Syrakuzy

Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Syrakuzy

Post autor: stelker »

Składam armie Syrakuz (II/9) i mam kilka pytań:
1. Lepiej na element generalski przeznaczyć CV czy Sp?
2. Jaką kolorystykę proponowalibyście dla tej armii?
3. Czy Trakowie z tego zestawu http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=335 nadali by się na element Ax?
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez stelker, łącznie zmieniany 1 raz.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Witaj stelker

Co do twoich pytań:
1. Generał zgodnie z przepisami może być i na Cv i na Sp. Powinieneś mieć więc dwóch Generałów do wyboru. (czasem moze byc lepszy jeden a czasem drugi do gry) Jeśłi jednak chcesz zrobić tylko jeden element Generała to lepszy będzie moim zdaniem (z punktu widzenia grywalnosci) na Cv. Armia Syrakuz jest pieszą i poza generałem masz tylko 1 element Cv :)
2. kolorystyka (moim zdaniem) jak dla Greków. Wełniane ubranie (białę, szarawe itp) i na nie zbroje. Nie pamietam teraz jakie herby na tarcze ale raczej takie Italskie niż greckie.
3. Trakowie do tej armii nadają się tak sobie (moim zdaniem) ale jeżeli nie jesteś zbyt ortodoksyjny to mogą być :)
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Post autor: stelker »

Nie mają jeszcze czasem 1x2LH ?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Jeżeli pytasz czy nie maja LH w kontekście tego co napisałem o 1 lub 2 Cv. To tak mają ale to tylko LH a nie Cv a druga Cv (poza Genetałem) tez jest alternatywnie (wymiennie z 4Ax) i też nie musisz jej wystawiać :)
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Na Auxilię zamiast Traków użyj raczej Iberów lub Ligurów (niektóre figurki Celtów się nadadzą), których Xyston ma także w ofercie.
Awatar użytkownika
AWu
Słońce Austerlitz
Posty: 18134
Rejestracja: poniedziałek, 16 października 2006, 13:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: AWu »

Ewentualnie jakichś Samnitów lub kampańczyków.
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

Yori
stelker przymierza się do armii w plastiku 1:72 więc Xyston mu raczej nie pomoże :)

Ci Ax mogą byc jak najbardziej z szeroko pojętych Italików (ale to bardziej ci 4Ax) a 3Ax zrobił bym z peltastów czyli z tej paczki która pokazujesz pasują ta figurka (2 sztuki) koło traka. No i na trzeciego możesz dołożyć łucznika jeśli nie zdobedziesz jeszcze jednego w kapeluszu :)
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Nie jestem figurkowcem, ale lubiąc Syrakuzy starożytne i grecką Sycylię - nie mogę się powstrzymać.

Częstym motywem na tarcze może być "triskeles"/"triskelion", czyli owe trzy nóżki widoczne na zdjęciu powyżej... lub linku poniżej
http://en.wikipedia.org/wiki/Triskelion

Można spróbować połączyć to z gorgoneionem (twarzą Gorgony/Meduzy, jak na obecnej fladze Sycylii), ale to już chyba dla malarzy detalistów - kiedy sam się zajmowałem malowaniem figurek, używałem kalkomanii :)

Myślę, że można też użyć dużej greckiej litery "sigma", jak "Sycylia"/"Syrakuzy"/"Sycylioci".

Wreszcie, zamożność greckich kolonii na Zachodzie uprawnia moim zdaniem na rozbuchaną kolorystykę (jeśli robiłoby się "zamożnych hoplitów") - barwione płaszcze, srebro, złocenia. Czerwień, rzadziej fiolet. Swoją drogą, ciekawie mogłyby wyglądać jednostki ubogich obywateli - szare i jednolite - wraz z jednostkami zamożnych z jaskrawym i zróżnicowanym ekwipunkiem.

Nie znam niestety archeologicznych przykładów syrakuzańskiego hoplity, z drugiej strony takie braki źródłowe pozwalają na niemal radosną twórczość własną :)
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Post autor: stelker »

Obrazek Ten procarz pasowałby na 3 ? w tedy łócznicy poszli by na 1x2PS
Awatar użytkownika
Jarek
Général en Chef
Posty: 4621
Rejestracja: środa, 7 lutego 2007, 10:48
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 85 times

Post autor: Jarek »

Proponuję zapoznać się z figurkami Xystona, dostępnymi w Wargamerze.
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Post autor: stelker »

Jeszcze jedno pytanie - kumplowi zostało kilka figurek Galów:

Obrazek

Nadadzą się na warband ?
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

stelker
Jeśli chodzi o Ax to procarza wziąłbym właśnie raczej na Ps, a jeśli chcesz się pobawić i nie mieć łucznika w Ax to moim zdaniem temu klęczącemu można wyciąć luk, a w rękę za głową wsadzić nawet jakąś szpilkę jako oszczep i będzie git :)

Nie jestem w 100 procentach pewny czy Galowie byli w służbie Syrakuz ale to klasyczni Wb no i bliżej im do Syrakuz niż Trakom więc pewnie spokojnie możesz ich użyć.

Co do figurek to już Ci to chyba pisałem stelker że sam zbieram teraz 15mm metalowe i przeszedłem na nie odstawiając swoje 1:72 plastikowe, uważam więc oczywiście że 15mm metal jest lepszy ale rozumiem że na początek możesz woleć plastik.

Z tego co wiem Tsar, MiSiO Pablo i jeszcze pewnie sporo innych osób piszących na tym forum swoje pierwsze armie a czasem i parę następnych zrobiło z plastikowych figurek 1:72, ale jeśli się nie mylę jedynie Warszawski klub Strateg kurczowo nadal trzyma się tej skali dla DBA. Indywidualni gracze których zainteresowało DBA i inne systemy figurowe przeszli na metalowe 15mm.

A to chyba najlepszy dowód ze to dobry pomysł ^^ .
Awatar użytkownika
stelker
Colonel en second
Posty: 1298
Rejestracja: niedziela, 28 listopada 2010, 14:16
Lokalizacja: Biłgoraj/Lublin
Been thanked: 56 times

Post autor: stelker »

Jasne rozumiem że figurki metalowe są znacznie lepsze od plastików ale ze znajomymi dopiero zaczynamy nasza przygode z bitewniakami więc najlepiej zacząć od czegoś taniego jak się system spodoba to pewnie się na metal przerzucimy
Greebo
Colonel
Posty: 1710
Rejestracja: wtorek, 15 grudnia 2009, 10:52
Lokalizacja: Warszawka, Opatów Kielecki

Post autor: Greebo »

stelker

W pełni Cię rozumiem. Tak jak napisałem większość z nas zaczynała od plastiku :) i według mnie nie ma w tym nic złego ;D .

Życzę Ci natomiast żeby zabawa Ci się spodobała i żebyś zaraził nią wielu znajomych.
Awatar użytkownika
RyTo
Major
Posty: 1165
Rejestracja: poniedziałek, 24 kwietnia 2006, 22:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: RyTo »

Tyran Dionizjusz I (Starszy) posiadał galijskich najemników w swoim wojsku. Poza tym z najemników w Syrakuzach walczyli (nie tylko za Dionizjusza) - Samnici, Etruskowie, Kampańczycy (kawaleria). Iberowie też "byli" na Sycylii, więc nic nie stoi na przeciwko, aby niekiedy nie szli za pieniędzmi do Greków. Już milknę :P
Ostatnio zmieniony sobota, 25 grudnia 2010, 14:04 przez RyTo, łącznie zmieniany 1 raz.
As-tu le cauchemar, Hoffmann?
ODPOWIEDZ

Wróć do „DBA”