Strona 1 z 11

DBA - FAQ dla początkujących

: wtorek, 26 stycznia 2010, 14:44
autor: murass
Jako ze czesto wsrod nowych graczy pojawiaja sie te same pytania postanowilem napisac FAQ do DBA, w ktorym beda zawarte najbardziej podstawowe odpowiedzi. Niech kazdy pisze swoje pytania lub uwagi, bede je zwieral w pierwszym poscie sukcesywnie go edytujac. Mysle ze warto by bylo ten temat podpiac, aczkolwiek to zostawiam juz do decyzji Zwierzakowi. Na razie wersja wstepna, mam nadzieje ze po Waszych sugestiach bedzie bardziej rozbudowana.


1. Skad wziac podrecznik do DBA?

Podrecznika nie mozna kupic w Polsce, ale i tak sluzy on glownie do sprawdzania listy armii, same zasady sa w nim opisane w sposob skutecznie utrudniajacy ich zrozumienie. Na szczescie powstal darmowy nieoficjalny poradnik, ktory wszystkie zasady tlumaczy w sposob jasny i klarowny, jego angielska wersje mozna sciagnac STAD, polska natomiast STAD. Co jakis czas na forum robione jest wspolne zamowienie, najlepiej odezwac sie w TYM temacie.


2. Skad wziac listy armii?

Listy armii znajduja sie wylacznie w podreczniku, do czasu jego zakupienia najlepiej poprosic o pomoc kogos na forum.


3. W jakiej skali sie gra?

Najbardziej rozpowszechniona jest skala 15mm, obecne turnieje w Lidze DBA odbywaja sie wlasnie w tej skali. Popularna jest takze skala 1/72.

Tak naprawde mozna grac praktycznie w kazdej skali pomiedzy 2mm a 25mm, stosując jedynie rozgraniczenie na dwie wielkości podstawek i dwie skale terenu. Figurki od 2mm do 15mm naleza do mniejszej skali, a stosowana w nich podstawowa skala dlugosci to 100 krokow = 1cal, natomiast pole bitwy ma wymiar 60cm x 60cm. Dla wiekszych figurek 100 krokow = 40mm, a pole bitwy 90 cm x 90 cm.

Warto zaznaczyc, ze szerokosc podstawki kazdego elementu jest zawsze taka sama (4cm dla mniejszej skali i 6cm dla wiekszej), roznia sie one tylko glebokoscia.


4. Gdzie kupic figurki?

Jesli chodzi o figurki 15mm to najlepiej przejrzec TEN temat. W skali 1/72 najbardziej popularna jest Zvezda - figurki tej firmy sprzedaje wiele sklepow modelarskich i nie powinno byc problemu z ich kupnem w Polsce.

Ceny metalowej armii w skali 15mm to koszt miedzy 100 a 150 zlotych. Plastikowe figurki w skali 1/72 sa troche tansze, koszt przecietnej armii nie powinien przekroczyc 60 zlotych.


5. Jak wyglada lista armii?

W DBA jest kilkanascie uniwersalnych elementow, kazdy z nich reprezentujacy jeden typ wojska. Kazda armia sklada sie ze zbioru tych elementow w roznej konfiguracji. Podczas walki kazda armia sklada sie z 12 elementow (wliczajac w to element generalski, scisle okreslony w liscie armii) oraz z obozu, zawierajacego element ciur obozowych (element ten nie moze sie poruszac, wiec zwykle sie o nim nawet nie wspomina ;-)).

Swoboda w tworzeniu rozpiski rozni sie w zaleznosci od armii. Kazdy element ma swoje slabe i mocne strony, nie ma elementow "przegietych", balans armii jest bardzo dobrze zachowany.


6. Czy wszystkie armie moga walczyc miedzy soba?

Teoretycznie tak, aczkolwiek w kazdej liscie armii sa wypisani historyczni przeciwnicy. Poza tym wszystkie armie sa podzielone na 4 glowne okresy: czasy biblijne, antyk, wczesne sredniowiecze oraz pozne sredniowiecze.


7. Jakie armie mozna wybrac?

Praktycznie wszystkie, ktore istnialy miedzy 3000 rokiem przed naszą erą i 1485 rokiem naszej ery. W sumie list armii do wyboru jest 310, a uwzgledniajac podlisty (na przyklad rozne okresy czasu dla danej armii) jest ich 552.


8. Jak wyglada starcie dwoch elementow?

Kazdy element ma ustalona skutecznosc w walce z piechota oraz z kawaleria. Podczas walki kazdy z bioracych w niej udzial elementow dodaje do podstawowej skutecznosci modyfikatory (wsparcie, okrazenie, walka w trudnym terenie itp.), a nastepnie wynik rzutu koscia szescioscienna. Zwyciezca jest oczywiscie ten, ktory uzyskal wiecej punktow. Przegrany, zaleznie od typu walczacych elementow oraz roznicy punktowej, moze zostac zniszczony, wycofac sie, uciec lub zostac na miejscu i kontynuowac walke w nastepnej turze.


