Bitwa Francuzi kontra Austriacy 1150 pkt

Napoleoński system bitewny
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Bitwa Francuzi kontra Austriacy 1150 pkt

Post autor: Zwierz »

Oddziały francuskie:
4 bataliony piechoty liniowej (po 6 figurek fizylierów 1 woltyżerów 1 grenadierów)
4 bataliony piechoty lekkiej (po 6 figurek strzelców 1 woltyżerów 1 karabinierów)
2 półbaterie dział 12-funtowych
1 półbateria haubic
1 półbateria dział 4-funtowych
1 pułk dragonów (7 figurek dragonów 1 kompania wyborcza)

Oddziały austriackie
6 batalionów piechoty liniowej (po 14 figurek)
2 dywizjony grenadierów (po 4 figurki)
3 półbaterie dział 6-funtowych
1 pułk dragonów (8 figurek)
2 pułki kirasjerów (po 4 figurki)

Przyznam że oddziały były dość przypadkowo dobrane (jakie figurki były pomalowane).

Scenariusz:
Stół 120x180 cm.
Obie armie wystawiają sie wzdłuż dłuższych krawędzi stołu 14 cm od brzegu.
Na środku stołu znajdują się 3 punkty terenowe ( na zdjęciu najbliżej jest wzgórze a potem dwa lasy - może jeszcze na lasy nie wyglądają ale te "grzybki" lasy symbolizują).
Warunki zwycięstwa:
Za zadanie nieprzyjacielowi strat uzyskuje sie punkty jakie te figurki są warte.
Za przegonienie nieprzyjacielskich jednostek poza stół uzyskuje sie połowę punktów jakie te figurki są warte.
Za zajęcie i utrzymanie do końca bitwy jednego z punktów terenowych (tylko własne figurki znajdują się na tej pozycji) uzyskuje sie 1/6 wartości punktowej armii (w tym przypadku zaokrąglone do 200). W przypadku gdy punkt terenowy dodatkowo nie jest na koniec bitwy w zasięgu ostrzału ani ruchu wrogich oddziałów uzyskuje sie dodatkowe 1/6 wartości punktowej armii (200 pkt).

Po rozstawieniu losuje sie kto wybiera krawędź stołu, kto pierwszy wystawia oddział (potem wystawia się oddziały na przemian). Następnie losuje sie kto ma pierwszą rundę. Rundy następują na przemian. Bitwa kończy sie po 18 rundach (18 dla jednej i 18 dla drugiej strony). [Prawie Warhammer - ale żeby scenariusze były w miarę zrównoważone to potrzeba trochę losowości.]

Obrazek
Początkowe rozstawienie.
Oddziały francuskie od najbliższych na zdjęciu:
Prawe skrzydło - baon piechoty lekkiej, 4-funtówki, pułk dragonów, baon piech. linowej
Centrum - baon piech. lekkiej, baon piech. linowej, haubice , baon piech. linowej 2 x 12-funtówki, baon piech. lekkiej
Lewe skrzydło - baon piech. lekkiej, baon piech. linowej.
Oddziały austriackie od najbliższych na zdjęciu
Lewe skrzydło - pułk dragonów, 2 baony piech. linowej, 6-funtówki, dyon grenadierów
Centrum - 4 baony piech. linowej a za nimi dyon grenadierów i 2x 6-funtówki
Prawe skrzydło - 2 pułki kirasjerów

Francuzi ruszają się pierwsi.
Obrazek
Po 1 rundzie Francuzów

Obrazek
Po 1 rundzie Austriaków. Kawaleria na obu skrzydłach rusza mocno naprzód.

