[kozak] Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D - "Starówka"

Archiwalne konkursy (group building) "Cała Polska buduje czwóreczki" i "Budujemy pojazdy z rodziny SdKfz 250/251/252/253".
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

[kozak] Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D - "Starówka"

Post autor: kozak »

Pojazd zdobyty 5 sierpnia (choć można spotkać i daty: 7 lub 8) przy barykadzie na ul. Świętojańskiej.

Ciekawostką jest dość słaba koordynacja Powstańców już w momencie zdobycia transportera:

W pierwszej kolejności do zdobytego 251 podbiegli Powstańcy bo go podpalać, potem by go gasić i dopiero na ostatku by uzbroić się jego bronią. Jeden z Powstańców (Pchor. Ostrowski), który doceniły wartość pojazdu i swoją panterką zaczął gasić pojazd - został postrzelony przez kolegę, który z daleka wziął go za Niemca ....


Tyle historii .....

Teraz pora na mój Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D "Starówka".

Kit Dragon 7225 - perfekcyjny zestaw przypominający skalę 1:35. Jednak dla wielu (nastawionych na granie, a nie na modelarstwo) może okazać się udręką – sporo mikroskopijnych części …

Obrazek
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

:jupi: :jupi: :jupi:

Życzę wytrwałości ! Wiem już czego można oczekiwac po Twoich modelach, zatem owocnej pracy i jak najmniej kreta! :)
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

Dzięki :-)

Chyba będzie bez kreta :-)

Obrazek

Obrazek

A oto mój pomocnik, bez którego zdjęcia nie były by tak dobre !!!! Mój synek - Bartek - lat 2.5 :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

No no no :) Zacnie ! :)

Ostatnie zdjęcie mistrzowskie ! ;)
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

Planowałem użyć farb olejnych jako filtrów. Oleje jednak mają dwie wady: cena (musiałbym kupić min. 3 farbki = ok. 50 złotych), czas schnięcia – ok. 2-3 dni.

Zdecydowałem się znowu na kredki – tym razem nałożyłem 3 warstwy i na koniec zacieki z kredek czarnej i brązowej.

Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D „Starówka” wygląda tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Blitz
Starszyj Lejtienant
Posty: 589
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2008, 18:22
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: Blitz »

Zatyka mnie powoli!
"Marzenia się spełniają, trzeba tylko wierzyć."
Mój blog z modelami...
Awatar użytkownika
zell
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zell »

Dwa pytania :D czemu brak gąsek i czemu brak błotników :D a poważnie to coraz lepiej ci idzie :D ale Proponuje zamiast zwykłych kredek stosować pastele suche kooh i noir czy jakoś tak :D. Daje to dużo lepszy efekt a koszt jednej sztuki to około 1,20 pln .A filtry z farb olejnych maja sens tylko wtedy gdy posiadasz aerograf.Chyba ze przez filtry rozumiemy coś innego .
Warsztat:
postapokaliptycznie
Fallout 15 mm

"Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami." Clausewitz
Awatar użytkownika
Yori
Praefectus Praetorio
Posty: 1696
Rejestracja: piątek, 28 listopada 2008, 19:09
Lokalizacja: Warszawa man! Złu mówi zawsze: no pasaran!

Post autor: Yori »

Ogólne wrażenie - świetny model! Nie mam jednak przekonania do kredek. To się nie zetrze aby z pojazdu?
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

zell pisze:Dwa pytania :D czemu brak gąsek i czemu brak błotników :D a poważnie to coraz lepiej ci idzie :D ale Proponuje zamiast zwykłych kredek stosować pastele suche kooh i noir czy jakoś tak :D. Daje to dużo lepszy efekt a koszt jednej sztuki to około 1,20 pln .A filtry z farb olejnych maja sens tylko wtedy gdy posiadasz aerograf.Chyba ze przez filtry rozumiemy coś innego .
Dlaczego bez błotników (staram wzorować się zdjęciami i stanem historycznym):

Obrazek
Starówka stoi w bramie wieży królowej Anny Jagiellonki - dzwonnicy stołecznej Katedry św. Jana u zbiegu ulic Dziekania i Świętojańska

Gąski będą, model nie jest jeszcze skończony.

Dzięki za informacje o pastelach. Jak już pisałem znalazłem cudowny opis wykorzystania kredek.
Chyba każdy się przekonał, że co innego przeczytać coś w necie, a co innego zrobić to przy swoim modelu. Kredki są łatwe i dają dobre efekty. Ale z pastelami będę musiał popróbować :-)
Olejne chciałem po prostu przetestować – napisz dlaczego trzeba je kłaść na aero ?
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 marca 2010, 21:52 przez kozak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

Yori pisze:Ogólne wrażenie - świetny model! Nie mam jednak przekonania do kredek. To się nie zetrze aby z pojazdu?
Pyłek kredek nakładasz na model. Dalej mokrym pędzlem wcierasz pyłek, aż zacznie robić się błotko ... takie błotko rozprowadzasz. Odkładasz model na 5 minut, wody wyparowuje i można powtarzać to od nowa.

Nie używałem pigmentów (np. od Miga) ale wydaje mi się, że działa to podobnie. Do tego błotko z kredek daje się przez około 1 minuty dowolnie "modelować". Jest czas, żeby bardziej rozcieńczyć wodą błotko i nie uzyskać np. nowego niechcianego koloru.

Pocierając po modelu palcem nic nie odpada, nic się nie kruszy. "Pigment" wyciągnięty z kredek "siedzi" na modelu jak farbka.
Awatar użytkownika
zell
Adjudant
Posty: 254
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 09:46
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zell »

Bo filtr jako taki to bardzo rozwodniona farba podstawowa a jeśli byś chciał takowa pędzlem nakładać to nie da rady równomiernie rozprowadzić i będą strasznie widoczne zacieki:( Chyba ze przez pojecie filtrów rozumiemy co innego :)
Warsztat:
postapokaliptycznie
Fallout 15 mm

"Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami." Clausewitz
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

Sd. Kfz. 251/1 Ausf. D "Starówka" - projekt zakończony.

Doszły liny holownicze z firmy Eureka XXL - liny dla StuG-a III.

Błotko - mieszanka sody oczyszczonej z kilkoma kolorami Humbrola.

Wg. zdjęć historycznych krzyże na burtach były zamazane .... kolorem szarym ...

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
q.b.
Major
Posty: 1211
Rejestracja: poniedziałek, 27 listopada 2006, 13:07
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Post autor: q.b. »

Jak to mawiają Anglicy: SIMPLY STUNNING - GORGEUS !!! :D
"Duty, Honor, Country"
Awatar użytkownika
kozak
Sergent
Posty: 140
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2007, 21:02
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kozak »

q.b. pisze:Jak to mawiają Anglicy: SIMPLY STUNNING - GORGEUS !!! :D
Dziękuję mój Wielki Nauczycielu !!!
Zablokowany

Wróć do „Konkursy modelarskie 2009-2010”