Skąd brać listy armii do DBA?

duzypawel
Appointé
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 3 kwietnia 2010, 22:29
Lokalizacja: Mikołów

Skąd brać listy armii do DBA?

Post autor: duzypawel »

Nie jestem pewien czy listy armii dostępne na poniższej stronce są aktualne?

http://www.dbaol.com/armies.htm

I jak, są ok?

pozdrawiam
Pawel
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez duzypawel, łącznie zmieniany 1 raz.
Kadzik

Post autor: Kadzik »

Nie, nie są aktualne bo z wersji DBA 1.1...ale to świetna strona by obejrzeć sobie jak mniej więcej wyglądały jednostki i skład :)

Jak już było powiedziane ( http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 6da9c5f02a ) składy armii podane są wyłącznie w podręczniku. Oczywiście są wyjątki. Warto poszperać po Fanaticusie:
1. http://fanaticus.org/DBA/armies/index.html <- Komentarze do armii, w większości omówienie jak przedstawić daną jednostkę, ale niekiedy podają też pełny skład.
2. http://fanaticus.org/DBA/armiesofthefanatici/index.html <- Galerie graczy, którzy w większości opisują swoje armie, a czasem umieszczają pełne ich listy :)

Ogólnie jestem zwolennikiem podręczników, ale jako że sam zostałem w taki sposób przyciągnięty do DBA, zdecyduj się na konkretną armię (choćby buszując po fanaticusie) to podeślę odpowiednią listę, a w najbliższym czasie sprawisz sobie podręcznik ^^
Awatar użytkownika
Pablo
Chef de bataillon
Posty: 1036
Rejestracja: czwartek, 1 października 2009, 00:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 7 times

Post autor: Pablo »

Army listy na DBAOL tak jak pisze Kadzik zostały zmodyfikowane w ostatniej edycji przepisów. Dobre są na początek, a jak wybierzesz już armie daj znać na forum to ktoś Ci napewno podpowie co i jak.

Możesz też wybrać różową tabletkę, :jupi: wtedy piszesz PW do MiSiA naszego forumowego specjalisty od ściągania oryginalnych rulsów.
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Tym bardziej, że podręcznik jest naprawdę niedrogi. A w tych listach armii, symbolach terenów, czy agresji masz zapis naprawdę olbrzymiego kawałka historii wojen. Warto kupić, kosztuje bodajże 35 zł.
duzypawel
Appointé
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 3 kwietnia 2010, 22:29
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: duzypawel »

Armie juz wybralem i kupilem, mam starozytnych brytow, za pare dni skoncze malowac.
Niestety czuje ze nie do konca tak jak trzeba porozkladalem moich wojow na podstawki,
Min. mam juz odmalowane na gotowo 3 elementy 4Bd.

Jesli to nie problem podeslijcie mi prosze liste armii dla starozytnych brytow, germanow i galow, ciekaw jestem jak bardzo roznia sie rozpiski tych armii.

W sieci jest tego troche ale nie mam pewnosci czy to aktualne rozpiski.
Cos takiego znalazlem dla starozytnych brytow:
1xLCh or 3/4Wb (Gen), 2x2LH, 3xLCh or 2Ps or 3Wb. 5x3Wb, 1x3Wb or 2Ps
A wg www.dbaol.com calkiem cos innego dla tej samej armii:
3xLCh/4Bd or 2Ps, 2x2LH, 5x3Wb, 1x3Wb or 2Ps, 1x2Ps

markowski_p@interia.pl
pozdrawiam
Pawel
Awatar użytkownika
MiSiO
Chef de bataillon
Posty: 1040
Rejestracja: środa, 30 września 2009, 14:20
Lokalizacja: Babilon
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Post autor: MiSiO »

1 lista wydaje się prawidłowa. Nie pamiętam ale oni dodatkowo mają agresje 0 i teren Littoral. Druga to zabytek klasy zerowej. To, jak należy umieszczać modele na podstawkach, znajdziesz NPpDBA
duzypawel
Appointé
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 3 kwietnia 2010, 22:29
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: duzypawel »

W sumie szkoda ,ze 3xLCh/4Bd or 2Psi w armii brytow trafily na liste zabytkow.
Bardzo podobala mi sie opcja wysiadania piechoty z rydwanow.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Bo była megapotęzna, ale z LH nie ma jak zrobić BD ;D
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