Obrazek
Po 2 rundzie Francuzów. 12-funtówki w centrum podchodzą pod wzgórze by pokryć ogniem przestrzeń pomiędzy dwoma lasami.
Obrazek
Po 2 rundzie Austriaków. Dragoni na skrajnym lewym skrzydle podchodzą pod wzgórze na środku pola (jeden z celów). Na skrajnym prawym skrzydle jeden pułk kirasjerów wykonuje obejście lewego skrzydła francuskiego a drugi zajmuje pozycję przy lesie (też jedne z celów)

Obrazek
Po 3 rundzie Francuzów. Wzgórze w centrum obsadzone 12-funtówkami, piechota rozwinięta w linie pomiędzy lasami, baon lekki osłania wzgórze od tyłu baon liniowy od lewego skrzydła
Na prawym skrzydle działa 4-funtowe wyczekują aż wróg wyjedzie zza wzgórza (ostrzał w turze przeciwnika)

Obrazek
3 tura Austriaków - prawe skrzydło. Jeden z pułków kirasjerów austriackich zajmuje pozycję wzdłuż lasu a drugi obchodzi lewe skrzydło francuzów korzystając z osłony wzgórza. Jedna z francuskich figurek 12-funtówek jest zwrócona w stronę skrzydła zmniejszając przez to siłę ognia na Austriackie centrum.

Obrazek
4 tura Francuzów. Austriacki pułk dragonów mimo strat zadanych ostrzałem kartaczami 4-funtówek kontynuuje obejście prawego skrzydła Francuzów. Francuscy dragoni przesunęli się na skrzydło by wesprzeć piechotę zajmującą pozycję na wzgórzu. Na lewym skrzydle batalion piechoty lekkiej zajmuje pozycje w lesie.

Obrazek
Po 4 turze Austriaków - lewe skrzydło. Dragoni austriaccy obeszli skrzydło batalionu piechoty liniowej na wzgórzu i zaatakowali rozbijając połowę tego batalionu. Mimo tego batalion utrzymał się na pozycji.

Obrazek
Po 4 turze Austriaków - prawe skrzydło. Kirasjerzy zaatakowali piechotę lekką w lesie i mimo przewagi terenu odrzucili ich z pozycji. Piechota wycofała sie w szyku. Pułk kawalerii został puszczony w pościg za piechotą.
Drugi pułk kirasjerów ostrzelany przez Francuską artylerie niezbyt celnym ogniem przeszedł pomiędzy wzgórzami coraz bardziej zapuszczając się na tyły.

Obrazek
Po 5 turze francuskiej - prawe skrzydło. Kontratak dragonów francuskich na dragonów austriackich zadał straty ale nie odrzucił ich z pozycji na wzgórzu. Dopiero piechota związana z nimi w walce przeważyła szalę zwycięstwa. Batalion linowy niestety okupił to dużymi stratami ale austriacka kawaleria poszła w rozsypkę. Resztki piechoty nie kontrolowane już przez oficerów pogoniły w kierunku nieprzyjaciela. Bliżej centrum 2 bataliony piechoty lekkiej rozwinęły tyraliery korzystając z osłony podmokłego terenu nie pozwalającego piechocie liniowej wroga szybko zaatakować na bagnety.

Obrazek
Po 5 turze francuskiej - lewe skrzydło. Batalion piechoty lekkiej atakowany przez kirasjerów cofnął siew porządku a dwa bataliony piechoty liniowej wykonały zwrot i przywitały kirasjerów ogniem (pół ruch/ pół strzał). Wraz z salwą kartaczy z 12-funtówek z wzgórza udało sie zadać kirasjerom poważne straty. Półbateria haubic otworzyła gwałtowny ogień kartaczami do 6-funtówek w austriackim centrum zadając ogromne straty w ich załodze i wyłączając je z walki.

Obrazek
Po 5 turze austriackiej - lewe skrzydło. Dragoni nie zebrali sie jeszcze po walce i uciekają dalej. Dywizjon grenadierów zaatakował na bagnety batalion piechoty lekkiej w ciaśninie pomiędzy bagnem a lasem lecz jeszcze bez rozstrzygnięcia. Batalion piechoty lekkiej zwarł szyki (dosuwanie się po walce wręcz). 6-funtówki podsunęły się pod bagno a drugi batalion liniowy wszedł na podmokły teren.

