Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: merikallio »

Witam

Szykuję się z kolegą do stoczenia bitwy pod Legnicą ale nie mogę znaleźć stosownej listy armii dla sił Henryka. Na stronie DBA online bez problemu znalazłem wiarygodną listę dla Mongołów, ale Polacy są albo z czasów Bolesławów albo od razu z Grunwaldu. Jakoś pominęli XIII stulecie a obecność zakonów jeszcze komplikuje sprawę. Macie pomysły?

Na podstawie opisu Długosza zrobił bym to chyba tak: 2x spears, 3x bw (najemni kusznicy opisani przez kronikarza), 1x aux (górnicy ze Złotoryi) 2x cav i 4x knights.

Aha, będę wdzięczny za sugestie dotyczące pola bitwy. Na pewno rzeka, ale co poza tym?
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: GRZ »

1x3Kn (Gen), 2x3Kn, 1x2LH, 3x4Sp, 1x4Bd, 3x3Bw, 1x2Ps.
Tak wg zasad w tym okresie powinni wyglądać Polacy.
Co do konkretnych bitew to DBA nie jest idealnym systemem do ich odtwarzania.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
merikallio
Appointé
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 2 sierpnia 2011, 13:38

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: merikallio »

Dzięki

Hmm. Podejrzana rozpiska. Nie jestem specem od polskiej wojskowości, ale mam dwie wątpliwości:

- co tu robią blades? (o ile nie są spieszonym rycerstwem). Co to za rodzaj piechoty był.

- LH powinni byc raczej Cv, szczególnie na tle Mongołów. Podejrzewam, że chodzi o konnych giermków a ich zaliczył bym jednak do Cv. W ogóle dla mnie LH to wyłącznie konni łucznicy i oszczepnicy unikający zwarcia tak długo, jak to tylko możliwe
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: GRZ »

To chyba jacyś wikingowie a przynajmniej z ich modeli można to wystawić (Bd). Jednak ja się nie znam. Chwilę jak jeszcze poczekasz to Greebo pewnie tu zajrzy a on będzie wiedział.
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: AWu »

Mon dieu Wikingowie w 1241?
Awatar użytkownika
Indar
Błędny rycerz
Posty: 1088
Rejestracja: piątek, 5 maja 2006, 20:08
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: Indar »

Pod Legnicą?
http://www.freha.pl - Forum Rekreacji Historycznych
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: Telamon »

A może to jacyś drwale czy co...? :P
Awatar użytkownika
GRZ
Général de Brigade
Posty: 2695
Rejestracja: niedziela, 10 lipca 2011, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: GRZ »

Feudalni drwale ;)

Widocznie pomyliło mi się z jakąś inną armią. :)
"In war victory is one part planing and nine parts faith"
ale dobre kostki pomagają.
Awatar użytkownika
Kretus
Baron
Posty: 1192
Rejestracja: niedziela, 31 grudnia 2006, 19:14
Lokalizacja: Lublin/Biłgoraj
Has thanked: 135 times
Been thanked: 73 times

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: Kretus »

Co do jednostki "ostrzy" - na zachodzie panuje tendencja do dodawania do polskich średniowiecznych armii jednostek jakichś morderczych drwali czy innych piechurów z berdyszami. Od biedy można podpiąć to pod gwarków.

Tak jak koledzy napisali wyżej - listy armii DBA nie bardzo pasują do wystawiania armii w konkretnych bitwach. Ale skoro ilość elementów jest ta sama, to po prostu zamień niepasujący element na coś innego.
Z czasem nowa z nas powstanie wodzów rota
Uzbrojona w historyczne argumenty...
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: Greebo »

Trzy kwestie.
Jeśli listę Mongołów bierzesz z DBA online to może się ona różnić od obecnej bo tam jest jeszcze stara lista przed zmianami jakie nastąpiły przy wejściu w życie DBA 2.0 (lista armii nie ulegała zmianie później pomimo zmiany przepisów).

Bd w liście armii Polaków z tego okresu wzięły się (o ile wiem) z angielskiego podejścia do takich kwestii. Chodzi o to że Anglicy (i nie tylko oni) czasami z jednego zdarzenia robią ogólną zasadę. konkretnie chodzi o jakiś przypadek z wojen z Niemcami (jeśli dobrze pamiętam gdzieś w XI w) gdzie jakiś kronikarz wspominał że w bitwie był jakiś oddział z toporami który strasznie ciął rycerzy niemieckich.Oddział ten miał być jakimiś posiłkami i była nawet chyba wersja że mogli to być najemni Skandynawowie. (Musiałbym to wszystko posprawdzać bo pisze z pamięci.) Generalnie był to jeden wypadek i też nie do końca pewny. Ale zrobiono z tego generalną zasadę. Podobnie jak w późniejszej armii od XIV do XV wieku pojawiają się WWg i 8Cb! (Grając wiec Grunwald polską armia mamy więc jedną z dwóch formacji raczej z końca XV w niż z początku ;)

Ostatnia sprawa. Gracze w DBA (głównie z zachodu) chcąc zagrać historyczne bitwy ustalają czasami własne składy armii biorąc pod uwagę posiadane informacje. Zmieniają przy tym nie tylko rodzaje wojsk ale też ilość elementów w armii jeśli w bitwie jedna strona miała zaczna przewagę liczebną.
Takie rozpiski można znaleźć na Fanaticusie:

http://www.fanaticus.org/DBA/battles/index.html

Nie ma tam Legnicy ale np zaraz na początku Maraton jest proponowany z armią Perską większą niż 12 elementów. Podobnie bitwy z wojny 100 letniej.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Re: Legnica 1241 - rozpiska Polaków i templariuszy

Post autor: Greebo »

A tak zupełnie z innej beczki to co do templariuszy, nie powielajmy może błedów innych. Tym bardziej, że czytałem już, że w ogóle bitwę pod Legnicą Mongołowie stoczyli z Templariuszami :)!

O ile wiem jeśli w ogóle tam byli templariusze byli to bardziej symbolicznie niż jako znacząca siła więc nie ma powodów żeby tak podkreślać ich udział w bitwie. Gdybyśmy w ten sam sposób pisali o innych bitwach to nie raz trzeba by wypisywać po każdej stronie z połowę krajów Europy ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”