Powstanie Machabeuszów

Od czasów najdawniejszych do upadku starożytnego Rzymu.
Awatar użytkownika
marwyg
Sergent
Posty: 114
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 03:27
Lokalizacja: Pruszków
Been thanked: 1 time

Powstanie Machabeuszów

Post autor: marwyg »

Nie jestem pewien czy nie lepiej w giełdzie książek....

Może ktoś wie, gdzie można dostać jakieś książki, względnie inne materiały dotyczące tego powstania?
Najlepiej jakby było dużo obrazków.

Mam Xystona właśnie powstańców Judy i potrzebuję jakowychś materiałów, gdyż chcę pomalować Lud Przymierza.
Moi ludzie zeusa posąg chcą precz wywalić z Świątyni, ażeby zgorszenie się nie panoszyło.

PS. O dwóch księgach w Biblii dotyczących powstania wiem, ale tam nie ma obrazków :cry:
Dobry telewizor to martwy telewizor
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

W polskiej literaturze powstanie nie doczekało się pracy stricte mu poświęconej więc zostaje zagranica (gdzie jest ciut lepiej).
Jeżeli jednak chcesz dużo obrazków... zapomnij. Żydowski materiał źródłowy ogranicza się jedynie do słowa i ew. materialnych znalezisk (z przyczyn religijnych). Odnośnie stroju, wyglądu zewnętrznego trzeba raczej poszukać w wydawnictwach "religijnych" (np. coś o życiu codziennym w czasach Jezusa, pasterze itd), ale tytułów ci w tej kwestii nie podam.

Jedyna książeczka, którą mam i posiada ona obrazki "ospreyowe" to Healy M. Judas Maccabaeus. Rebel of Israel. Mogę niebawem zeskanować te trzy obrazki i przesłać na PW. Oprócz tego dwie notki z obrazkami w Head D. Armies od the Macedonian and Punic Wars 359 to 146BC.

Teksty źródłowe - najważniejsze to dwie księgi Machabejskie, Wojna Żydowska i Dawne Dzieje Izraela Flawiusza. Oprócz tego
The Dead Sea Scrolls In English.

Z publikacji naukowych zacznij od Bar-Kochva B. Judas Maccabeus. The Jewish Struggle Against the Seleucid
Awatar użytkownika
marwyg
Sergent
Posty: 114
Rejestracja: piątek, 7 października 2011, 03:27
Lokalizacja: Pruszków
Been thanked: 1 time

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: marwyg »

Fajnie dzięki. Szkoda że tak mało jest obrazków, na razie przeczytam Flawiusza. Nawet mam tą książkę, ale nie przeczytaną..... :oops:

No tak ale jeżeli chodzi o czasopisma/książeczki biblijne, to nie wiem czy są dobrym zródłem.
Jak sobie przypomnę te z religii dawno temu to .....chyba więcej zaszkodzą niż pomogą.
( oczywiście chodzi o odtworzenie ubioru).

A może, są znane Szanownym Graczom jakieś materiały z ornamentyką ?
Dobry telewizor to martwy telewizor
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Uwagi mile widziane. ;) Razem jest tego na jakieś 50 stron A4.
Awatar użytkownika
Schtrasny
Capitaine-Adjudant-Major
Posty: 957
Rejestracja: poniedziałek, 4 maja 2015, 12:31
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 54 times
Been thanked: 33 times

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Schtrasny »

Mnie się podobało. :ugeek:
"Niech zapłaczą piękne panny z Petersburga!"
https://miniwarsy.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Dzięki. Czytałem twoją wypowiedź na mym blogu. ;)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Do zainteresowanych:

Zgłosił się do mnie niedawno jeden z wydawców, który wyraził wstępnie chęć opublikowania mego tekstu w formie książki. Muszę jedynie nieco poszerzyć moją pracę. Byłoby to pierwsze takie dzieło na naszym rynku, w naszym języku. Zważywszy iż najwięcej miejsca poświęcam wojskowości hellenistycznej jednego z najbardziej popularnych królestw to sądzę iż znajdzie się na nią popyt.

Przydałaby mi się Wasza pomoc przy zbieraniu dodatkowej literatury. Więcej napiszę niebawem.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Hej.

Kilka tygodni temu zgłosił się do mnie początkujący wydawca zainteresowany wydaniem mego tekstu o powstaniu machabejskim w formie niewielkiej książki.
Póki co wszystko jest w fazie wstępnej ale już teraz usiłuję zebrać listę nowych tytułów do bibliografii. Przy ich pomocy wzbogacę tekst o nowe informacje. Przede wszystkim zamierzam się skupić na opisie armii seleukidzkiej (dobrze się czuje w tym temacie), a w miarę możliwości (tzn. zdobytych książek) powiększyć rozdział o relacjach grecko-żydowskich.

https://vaevictis15mm.blogspot.com/2018 ... rafia.html

Tak wygląda lista książek i artykułów, które jak dotąd zostały przeze mnie wykorzystane do napisania pracy.