Obrazek
Po 5 turze austiackiej - centrum i prawe skrzydło. Jedne batalion liniowy zajął las na prawym skrzydle (jeden z celów). Drugi batalion rozwinął siew centrum pomiędzy lasami a trzeci zaczął się rozwijać przy lesie w centrum. Kirasjerzy w centrum kontynuują mimo strat szarżę i zadają poważne straty piechocie francuskiej w centrum. Drugi pułk kirasjerów po wejściu na tyły francuskiej baterii na wzgórzu rozwinął się do natarcia.

Obrazek
Po 6 turze francuskiej. Dwa bataliony piechoty liniowej kontratakowały na bagnety na niedobitki pułku kirasjerów w centrum i rozbiły go. pomiędzy lasem a bagnem walka na bagnety zakończyła się odrzuceniem francuskiego batalionu piechoty liniowej. Na wzgórzu jedna z półbaterii 12-funtówek obróciła działa do tyłu naprzeciw kirasjerów. Druga półbateria 12-funtówek zadała ciężkie straty dywizjonowi grenadierów, którego resztki poszły w rozsypkę. Dragoni z prawego skrzydła ruszyli na pomoc głównej baterii w centrum a reszta prawego skrzydła zaczęła się cofać. W centrum półbateria haubic również sie cofnęła. Resztki batalionu linowego z skrajnego prawe skrzydła dostały salwę od austriackiej piechoty za wzgórzem i z bezładnego pościgu przeszli do bezładnej ucieczki.

Obrazek
Po 6 turze austriackiej - prawe skrzydło. Szarża kirasjerów nie sięgnęła jeszcze baterii na wzgórzu. Atak jednego austriackiego batalionu liniowego w centrum rozbił osłaniający odwrót haubic rozbił batalion piechoty francuskiej a drugi batalion ruszył w pościg.

Obrazek
Po 7 turze francuskiej. Grenadierzy austriaccy kontynuowali szarżę za odrzuconym batalionem lekkim a następny austriacki batalion liniowy wchodzi w ciaśninę. Prawe skrzydło powoli zwija się w kierunku centrum. W centrum nieudany kontratak batalionu lekkiego na wrogą piechotę doprowadził do ucieczki tego batalionu. Ogień z haubic i z 12-funtówek ze wzgórza doprowadził do odrzucenia jednego z batalionów wroga i do zadania strat drugiemu. Na tyłach baterii ostrzał kartaczami oraz ostrzał batalionu liniowego odrzucił kirasjerów do tyłu co pozwoliło zęby dragoni dotarli na miejsce i osłonili baterię przed kolejnymi szarżami.

Obrazek
Po 7 turze austriackiej - lewe skrzydło. Dragoni po zebraniu siew poprzedniej turze pogonili za uciekającą francuską piechotą. Ta jednak mimo wycofywania sie w bezwładzie podjęła walkę co doprowadziło do rozsypania sie szyku dragonów w nieregularny pościg. Jedne z batalionów rozwinął sie wzdłuż wzgórza na lewym skrzydle (cel). Drugi kontynuował pościg za prawym skrzydłem francuzów. Trzeci wsparł
grenadierów walczących z piechotą lekką i odrzucił ich jeszcze dalej. Dywizjon grenadierów praktycznie przestał istnieć w wyniku strat.

Obrazek
Po 7 turze austriackiej - centrum i prawe skrzydło. Kirasjerzy wycofali sie pod osłonę wzgórza by uniknąć ognia francuskich dział. Jedne z batalionów piechoty liniowej w centrum zaatakował na haubicę i francuską piechotę liniową. W efekcie została wybita załoga dział ale francuska piechota odrzuciła Austriaków do tyłu.