9. Co oznacza ilosc figurek na podstawce elementu?

Ilosc figurek na podstawce nie ma znaczenia w sensie mechaniki systemu - 3Bd walczy tak samo dobrze jak 6Bd. W niektorych przypadkach ilosc figurek na elemencie ma wplyw na glebokosc tego elementu, co z kolei nie ma duzego znaczenia w grze (wiekszymi elementami czasem jest trudniej manewrowac).

Ilosc figurek na elemencie oddaje w pewien sposob historyczny szyk oddzialu oraz jego liczebnosc, ale podczas walki liczy sie jedynie typ elementu. Poza tym nie usuwa sie podczas gry figurek z elementu - jezeli element jest zdejmowany z pola walki to zawsze w calosci.


10. Dlaczego elementy posiadajace luki, na przyklad LH albo Ps, nie moga strzelac?

Przepisy DBA sa dosyc abstrakcyjne i zakladaja, ze te typy oddzialow strzelaly ale raczej z malej odleglosci, poza tym nie byl to masowy ostrzal, mial on raczej na celu zdezorganizowanie przeciwnika a nie jego fizyczne wyeliminowanie. Starcie z tymi oddzialami rozpatruje sie jako zwykla walke wrecz. Zeby w pewien sposob oddac to, ze oddzialy te nie walczyly zwykle w bezposredniej walce wrecz, gina one dosyc rzadko, zwykle sa odrzucane badz uciekaja. Nalezy zauwazyc, ze jesli LH lub Ps nie sa okrazeni to ciezka piechota nigdy ich nie niszczy!


11. Jaka jest roznica pomiedzy kusznikami a lucznikami?

W sensie przepisow - zadna. Podbnie jak z liczba figurek na podstawce ma jedynie znaczenie estetyczne.

: wtorek, 26 stycznia 2010, 16:26
autor: MiSiO
310 list. Uwzględniając podlisty (np. Grecja z okresu hellenistycznego ma kilkanaście podlist uzględniających różne okresy czasu i różne miasta) jest ich pponad 500.

: wtorek, 26 stycznia 2010, 20:46
autor: Greebo
Myślę Murras że ten temat to świetny pomysł!!!
GRATULUJĘ!

Jeśli pozwolisz dodam jeszcze małe uzupełnienie do twoich wyjaśnień:

Co do pytania(?) 3

Warto może dodać że DBA daje tak naprawdę możliwość grania właściwie wszystkimi wielkościami figurek od 2mm do 25mm. Stosując jedynie rozgraniczenie na dwie wielkości podstawek i dwie skale terenu.

Figurki od 2mm do 15mm mają podstawki szerokości 4cm a stosowana do nich skala terenu to 100 kroków = 25mm, dla większych figurek podstawki mają szerokości 6cm a 100 kroków = 40mm.

(Kroki to stara miara odległości która jest używana w DBA. Obecnie 1 krok = ok. 0,8m, w starożytnosci 1 krok był równy ok 1,5m)

Skala terenu powoduje też różnice w planszy do gry. Dla figurek od 2mm do 15mm plansza do gry ma wymiar 60cm x 60cm, a dla pozostałych 90 cm x 90 cm.

Figurki 15mm są chyba najpopularniejsze na świecie (i powoli w Polsce) a 1:72 (co mniej więcej odpowiada 25mm) są niewątpliwie najtańsze, przez co (bąźmy szczerzy ;)) są również dość popularne w Polsce.

Co do pytania(?) 7
Mówiąc najdokładniej w DBA jest 552 wersji armii ;)!

: wtorek, 26 stycznia 2010, 21:04
autor: Greebo
No może jeszcze malutkie uzupełnienie do Pytania 5 ^^

Armia to 12 elementów (z czego jeden jest/reprezentuje Generała) + trzynasty element jakim są Ciury obozowe broniace obozu ;D .

(Zgodnie z przepisami jeśli w obozie nie ma Ciur jest on nie broniony i przeciwnik może go zajać bez walki :> )

Elementy które mogą reprezentować Generała w armii są obecnie ściśle określone w listach armii.

: wtorek, 26 stycznia 2010, 22:19
autor: murass
Dziekuje za wszelkie uwagi - uwzglednilem je juz w tekscie, dodatkowo dodajac "cos od siebie". Czekam na dalsze komentarze badz pytania.

: środa, 27 stycznia 2010, 09:13
autor: Greebo
Coś jeszcze mi zaświtało, ale napiszę dopiero w dłuższej wolnej chwili :)!

: piątek, 29 stycznia 2010, 08:01
autor: Yori
Mam pytanie: czy jest jakaś techniczna różnica między elementami 3Lb i 4Lb, czy raczej jest to tylko fundament do DBM?

I analogcznie: czy jest różnica między 4Lb i 3Bw?

Czy raczej wszystkie jednostko typu BOWS działają identycznie, bez względu na typ broni i liczbę figurek na bazie?

: piątek, 29 stycznia 2010, 08:22
autor: murass
Wydaje mi sie, ze odpowiedzi na te pytania sa w punkcie 9 i 11, ale jesli cos jest dalej nie jasne to daj znac.