Nie ukrywam, że przydałaby mi się pomoc przy zbieraniu nowych informacji. Biorę pod uwagę publikacje polskie i zagraniczne. Przede wszystkim szukam książek oraz artykułów:

- O wojskowości hellenistycznej. Piechocie, najemnikach, kawalerii, systemie dowodzenia, logistyce, rekrutacji żołnierzy, dyscyplinie, organizacji.
- O Monarchii Seleukidzkiej, Antiochu III, Antiochu IV itd. Szczególnie to co działo się po wojnie z Rzymem. Konflikty na wschodzie, walki z buntownikami, wojny domowe. Wliczam do tego konflikt z Lagidami oraz relacje polityczne z Rzymem.
- Wojskowość celtycka, tracka, najemnicy z Krety.
- Lokalna ludność (np. Arabowie) pod panowaniem seleukidzkim.
- Judaizm z III-II p.n.e. Relacje z Hellenami. Kwestie polityczne, społeczne i gospodarcze.
- Słonie oraz rydwany.

Proszę o pomoc przy zbieraniu. Pozyskałem już nieco nowych książek ale póki co ich nie użyłem toteż nie są uwzględnione w zalinkowanej bibliografii. Informacje proszę umieszczać pod tym postem. Jak najbardziej można pisać na mój messanger.
Awatar użytkownika
Raleen
Colonel Général
Posty: 43314
Rejestracja: czwartek, 22 grudnia 2005, 14:40
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3901 times
Been thanked: 2474 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Raleen »

Telamon, niestety nie pomogę chyba za wiele. Znalazłem taką książkę, niedawno wydaną przez Napoleona V, ale chyba to jest ogólniejsza tematyka:
https://aros.pl/ksiazka/dzieje-wojskowosci-u-zydow
W każdym razie kibicuję Ci w Twoich poczynaniach pisarskich.
Panie, weźcie kości w rękę i wyobraźcie sobie, że gracie z królem Kastylii, i rzucając je na stół zdajecie wszystko na los bitwy. Jeśli dopisze wam szczęście, zrobicie najlepszy rzut, jaki kiedykolwiek uczynił król na ziemi; a jeśli rzut wam się nie powiedzie, inaczej nie odejdziecie z gry, jak z honorem.

Gil de Osem do króla Portugalii Jana I Dobrego przed bitwą pod Aljubarrotą (14.VIII.1385)
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Dzięki. ;) Tą książkę już wziąłem pod uwagę. Warto zauważyć, że napisano ją bardzo dawno temu bo w latach 30-stych. Ale kupić trzeba choćby po to aby ją uwzględnić w bibliografii.
Celuję w lekką publikację popularnonaukową na ok. 70-100 stron. Głównie będzie ona poruszać kwestie związane z armią seleukidzką i jej formacjami, która tłumiła powstanie. Nic wielkiego - poszerzyłby istniejący tekst dzięki czemu powstałaby mała i praktyczna książeczka. Załatałabym tym samym lukę, która istnieje na rynku polskim (zarówno w kwestii machabejskiej jak i wojskowości hellenistycznej).
Taka rzecz będzie przydatna zarówno dla historyka jak i hobbysty-wargamingowca. Zwłaszcza iż ma dostać jakieś fajne ilustracje. :)

Minusy... będę musiał prawdopodobnie poszukać prac źródłoznawczych odnośnie Ksiąg Machabejskich. Bardziej do bibliografii niż faktycznej analizy (takiej dokonał już np. Bar Kochva w swym monumentalnym dziele).
Ogmios
Lieutenant
Posty: 509
Rejestracja: wtorek, 27 lutego 2018, 20:00
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki
Has thanked: 39 times
Been thanked: 104 times

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Ogmios »

Jeśli kolega jeszcze dłubie bibliografię, to przy szukaniu materiałów pomocnych przy malowaniu na konkurs armii Selecydów natknąłem się na pracę doktorską o symbolach na monetach w bibliotece University of Exeter (wyjaśniło mi się skąd u nich kotwica się przewija).
https://ore.exeter.ac.uk/repository/bit ... ksonKG.pdf
Zawiera 20 stron bibliografii, powodzenia przy szukaniu. A jeśli za mało/nie na temat to można przejść do ich wyszukiwarki
https://ore.exeter.ac.uk/repository
i np Seleucid daje 23 pozycje.
Awatar użytkownika
Telamon
Maréchal d'Empire
Posty: 6920
Rejestracja: środa, 30 maja 2012, 17:27
Lokalizacja: Kraków/Zakliczyn
Has thanked: 697 times
Been thanked: 404 times
Kontakt:

Re: Powstanie Machabeuszów

Post autor: Telamon »

Dziękuję za zainteresowanie. Póki co z książki nic nie wyszło z powodów kłopotów finansowych młodego wydawcy. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia starożytna”