Obrazek
Po 8 turze francuskiej. Ostrzał baonu piechoty lekkiej przegonił batalion piechoty liniowej atakujący pomiędzy lasem a bagnem. Dragoni zajęli pozycję w centrum szyku. 12-funtówki zaczęły sie przesuwać w kierunku centrum osłaniane przez dwa bataliony piechoty. Dwa inne bataliony piechoty rozwinęły sie i przeszły do natarcia na las w centrum.

Obrazek
Po 8 turze austriackiej. Na prawym skrzydle kirasjerzy manewrują by stwarzać zagrożenie ewakuowanej baterii dział na wzgórzu. Lewe skrzydło posuwa się naprzód. Jeden z batalionów zajmuje pozycję w lesie w centrum (jeden z celów bitwy), drugi obok ucieka dalej.

Obrazek
Po 9 turze francuskiej. Jedna z półbaterii 12-funtówek opuszcza wzgórze w kierunku centrum. Druga półbateria 12-funtówek rozbiła działa austriackie na ich prawym skrzydle (wyjątkowo szczęśliwy strzał). piechota osłania ruch dział. Wykrwawione bataliony w centrum zajmują pozycję na wzgórzu w centrum. 4-funtówki zbliżają się do tego wzgórza od drugiej strony. Dragoni atakują piechotę w lesie. Jedne batalion piechoty lekkiej w szyku rozproszonym osłania prawe skrzydło.

Obrazek
Po 9 turze austriackiej. Piechota w lesie w centrum po okupionej ogromnymi stratami walce odrzuciła dragonów ale pogoniła bezładnie za nimi. lewe skrzydło zawija się i ściga Francuzów. Kirasjerzy odprowadzają francuskie lewe skrzydło poza zasięgiem strzału karabinowego.

Obrazek
Po 10 turze francuskiej. Batalion osłaniający prawe skrzydło przesunął się do przodu i dostał sie pod ostrzał artylerii austriackiej. Większość sił francuskich koncentruje się wokół wzgórza w centrum. Dragoni kontratakiem zmiatają resztki austriackiego batalionu w centrum.

Obrazek
Po 10 turze austriackiej. Kirasjerzy i dragoni powoli zamykają drogę odwrotu Francuzom. Ostrzał piechoty liniowej na francuskim prawym skrzydle powoduje dalsze straty.

Obrazek
Po 11 turze francuskiej. Artyleria zajmuje nowe pozycje by objąć ogniem skrzydłowe cele osłaniając środkowy. słaby batalion lekki zajmuje las w centrum. Dragoni ruszyli za uciekającą piechotą austriacką w centrum by wykorzystać w pełni sukces w centrum. Resztki batalionu na skrajnym prawym skrzydle zebrały sie na tyłach skrzydła austriackiego.

Obrazek
Po 11 turze austriackiej. Manewr francuskich dragonów został przerwany celnym ogniem zebranego w międzyczasie, mocno wykrwawionego dywizjonu grenadierów. Francuska kawaleria wycofuje sie w porządku po stratach. Kirasjerzy i dragoni austriaccy zajmują pozycje do szarży na tyły przegrupowujących się w centrum Francuzów.

Obrazek
Po 12 turze francuskiej. jedna półbateria francuska rozbija działa austriackie. Druga wysuwa sie na prawe skrzydło. 4-funtówki zajmują pozycję na wzgórzu skierowane na tyły. Piechota i kawaleria w centrum przygotowuje sie do przyjęcia szarży austriackiej kawalerii.

Obrazek
Po 12 turze austriackiej. Kirasjerzy szarżują na francuskich dragonów i zostają odrzuceni po krwawej walce. W wyniku braku sukcesu kirasjerów dragoni cofają sie by uniknąć ostrzału. Batalion liniowy na lewym skrzydle manewruje by zlikwidować zagrożenie resztkami batalionu francuskiej piechoty.

Obrazek
Po 13 turze francuskiej. Kontrszarża dragonów na kirasjerów kończy sie dalszymi stratami i ucieczką kirasjerów.