: piątek, 29 stycznia 2010, 10:58
autor: AWu
Zdecydowanie niczym. W DBXach większych, w zasadzie też się nie różnią, a ilość figurek przedstawia regularność/nieregularność, albo podwójny element. Ma to znaczenie w dowodzeniu.

: piątek, 29 stycznia 2010, 16:11
autor: Yori
Dzięki AWu za odpowiedź :) Przepraszam murass za brak spostrzegawczości, pisałem tego posta w pośpiechu, ubrany w kurtkę, tuż przed wyjściem do pracy, z nadzieją, że gdy wrócę odpowiedź uzyskam.

: piątek, 29 stycznia 2010, 20:34
autor: Greebo
Niestety w tej chwili juz nie pamiętam co mi jeszcze świtało :(, może sobie jeszcze przypomnę to napiszę.

Teraz natomiast dodam coś do kwestii ilości figurek na elemencie.

W kilku wypadkach ilość figurek na elemencie ma pewne znaczenie (jesli chodzi o głebokość podstwki/elementu).

Dotyczy to następujacych rodzajów wojsk:
Kn w przypadku 6Kn - (ten element ma głebokość 6cm, inne Kn mają głebokość 3cm)
Cv w przypadku 6Cv - (ten element ma również głebokość 6cm, 3Cv mają głebokość 3cm)
Sp w przypadku 3Sp - (ten element ma głebokość 2cm, 4Sp mają głebokość 1,5cm)
Bd w przypadku 3Bd i 6Bd - ( element 4Bd ma głebokość 1,5cm, 3Bd ma głebokość 2cm, a 6Bd ma głebokość 4cm)
Bw w przypadku 8Bw - (ten element ma głebokość 4cm, inne Bw mają głebokość 2cm)
Wb w przypadku 4Wb i 5Wb - ( element 4Wb ma głebokość 1,5cm, 3Wb ma głebokość 2cm, a 5Wb ma głebokość 3cm,)

(Wszystkie głebokości podane powyżej odnoszą sie do elementów dla figurek 15mm.)

Róznice te, zwłaszcza przy dużych podstawkach, mogą jedynie wpływać na dwie kwestie:

Takimi elementami jest trudniej manewrować np. przy zwrotach.

Ich głebokość może mieć również wpływ na to czy cofający element nie wpadnie na kogoś lub nie wejdze np. w trudny teren, lub nie wyjdzie częscią podstawki poza planszę przy odrzuceniu po walce. Jak również na rozerwanie grupy, jeśli będzie stał w linii z podstawkami o innej głebokości. (W tym wypadku jednak może to też czasem pomóc w utrzymaniu grupy jeśli odrzucony element będzie dwa razy węższy!)

W żadnym wypadku nie wpływa to na siłę czy wynik walki lub ostrzału.

: środa, 17 marca 2010, 16:56
autor: Warchoł
III/46 Later Polish. 1632-1700 AD
Forest. Ag: 1
(a) 1632-1652 AD:
1 Pi (g), Cv (g), or Kn (g) Drabant, Pancerni, or Hussars
1 (2 Sh + Pk) German-style foot
then 8 from:
2 (Kn + 2 Cv) or (Kn + 3 Cv) Hussars and Pancerni or Lithuanian petyhortsy
2 Cv Reiters
(2 to 6) Cv Noble levy
1 LH Lithuanian tartars
2 Dr Dragoons
1 (2 Sh + Pk) German-style foot
1 Sh Haiduks
1 7Hd Fake hussars
1 Art Regimental guns
1 Art Field guns


Jest to lista z wariantu dba-rrr. Moje pytanie brzmi- ile figurek mam dawać na podstawkę dajmy na to petyhorców. Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękuje.

: środa, 17 marca 2010, 18:18
autor: Yori
Wszystko jest napisane na stronie 2-giej podręcznika:
http://www.scribd.com/doc/20493825/DBA-RRR-Rules-v1-03

: środa, 17 marca 2010, 18:59
autor: Warchoł
Oj :lol2: , nie zauważylem. W takim razie jeśli husaria to 2kn, to jaką głębokość ma miećpodstawka, bo w zasadach ze zgiełku nie ma czegoś takiego jak 2kn.

: środa, 17 marca 2010, 19:37
autor: Yori
Bo to się nie ma nijak do zasad Zgiełku. DBA-RRR jest raczej konwersją DBR do zasad DBA. W army liście DBA-RRR jest napisane, że Kn są to wszystkie oddziały Ln i Pi(F) z DBRa. Czyli zgodnie z z zasadami DBR wielkość podstawki wynosi dla skali 15 mm 40x30 mm i montujesz po 3 figurki lub dla skali 1:72 60x40mm, po 2 figurki.

Cyfra 2 w rozpisce DBA-RRR oznacza ilość tych elementów. W DBA byłoby to zapisane 2x3Kn, ale oni to po prostu uprościli, gdyż założyli, że dla graczy DBR będzie to oczywiste. Dzieki temu zostawili też dowolnośc skali (patrz ilość figurek na elemencie).

Po prostu dla renesansu kanonem jest DBR. Zaś DBA-RRR to możliwość zagrania w DBA swoimi armiami do DBRa.