AWu pisze:Bo była megapotęzna, ale z LH nie ma jak zrobić BD ;D
A ponadto niehistoryczna. Taktyka walki rydwanami stosowana przez Brytów bardziej podchodziła pod 2LH. Podobnie jak w starożytnym Egipcie walka na rydwanie bardziej przypominała karabin maszynowy na motocyklu niż Hanomaga załadowanego grenadierami pancernymi. W tym przypadku był to oszczepnik na wozie podjeżdżający/ciskający oszczepami/odskakujący. Technika transportera dla 4Bd to raczej klimat rodem z Blitzkriegu :)
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Ano. Zwłaszcza że z tych 30 Rydwanów które reprezentuje stand byłby może jakiś stand Psiloi , ale nie 300 Bladesów :>
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli chodzi o Brytów to agresję mają rzeczywiście: 0 ale teren Rolniczy (Tzn. Obowiązkowo: droga lub teren zabudowany [BUA], a opcjonalnie: Rzeka, Strome wzgórza, Łagodne wzgórza, Lasy, Drogi i Wielka wodna [morze, jezioro, większa rzeka])

Co do Galów to "do 225r. p.n.e." maja agresje 3, a potem 0. I ten sam teren (Rolniczy)

Skład armii też jest bardzo podobny (w końcu to wszystko Celtowie)
1x3/4Wb lub LCh (Gen), 2xLCh lub 3Cv, 8x3Wb, 1x2Ps.

A zatem jeśli masz Brytów ze wszystkimi wariantami to wystarczy Ci domalować 2x3Cv i masz dwie armie.

Trochę gorzej jest z Germanami.
Pod numerem II/47 Wcześni Germanie 115r. p.n.e. do 250r n.e. jest 7 różnych wariantów armii.
a) Cymbrowie 113 do 102 r. p.n.e.
b) Ariowirst z 58 r. p.n.e.
c) Batawi z 69 r.
d) Późniejsi Batawi
e) Cheruscowie
f) Tencteri
g) Wszyscy inni.

I agresie i tereny są dwie w zależności od podlisty.

Skład wszystkich wariantów generalnie podobny: ok. 1-2x3Cv, 8-11x4Wb lub 3Wb (w zależności od armii, a w tym wypadku jest różnica głębokości podstawek), i 1-2x2Ps. Raz zdarza się 2x4Ax i raz 1x2LH. Generałowie są na Cv lub Wb.

Jak powiesz duzypawel która armia Germanów Cię interesuje to mogę Ci podać jeszcze dokładniejsze dane, ale z drugiej strony jak zrobisz lub domalujesz elementy do maksymalnej wysokości jaką podałem Ci powyżej to bedziesz miał możłiwość wystawienia wszystkich 8 armii przy użyciu 18 elementów.

(Dodam tylko że 3Wb sa tylko w 2 z tych 8 armii. W jednej 8 a w drugiej 9 elementów. W pozostałych są Wb z 4 figurkami. W tym wypadku maksymalna liczba elementów do tych 8 armii to 27 ale można poprzestać na 18)
Kadzik

Post autor: Kadzik »

W zeszłym tygodniu już wysłałem duzemupawlowi listy armii ^^

Jak patrzycie na takie właśnie niesnaski w głębokościach podstawek? Ot choćby w FOG'u gdzie każda ciężka piechota powinna mieć 15 mm głębokości, a Galowie są właśnie ową ciężką piechotą :) Czy ktoś się obraża na zbyt płytkie lub głębokie podstawki (w grze towarzyskiej to raczej normalne, nawet nie patrzyłbym na taki szczegół, ale jak na to patrzymy na turnieju?)
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeśli o mnie chodzi i Ligę Warszawską to oczywiscie wolę podstawki prawidłowej głebokości ale podchodze do tego jak autor przepisów. (nie pamiętam tylko czy napisła to w podreczniku do DBA czy do DBR).

Jeśli element ma nieprawidłowe wymiary to nie ma problemu. Można go używać jeśli tylko pamiętamy w grze że odepchniecie (czyli cofniecie na głebokość podstawki) będzie wykonywane tak jak dla właściwej podstawki a nie tej jka jest w grze.

Reasumując zamiast głebokości 1,5cm można używać 2 cm, oby tylko cofając ją dać do tyłu o 1,5 cm a nie 2. (Czasem ma to znaczenie żeby nie wyjść za planszę lub nie wejść na inny element [lub tylko dotknąć innego]. Bo jak wiadomo ma to przykre skutki).

A o przekazaniu list nic nie wiedziałem. Może więc przydadzą się komus innemu ^^
duzypawel
Appointé
Posty: 35
Rejestracja: sobota, 3 kwietnia 2010, 22:29
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: duzypawel »

Dzięki ^^
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Nie ma za co :lol:
Zwłaszcza w kontekście tego co napisał Kadzik ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”