Obrazek

Ostanie ruchy doprowadzają do ucieczki niedobitków francuskich dragonów po ostrzale przez batalion liniowy w lesie na austriackim prawym skrzydle. Austriacy niszczą niedobitki francuskiego batalionu na swoim lewym skrzydle. Artyleria francuska przegania ze wzgórz naprzeciw środkowego lasu piechotę austriacką. Bitwa dogasa - żadna że stron nie ma dość sił by przejąć pozycje od wroga.

Francuzi zdobyli i zabezpieczyli środkowy las przed ostrzałem czy szarżą wroga (400 pkt.). Austriacy zdobyli wzgórze na lewym swoim skrzydle i las na prawym ale obie pozycje były w zasięgu francuskiej artylerii (400 pkt.) Straty Austriackie (612 pkt.) były o 86 pkt większe od francuskich (526 pkt.). Różnica punktów była poniżej 10% wartości armii (115 pkt) więc wynik można określić jako remis.

Widoczny był efekt dość przypadkowego składu. U Francuzów za dużo piechoty lekkiej w porównaniu z liniową co prowadziło do wykorzystywania lekkiej dla zadań liniowej których nie spełniali równie dobrze. Zabrakło również kawalerii a artyleria mogła by być trochę słabsza. Po stronie Austriackiej słabo została wykorzystana artyleria - dużo słabsza od francuskiej.

Austriaków prowadził przez pierwsze 10 tur Tomek (pierwsza jego bitwa w tym systemie) a dokończył Serrz. Francuzów ja prowadziłem. Bitwa trwała jakieś 6 godzin wraz z rozstawianiem terenu i figurek, trochę czasu zajęło tłumaczenie zasad.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 maja 2008, 22:16 przez Zwierz, łącznie zmieniany 8 razy.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Poprawki i dodano kolejne tury.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

dodana reszt zdjęć i opis doprowadzony do końca bitwy.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

Mam pytanie dotyczące skali i czasu rozgrywki - czy 1150 pkt to 'standard' punktowy w którym rozgrywane są starcia (coś jak 2000 pkt w WAB), a co za tym idzie czy 6 nie wydaje się nieco zbyt długim czasem?
Kontakt tylko na maila
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Bitwa była trochę poniżej standardowej wielkości, bardziej typowe jest jakieś 1500. Jakbym obciął czas na tłumaczenie Tomkowi zasad (nie czytał ich nawet przedtem tylko widział jak chwile grałem z Serrzem wcześniej), przerwy na papierosa i czas przejęcia dowództwa przez Serrza to by było około 3-4h. Z drugiej strony było dużo małych oddziałów, cała piechota wystawiona jako osobne bataliony no i walka wyszła bardzo wyrównana. W momencie gdy ktoś uzyska wyraźną przewagę to zazwyczaj kończy sie szybciej.
Bitwy na koło 1000 pkt przy około 6-8 oddziałach na stronę rozgrywaliśmy w jakieś 2-3h. Tu było 13-14 oddziałów na stronę. Ilość oddziałów chyba bardziej jest skorelowana z czasem rozgrywki niż ilość punktów.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
Awatar użytkownika
kadrinazi
Tat-Aluf
Posty: 3578
Rejestracja: wtorek, 9 maja 2006, 12:09
Lokalizacja: Karak Edinburgh
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: kadrinazi »

2-3 godziny - czyli standardowo, znaczy się grywalna :rotfl:
Kontakt tylko na maila
Zwierz
Sergent-Major
Posty: 175
Rejestracja: wtorek, 25 marca 2008, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Zwierz »

Chyba powinienem zrewidować pogląd na typową wielkość punktową starcia. 1500 pkt to było przed rewizją list armii które spowodowały spore zmiany. Za 1000 punktów powinno sie wystawić 1-2 brygady piechoty, brygadę kawalerii i jakąś artylerię do tego co jest w sam raz na takie starcie.
Semper incerti exitus proeliorum sunt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szwadron”