeśli istnieje jakaś bardziej oficjalna konwersja DBN z DBA to chętnie się przyjrzę. DBR na DBA istnieje, ale epoka napoleońska to już cięższa sprawa.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: Telamon »

Jednak nie znam tego systemu, a jeśli bym poznał - gdzie ja znajdę gracza, skoro nawet w popularne DBA gra garstka osób w dużym mieście
Nie jesteś aby z Krakowa?
LUDzik
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: środa, 8 stycznia 2014, 13:24
Been thanked: 4 times

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: LUDzik »

A jestem, jestem :)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: Telamon »

To akurat miałem Cię zaszczyt poznać w listopadzie, na Spotkaniu z Grą.
Szkoda, że na DBN nie mam chwilowo płynności finansowej (jak widzę ludki dla innych narodów niż Polacy - którzy mają jedne z fajniejszych mundurów jakie z tego okresu kojarzę - trzeba sprowadzać). Tym niemniej jakby się znalazły możliwości (figurki zwłaszcza) mógłbym spróbować.
Ale jakbyś chciał rozbudować kiedyś swą armię Piastowską do dużych rozmiarów (do Field of Glory) to ja bardzo chętnie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 stycznia 2014, 09:23 przez Telamon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43341
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3919 times
Been thanked: 2488 times
Kontakt:

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: Raleen »

Wracając do tematu, bo jak rozumiem nie jest on poświęcony omawianiu tego kto co ma i chwaleniu się tym oraz roztrząsaniom o własnych planach (to do Telamona) tylko dyskusji o tym co w pierwszym poście, mi się wydaje, że wchodzenie w DBA, to jest trochę męczenie tematu. Zależności między różnymi rodzajami wojsk w DBA zostały opracowane dla starożytności i średniowiecza. Chyba nie za bardzo pasuje to do epoki napoleońskiej (a nawet jestem pewien, że nie pasuje - chociaż zależy jeszcze trochę od poziomu tolerancji gracza). Zresztą, jak już pojawiła się armia powstańcza, trzeba by się zastanowić nad jej przeciwnikiem. Jak np. mieliby być oddani kirasjerzy, jako rycerze w DBA? Ze wszystkimi ich właściwościami?
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Fromhold
Général de Division
Posty: 3383
Rejestracja: poniedziałek, 1 marca 2010, 21:38
Lokalizacja: obóz warowny
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: Fromhold »

Podobnie kwestia artylerii, kartaczy, karabinowego ognia salwowego etc. Jak na moj gust troche za duzo trzeba by uzywac wyobraźni.
Są doskonałe figurki i modele. Są też doskonałe plany i materiały źródłowe, ale nigdy nie idzie to w parze.
http://fromholdblog.blogspot.com/
LUDzik
Appointé
Posty: 32
Rejestracja: środa, 8 stycznia 2014, 13:24
Been thanked: 4 times

Re: Insurekcja kościuszkowska w DBA

Post autor: LUDzik »

Kirasjerzy XVI w. to Cv bo nie szarżują, XVIII w. chyba faktycznie to by byli rycerze.

Myślę, że akurat kawaleria jest tu najmniejszym problemem. Problemem jest wielkość pola walki, donośność broni czy użycie lunety. Dobrze chociaż, że liczebność armii powstańczej rzadko przewyższała liczebnie w polu siły np spod Legnicy 600 lat wcześniej

Można też tak rozwiązać problem konwersji: Piastowie grają na zasadach DBA, a Kościuszko na zasadach DBA z modyfikacjami, aby oddać ich przewagi:
Dajmy na to:
Łuki, artyleria +50% zasięgu
Ps może strzelać jak łuk, ale z siła +1 - o ile nie w walce wręcz.
Horda kosztuje tylko 1 aktywacji, nie 2.
Zasięg dowodzenia w terenie czystym bez ograniczenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”