Pytanie o jazdę Macedonii

Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Pytanie o jazdę Macedonii

Post autor: Inkub »

Przegladajac liste II/12 zaczalem sie zastanawiac troche nad dopasowaniem jednostek historycznych, figurek i ich odpowiednikami w liście armii. W liscie podano, ze armia zawiera 1x3Kn(Gen) (i to sa towarzysze, czyli companions), potem 1x3Cav i 1x2LH. I tutaj mam watpliwosci, a w zasadzie jestem w kropce. Jakie jednostki historyczne odpowiadaja tym 1x3Cav? Czy Paoian Cavalry Xystona odpowiada temu 1x3Cav? Czy to jest moze po prostu jeszcze jeden oddział towarzyszy?
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

Thessalians, Greek allied or mercenary cavalry, - Cv

Prodromoi, Odrysian Thracian and/or Paionian light horse, Asiatic hippakontistai - LH
Awatar użytkownika
Inkub
Colonel en second
Posty: 1425
Rejestracja: środa, 3 marca 2010, 11:26
Lokalizacja: Wawa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Inkub »

Super, dzieki:)
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

To akurat prosta sparawa 3Cv to oczywiście kawaleria Tessalska. Historycznie jej uzbrojenie jak i sposób walki nie różnił się niczym od ciężkiej kawaleri macedońskiej. Jedyną różnicą było niższe status społeczny niż hetairoi. Stąd pewnie kawaleria a nie Kn w DBA, aczkolwiek niekórzy uważają że ich lance "kontos" były krótsze niż macedońskie co pewnie jest prawdą ale w odniesieniu nieco wcześniejszych czasów.
Z blisterków polecam kawalerie macedońską (najlepiej tych mniej wypasionych lub/i Theban mounted generał. An na LH zdecydowanie macedoniam Prodromoi.
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Zapomniałem więc dopowiem : Hellenistic Tessalian Xystona to bardzo dobry blisterek na Tessalów Alexa.

Opcja którą opisałem to opcja klasyczna, opcje podane przez MiSiA są jak najbardziej koszerne. :pom:
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”